Siły zbrojne
Defender Europe-20 z laserowymi systemami
W czasie ćwiczeń Defender-Europe 20 Plus żołnierze biorący w nich udział będą wykorzystali amerykański system laserowego symulatora strzeleckiego MILES. Będzie używany zarówno jako wyposażenie indywidualne żołnierzy, jak i pojazdów wykorzystywanych zarówno przez żołnierzy amerykańskich i polskich.
Według oficjalnych komunikatów, amerykańscy oraz polscy żołnierze rozpoczęli proces instalacji systemu MILES na pojazdach biorących udział w ćwiczeniu Defender-Europe 20 Plus. Zostanie on zamontowany m.in. na polskich KTO Rosomak, bojowych wozach piechoty, jak i na amerykańskich czołgach Abrams czy wozach Bradley. Ponadto w system zostaną zaopatrzeni żołnierze. Zdaniem ppor. Artura Wróbla system MIlES pozwoli "odwzorować realną sytuację prowadzonych przez wojska działań w ramach ćwiczenia Defender-Europe 20 Plus".
The multiple integrated laser engagement system (MILES) to laserowy symulator strzelecki wykorzystujący wiązki laserowe oraz podczerwień do symulacji rzeczywistej bitwy. Żołnierze na wyposażeniu osobistym posiadają przyrządy zintegrowane z bronią za pomocą których „strzelają” wiązką podczerwieni oraz kamizelki, które rejestrują trafienia i określają stopień "zranienia".
Amerykański laserowy system symulacyjny MILES jest znany polskim żołnierzom. 12 Brygada Zmechanizowana jest właśnie jedną z polskich jednostek, która np. w 2018 r. szkoliła się wykorzystując ten system podczas ćwiczeń pk. Allied Spirit i Combined Resolve w ośrodku szkoleniowym VII Armii USA w bawarskim Hohenfels. [...] System ten bardzo dokładnie obrazuje "straty" żołnierzy i sprzętu w trakcie prowadzonych działań. Trafiony wiązką laserową żołnierz lub sprzęt jest wyłączony z działania przez dobę. MILES w dużym stopniu pozwala urealnić ćwiczenie, dzięki czemu szkolenie staje się jeszcze bardziej efektywne.
Łącznie w ćwiczeniach Defender-Europe 20 Plus, w Drawsku Pomorskim bierze udział blisko 6 000 żołnierzy – w tym 2 000 z Polski, 100 czołgów i ponad 230 wozów bojowych, artyleria i zestawy rakietowe oraz lotnictwo (łącznie około 2000 jednostek sprzętu). Głównym ćwiczącym z polskiej armii jest 12 Brygada Zmechanizowana, a także żołnierze z 6. Brygady Powietrznodesantowej z Krakowa, 9. Braniewskiej Brygady Kawalerii, a także z 2. Pułku Inżynieryjnego, 2. Pułku Saperów i 5. Pułku Inżynieryjnego. Ze strony amerykańskiej w ćwiczeniu bierze udział około 4000 żołnierzy z Wysuniętego Dowództwa 1. Dywizji Kawalerii, 2. Brygadowej Grupy Bojowej, 3. Dywizji Piechoty oraz z 3. Brygady Lotnictwa Bojowego, Dowództwa ds. szkoleń 7. Armii oraz 21. Dowództwa Wsparcia Teatru Działań i Połączonego Wielonarodowego Centrum Gotowości.
Zmechu 12
Fajny sprzęcik i widać ze maja praktyczne bojowe podejście
GRD
Czyli coś, czego niestety brakuje w Wojsku Polskim. Pozdrawiam Kolegę.
marian
Brakuje, i to bardzo. Czy kupiono/wybrano już dla nas ten zapowiadany dla jednostki wielkości batalionu system symulacji?