Siły zbrojne

Czwarty hinduski Scorpène zwodowany

Fot. Indian Navy
Fot. Indian Navy

W stoczni Mazagon Dock Limited (MDL) w Mumbaju (Bombaju) zwodowano okręt podwodny Vela. Jest to czwarta z sześciu jednostek typu Kalvari (Projeckt 75) budowanych przez indyjską stocznię w oparciu o projekt francuskich okrętów typu Scorpène koncernu Naval Group.

Według obecnych planów ma on wejść do służby już w przyszłym roku. Kontrakt o wartości 3,75 mld USD przewidujący transfer do Indii technologii budowy tych okrętów został zawarty z DCNS (obecnie Naval Group) w październiku 2005 r.

Strona francuska zobowiązała się ponadto do dostarczenia grodzi dziobowych i rufowych, wyrzutni torpedowych i dużej części wyposażenia w tym systemów bojowych. Zakładano wówczas, że jednostki wcielane będą w latach 2012-2016. Realizacja programu została jednak, z różnych powodów, opóźniona o około pięć lat.

image
Fot. Andrzej Nitka/Defence24.pl. 

Spośród zamówionych okrętów w służbie od 14 grudnia 2017 r. znajduje się od jedynie prototypowy Kalvari. Jeszcze w tym roku, odpowiednio w czerwcu i grudniu, mają do niego dołączyć dwa kolejne Khanderi i Karanj. Ten ostatni zwodowany został na początku 2018 roku.

Natomiast ostatnie dwie jednostki tego typu - Vagir i Vagsheer mają podnieść banderę w latach 2021-2022. Indie planują zakup sześciu kolejnych konwencjonalnych okrętów podwodnych - Project 75I. Międzynarodowy przetarg na ich dostawę ma zostać ogłoszony do końca bieżącego roku.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.