Reklama

Siły zbrojne

Czarnogóra wybrała śmigłowce Bell 412

 • Prorosyjskie protesty w Ługańsku. Fot. Lystopad/Wikimedia Commons
  Prorosyjskie protesty w Ługańsku. Fot. Lystopad/Wikimedia Commons

Siły zbrojne Czarnogóry zdecydowały się na zakup trzech śmigłowców Bell 412EPI za sumę 29,9 mln euro. Będą to pierwsze nowoczesne maszyny zgodne ze standardem NATO w kraju, którego cały sprzęt lotniczy to spadek po armii jugosłowiańskiej. Podpisanie umowy zaplanowano na początek 2018 roku. 

Jak informuje agencja informacyjna IHS Jane’s, śmigłowce Bell 412EPI zostały zasugerowane ministerstwu obrony Czarnogóry przez przedstawicieli sił zbrojnych, którzy porównali różne oferowane typy maszyn. Bell 412 wywodzi się z modelu Bell 212, dwusilnikowej wersji śmigłowca Bell 205 Huey. Maszyny Bell 412 w różnych wersjach są szeroko stosowane na świecie zarówno przez użytkowników cywilnych, jak też przez służby porządkowe. Znajdują się również na wyposażeniu sił zbrojnych ponad 40 krajów, w tym m. in. Włoch (licencyjny Agusta-Bell AB-412 Grifone), Wielkiej Brytanii (Bell Griffin TH1 i Bell Griffin HAR2) oraz Kanady (CH-146 Grifon).

Czytaj też: Bell dostarczy śmigłowce straży przybrzeżnej Kanady

Model Bell 412EPI na który zdecydowała się Czarnogóra to wprowadzona na rynek w 2013 roku wersja z cyfrową awioniką, glass-cockpitem Bell BasiX Pro i mocniejszymi silnikami P&WC PT6T-9 z systemem FADEC. W maszynie zastosowano wiele rozwiązań z nowszego modelu Bell429. 

Zgodnie z informacjami udzielonymi Defence24 przez przedstawiciela firmy Bell Helicopter śmigłowce dla Czarnogóry nie będą uzbrojone. Mają być wykorzystywane do szerokiej gamy zadań. Poza wsparciem wojsk lądowych i marynarki wojennej, nowe maszyny mają też patrolować wybrzeże, wspierać straż pożarną i służby ratownicze, również w zakresie pomocy w przypadku klęsk żywiołowych.

Czytaj również: Czechy: AW139M i UH-1Y finalistami w przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy

Śmigłowce Gazelle lotnictwa Czarnogóry, fot. CRNAGORAMNE, Wikipedia, CC BY-SA 4.0

Trzeba przy tym zaznaczyć, że zakup 3 śmigłowców Bell 412EPI spowoduje znaczny wzrost możliwości operacyjnych sił zbrojnych tego nowego członka Sojuszu Północnoatlantyckiego. Obecnie Czarnogóra ma do dyspozycji cztery nadal sprawne lekkie śmigłowce SA.341 / SA.342 Gazelle w wariantach produkowanych na licencji w Jugosławii. Pozyskanie nowych maszyn, to element szerszego programu modernizacji i „westernizacji”, związanego z przyjęciem Czarnogóry do NATO w czerwcu 2017 roku. Do 2025 roku kraj ten zobowiązał się osiągnąć postulowany przez Sojusz poziom 2% PKB wydatków na obronność. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. januszek 94

  3 - TRZY ! Jak to brzmi - aż dech zapiera ? A na serio sprzedają jak na pniu amerykanie na prawo i lewo , postraszenie ruskami owocuje w całym przemyśle zbrojeniowym USA . Tramp - to się nazywa wydobywanie z zapaści swoją gospodarkę . A tu sprzeda F- 35 a to tam sprzeda rakiety a to tu jakiś okręcik a to znowu helikoptery . sprzedawca idzie na całość jak w teleturnieju pod nazwą ZOONG ! A co my mamy - dialogi , seminaria , konferencje a świat w koło ucieka , no chyba że przeczekamy szaleństwo zbrojenia jak Ewa Kopacz ze szczepionkami na grypę ? I też na tym nie żle wyszliśmy - epidemia mineła a kasa została w kieszeni ?

 2. kilimek

  cyt:,,śmigłowce Bell zostały zasugerowane przez przedstawicieli sił zbrojnych,, widzicie tu ta małą choć najważniejsza różnicę między naszymi krajami.

 3. Szept

  No sry ale jak 3 maszyny robią znaczny wzrost zdolności operacyjnych to co się będzie działo jak Antoni kupi 6 :)

 4. grtumnyhny

  my wybieramy pływające dialogi

  1. Kilo

   Nie ma mocnych na "dialogi". Zatrzymają każde postępowanie.

 5. Ned

  Niby to tylko 3 maszyny ale zawsze więcej niż Nasze 0.

Reklama