Reklama

Siły zbrojne

Czechy otrzymały przeciwlotniczy radar z Izraela

Radar MMR dla Czech
"Czeski" radam MMR na terenie zakładów RETIA w Pardubicach.
Autor. IAI

Israel Aerospace Industries (IAI) dostarczył Czechom pierwszy z 4 radarów MMR zamówionych w 2019 roku. Stacje tego typu będą zapewniać nie tylko skuteczne wykrywanie celów powietrznych, ale również współpracować z czteroma bateriami przeciwlotniczymi systemu rakietowego Spyder, które Praga zamówiła w izraelskiem koncernie Rafael w ubiegłym roku. Na stacje MMR zdecydowały się również Węgry i Słowacja.

Reklama

Jak informuje portal Armadni Noviny, pierwsza stacja radiolokacyjna jest już w czeskich zakładach RETIA, które wraz z VTU są lokalnym partnerem koncernu IAI w ramach kontraktu. Firmy te mają skorzystać na transferze technologii i know-how. Udział czeskiego przemysłu w produkcji ma sięgać 30% wartości kontraktu, wynoszącego 125 mln dolarów.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Współpraca przemysłowa dotyczy każdego etapu realizacji umowy - projektowania, produkcji, montażu, integracji, testowania i serwisowania działających urządzeń. Strona czeska ma produkować część wrażliwych komponentów systemu, w tym zaawansowane technologicznie moduły radarowe wykorzystujące technologię azotku galu. Czeskie są również elementy pomocnicze, wchodzące w skład gotowego produktu, jak ciężarówki i sieci kamuflażowe. Najwięcej w tym zakresie kompetencji posiadają specjalizujące się w elektronice i radarach, nie tylko wojskowych, dwie wymienione firmy. Beneficjentem jest też m. in. Tatra, gdyż radar umieszczono na czteroosiowej ciężarówce terenowej Tatra 815 z opancerzoną kabiną.

Radary MMR wyposażone są w aktywną antenę AESA pracującą w pasmie S, która umożliwia wykrywanie celów powietrznych w odległości ponad 400 km. Mają też możliwość wykrywania stanowisk artyleryjskich. Stacja wyposażona jest w nowoczesne systemy wymiany danych, własne źródło zasilania oraz wysięgniki hydrauliczne, które nie tylko stabilizują ją podczas pracy, ale też pozwalają na jej „zestawienie" z pojazdu-nośnika bez żądnego dodatkowego sprzętu.

Czytaj też

Radar MMR, który działa i przeszedł testy bojowe w Izraelu, zapewnia możliwości obserwacyjne i obronne klientom na całym świecie i jest połączony z systemami NATO. Radar wykrywa i klasyfikuje zagrożenia, a jednocześnie dostarcza systemom broni dane potrzebne do neutralizacji tych zagrożeń. W ciągu ostatnich dwóch lat systemy radarowe IAI zostały sprzedane do kilku krajów europejskich. Na stacje MMR dla swoich systemów przeciwlotniczych zdecydowały się oprócz Czech również Węgry i Słowacja.

Reklama

Komentarze (2)

  1. vivek

    Następny krok Iron dome Bravo

    1. DDR

      Nic z Izraela jak długo drugim językiem jest tam rosyjski a żydom z ZSRR/Rosji bliżej do Rosji niż Izraela w którym mieszkają

  2. Thorgal

    To nie dobra, lepiej to wywieść na złom....

Reklama