Reklama

Siły zbrojne

Coraz mniej młodzieży zdolnej do służby w Wojsku Polskim

Autor. WOT

Wraz ze starzeniem się społeczeństwa, kurczy się liczba osób które mogą podejść do kwalifikacji wojskowej. W latach dziewięćdziesiątych roczniki osiemnastolatków liczyły około 600 000 osób obu płci. W każdym z nich było przynajmniej ćwierć milion młodych mężczyzn.

Jednak z powodu starzenia się społeczeństwa (spadku liczby osób zdolnych do posiadania dzieci) oraz niskiego poziomu dzietności, w przyszłości roczniki podchodzące do kwalifikacji wojskowej będą znacznie mniej liczne:

Autor. Opracowanie autora

Obecnie około 90% osób podchodzących do kwalifikacji wojskowej zostaje uznanych za zdolnych do czynnej służby wojskowej. Jednak należy zwrócić uwagę że zasadnicza służba wojskowa została zawieszona, co z pewnością powoduje że młode osoby nie mają motywacji do przedstawiania komisji pełnej dokumentacji medycznej, jak również jej fałszowania, co zdarzało się w latach, w których zasadnicza służba wojskowa nie była zawieszona.

Reklama

Istotny jest również rosnący problem otyłości w Polsce, według danych Światowej Organizacji Zdrowia 18,5% chłopców i 14,3% dziewcząt w wieku szkolnym ma nadwagę lub otyłość, a co gorsza wśród dzieci w wieku 7-9 lat, odsetek ten wynosi 32%. Jest to bardzo istotny problem z punktu widzenia wojska, ponieważ zarówno nadwaga jak i otyłość wpływają negatywnie na sprawność fizyczną oraz stan zdrowia.

Zmieniająca się sytuacja demograficzna, wymusi dokonanie zmian w podejściu Wojska Polskiego do kwestii zarówno rekrutacji jak i budowy rezerw osobowych. W obecnej sytuacji, niezbędne wydaje się rozpoczęcie dyskusji na temat włączenia do kwalifikacji wojskowej kobiet. Bez wprowadzenia takiej zmiany, za 30 lat wielkim wyzwaniem dla Sił Zbrojnych RP będzie stworzenie odpowiednich zasobów kadrowych do rezerwy odtworzeniowej w razie ewentualnej wojny. Wartym uwagi jest fakt, że docelowa liczebność Wojska Polskiego w czasie pokoju jest większa niż liczba dzieci urodzonych w 2023 roku i ponad dwukrotnie większa niż liczba urodzonych wówczas chłopców. Również nieunikniona wydaje się debata na temat służby w naszym wojsku imigrantów, w szczególności że Sztab Generalny Wojska Polskiego ma przygotowany plan na taką sytuację. Jednak rozwiązanie to wpłynęłoby na sytuację osobową wojska w znacznie mniejszym stopniu i mogłoby wywołać uzasadnione obawy społeczne, wpływając na wizerunek wojska w oczach obywateli.

Reklama

Czytaj też

Jednak jedynym rozwiązaniem, które może długoterminowo wpłynąć na tą sytuację, jest zwiększenie poziomu dzietności, by doszło do procesu, niezbędna jest kompleksowa polityka prorodzinna. Należy również pamiętać, że nawet najlepsze rozwiązania przyniosą efekty dopiero za nie mniej niż 30 lat. Dlatego powinny być one priorytetowo wprowadzane w życie przez państwo polskie i traktowane jako jeden z elementów bezpieczeństwa państwa. Problem ten został zauważony między innymi przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego w rekomendacjach do nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama