Reklama

Siły zbrojne

Czołgi K2 Black Panther w akcji. Relacja z poligonu

Relacja Defence24 ze szkolenia żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej na czołgach K2 Black Panther.
Relacja Defence24 ze szkolenia żołnierzy 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej na czołgach K2 Black Panther.
Autor. Marcin Ordon / Defence24

Mieliśmy przyjemność zobaczyć, jak załogi czołgów K2 Black Panther z 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej szkolą się na poligonie. Niespotykane dotąd ujęcia tych wozów w akcji to coś, na co zdecydowanie warto było czekać. Zresztą oceńcie sami! Posłuchajcie, co mają do powiedzenia pancerniacy, którzy szkolą się na tych maszynach. Co sądzą o nowym sprzęcie w Siłach Zbrojnych RP?

Czytaj też

Reklama
Reklama

Komentarze (9)

 1. Książę niosący na plecach białego konia

  Metodą automatycznego ładowania rosyjskich czołgów jest metoda nafty. Stoi pionowo pod wieżą wewnątrz tramwaju i opiera się na zasadzie, że naboje są wprowadzane podczas obracania się z okrągłego przenośnika i można je załadować w ciągu 6 do 7 sekund, charakteryzując się bardzo dużą prędkością ładowania Minusem jest to, że po przebiciu czołgu przez rakietę przeciwpancerną szampan pięknie wybucha w górę i wszyscy członkowie załogi w środku natychmiast giną. K2 to „metoda typu krzątanina” mająca na uwadze bezpieczeństwo załogi. Innymi słowy, kula i mocna pigułka są oddzielane od tyłu wieży, przechowywane, a następnie automatycznie ładowane.

  1. Tani2

   Znajdz na necie filmiki są nawet na you tube czołg po trafieniu rakietą ppanc. Zobaczysz jak bardzo się mylisz. To co wy nazywacie wybuchem czołgu to wybuch DZetu czyli reaktywnej osłony. Jej zadaniem jest osłabienie strumienia kumulacyjnego. Sama wiązka kumulacyjna ma szer ok 2cm. Filmiki i tylko filmiki bo pisać można dużo ale to trzeba zobaczyć.

 2. Tani2

  To info z ruskiego neta. Podali że w najbliższych dniach K2 zacznie pròby w Rumunii. Ruscy powołali się na producenta.

  1. Tani2

   Jeju 10 maja 2024 początek pròb K2 w Rumunii. W sumie nie ma nic innego do kupienia ,jest szansa na produkcję? Jest.

 3. DiDD

  Jeszcze raz, tym razem z nadzieją na opublikowanie. Zauważyć można brak decyzji, stąd pytania: WL: Czy K2 będą produkowane w PL? Gdzie wozy wsparcia dla K2? Kiedy bwp Borsuk? Co z ciężkim bwp? Co z Soną? Kiedy AH-64? Co z kolejnymi Himarsami? Co z produkcją pocisków 120 i 155 mm oraz rakiet do Homar-K i Homar-A? SP: Kiedy 2 kolejne eskadry mysliwców i jakie to będą maszyny? Kiedy samoloty MRTT? Co z pociskiem CAMM-MR? MW: Co z Orką?

 4. PiterNZ

  Czołgi dobre. Pytanie z jakimi BWP będą współpracować?

 5. Ryszard56

  kiedy bedą mialy obronę aktywna??

  1. Wuc Naczelny

   Nei sądzę żeby KIEDYKOLWIEK takie czołgi dostały obronę aktywną której cena jest porwnywalna z rosomakiem bazowym.

  2. LMed

   Z tym dodatkowym pancerzem to też opowieści tylko.

 6. MiP

  I czemu żaden z wojskowych nie przyzna przed kamerą tego o czym wszyscy wiedzą że K2 ma słaby pancerz po bokach..... Bradley ze swoim 25 mm działkiem atakując K2 z boku zrobiłby z niego sito.

