Reklama

Siły zbrojne

Drony MQ-9 Reaper będą uzbrojone w brytyjskie rakiety Brimstone

Rakiety Brimstone będą na wyposażeniu dronów Reaper – fot. M.Dura
Rakiety Brimstone będą na wyposażeniu dronów Reaper – fot. M.Dura

Brytyjskie siły powietrzne (RAF) chcą zintegrować rakiety „powietrze – ziemia” Brimstone (koncernu MBDA) z bezzałogowymi statkami powietrznymi General Atomics MQ-9 Reaper.



Informację wcześniej tylko sygnalizowaną potwierdził ostatecznie brytyjski minister obrony, który przyznał, że: „Obecnie badamy możliwość wykorzystania rakiet Brimstone ze wszystkich bojowych statków powietrznych RAF, włączając w to Reapera z testami prowadzonymi na terenie Stanów Zjednoczonych”. Nie jest znany harmonogram prób, ale ich wyniki mają być opublikowane „szybko”. Testy są już prowadzone w USA stąd nie wykorzystuje się w nich pięciu brytyjskich dronów MQ-9 Reaper, które działają obecnie w Afganistanie. Poza misjami rozpoznawczymi wykonują one tam również uderzenia na cele lądowe za pomocą rakiet Hellfire i kierowanych laserowo bomb GBU-12 Paveway II (o wadze 227 kg).

Więcej: Paryż ponownie rozważa zakup bojowych BSL

Brimstone swoją charakterystyką i wyglądem zewnętrznym bardzo przypomina rakietę Hellfire. Waży 48,5 kg, ma długość 1,8 m, średnicę 0,178 m, prędkość 1,3 – 1,5 Ma i zasięg 12 km. Brytyjska rakieta wykorzystuje jednak głowicę radiolokacyjną, co pozwala jej działać również według zasady „wystrzel i zapomnij”. Tak więc jeden statek powietrzny może zwalczać kilka celów jednocześnie. Starania by wprowadzić pociski Brimstone na drony Reaper są wynikiem brytyjskich planów zwiększenia floty tych bezzałogowców z 5 do 10 sztuk.

Więcej: Raytheon dostarczy systemy zakłócające MALD-J dla US Air Force

Zamontowanie opracowanego przez Brytyjczyków uzbrojenie na amerykańskim dronie będzie wielką promocją brytyjskiego przemysłu zbrojeniowego i być może wpłynie na zwiększenie liczby zagranicznych zamówień. Tym bardziej, że rakieta Brimstone została już sprawdzona w działaniach bojowych w czasie operacji Operation Unified Protector w Libii. Odpalano je wtedy z samolotu RAF Panavia Tornado GR4, które nadal są jedynymi, brytyjskimi statkami powietrznymi przygotowanymi na wykorzystanie tych pocisków

(MD)

 
Reklama

Komentarze

    Reklama