  1. Chyżwar

   Akurat Bradley z niejednego czołgu w ten sposób zrobiłby sito. K2PL ma ważyć 51.5 tony. Biorąc pod uwagę, że załoga czołgu jest trzyosobowa a osłonięcie każdego załoganta to niezła waga nie będziesz miał powodu do marudzenia. Zwłaszcza, że zawieszenie w nim pozwoli aż na 65 ton, co stanowi spory zapas modernizacyjny.

  2. Prezes Polski

   K2 ma zapas 5-10 ton masy na dodatkowe opancerzenie. Nie martwiłbym się zatem zawczasu. Po prostu trzeba je opracować jako pakiet do montażu na czołgach w linii. To spokojnie wystarczy na ruskie 30mm i część ppk. Zagrożenie, jakie widzę to bezwład naszej armii związany z modernizacjami sprzętu. F16 do tej pory nie mają żadnej, Leo 2a4 - ciągnie się to niemożliwie.

  3. Stary666

   Ale co ty masz z tym bokiem? Tam masz panel ERA, potem jest skrzynka narzędziowa a na końcu 80mm stali pancernej. Do tego ruskie używają do swoich armat 2A42/72 amunicji 3UBR6 APBC-T która przebija 20 mm płytę ustawioną pod kątem 60 stopni z 700 metrów więc spokojnie załoga K2 nie ma się co obawiać.

 7. Chyżwar

  Że K2 ma trzyosobową załogę wiadomo od początku. Dopiero po obejrzeniu tego materiału w pełni uświadomiłem sobie, że w naszym przypadku to spora zaleta jest. Przy przezbrajaniu jednostek służących na T-72 albo PT91 nie trzeba będzie kombinować. Oby tylko nie spartolono sprawy z K2PL, bo on powinien być bardzo sensownym czołgiem. Dobrą informacją jest także to, że koreański diesel został zdławiony tak samo jak MTU w Leo-2. Jeżeli chodzi o ich przekładnię na razie nic bliższego nie wiadomo. Jeżeli zawieszenie wersji PL da się dociążyć do 65 ton to i przekładnia powinna być taka, że dodatkowa masa jej nie załatwi. Hiszpanie się przejechali na pozornej oszczędności mimo, że Renk miał odpowiednią przekładnię wytrzymującą przyrost masy i pasującą do powerpacka.

 8. Wuc Naczelny

  Przygnębiający jest poziom niesamodzielności umysłowej wojskowych.

  1. Franek Dolas

   Rzeczywiście poziom wypowiedzi żołnierzy jest dość słaby. Nie wiem dlaczego bo oglądając tych szkolących się na Abramsach czy Himarsach byłem zaskoczony ich elokwencją. Nie wiem czy to kwestia jednostki czy doboru ludzi do wywiadów. Ale "gadane" nie przesądza czy jest się dobrym żołnierzem czy w ogóle dobrym pracownikiem.

 9. xxyyy

  mnie ciekawi na ile metrów wylatuje wieża czołgu w powietrze po uderzeniu dronem?

  1. wert

   dron to najmniejszy problem dla K2. Kraby dostaly pewnego rodzaju walizeczki i lancetowanie się skończyło. Nasze K2 również w razie czego zostaną wyposażone w takie środki. Na dziś jest to zbędne z racji błyskawicznego postępu.Jezeli na 2 tyś m notują prawie 100% skuteczności to kacapska broń panc będzie bez szans. Pozostanie zagrożenie ze strony artyleri i ppk. K2 podobnie jak Leo ma nieizolowany magazyn amo więc wieża po trafieniu w amo wyleci z pewnością wysoko

  2. RAF

   xxyyy@ Popytaj ruskich, codziennine maja takie problemy.

  3. pomz

   K2 ten parametr jest nieznany. Natomiast kacapskich czołgów t72b3 wieże latają na wysokość średnio 25.m wzwyż, do 30m od czołgu. Oczywiście zakładając pełna detonację amunicji. Abramsy, Chalngery i Leosie na Ukrainie wierz nie utraciły. Więc wyniki nie są znane :)))

Reklama