Reklama

Siły zbrojne

Chińsko-rosyjska "interakcja" zakończona

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Jak podała w piątek agencja TASS, zakończyły się międzypaństwowe strategiczne ćwiczenia Sibu/Interakcja-2021 (ros. Сибу/Взаимодействие-2021). Ministerstwo Obrony Federacji Rosyjskiej dodało, że nie miały one złowrogiego charakteru i oficjalnie skupiały się na zwalczaniu grup terrorystycznych.

Ćwiczenia rozpoczęły się pod koniec zeszłego tygodnia i odbywały się w północnozachodnich Chinach, na poligonie Qingtongxia, w autonomicznym regionie Ningxia Hui. Brało w nich łącznie około 10 tysięcy żołnierzy z obu państw. Rosyjski kontyngent pochodził ze Wschodniego Okręgu Wojskowego. Zakończyły się w piątek 13 sierpnia uroczystą defiladą z udziałem najwyższych władz wojskowych Chińskiej Republiki Ludowej i Federacji Rosyjskiej.

Sukces wspólnych działań ogłosili ministrowie obrony Chin i Rosji, generałowie Wei Fenghe i Siergiej Szojgu. W ministerialnym komunikacie czytamy, że wrogowie-terroryści zostali unicestwieni za pomocą ognia prowadzonego z broni strzeleckiej, czołgów i ppk. Chińsko-rosyjskie wojska użyły również artylerii i rakiet przeciwlotniczych. Na pozorowane cele dokonano bombardowań, używając myśliwców Su-30SM i licznych bezzałogowców. Łącznie użyto około 400 jednostek uzbrojenia i wyposażenia.

Integracja miała na celu wzmocnienia interoperacyjności dwóch armii, skupiając się na obustronnej wymianie doświadczenia, oraz na wzajemnym zapoznaniu się z techniką wojskową. Rosyjscy żołnierze mogli bliżej przyjrzeć się chińskim KTO ZBL-08, myśliwcom J-11 oraz J-7, natomiast chińscy szerokim spektrum rosyjskiego BSP, które ochoczo były używane do rozpoznania.

Generał armii Szojgu skomentował, że dzięki tego typu ćwiczeniom Rosja i Chiny osiągnęły wysoki poziom kooperacji. Do wspólnych sukcesów zaliczyli, chociażby szybką akomodację i organizację żołnierzy, pomimo trwającej pandemii koronawirusa. Po raz pierwszy rosyjskie wojsko szkoliło się na chińskim poligonie. Do tej pory obie armie współpracowały ze sobą, na poligonach SZ FR. Tak było m.in. podczas ćwiczeń Wschód-2018, Centrum-2019 i Kaukaz-2020.

Pomimo dość dużego spektrum uzbrojenia, zaczynając od karabinków szturmowych, a kończąc na broni pancernej i lotnictwie, to ćwiczenia według rosyjskiego ministerstwa nie były skierowane przeciwko państwom ościennym. Ich charakter był wyłącznie kontrterrorystyczny. Oficjalnie dzięki tego typu przedsięwzięciom Rosja i Chiny chcą bardziej zaangażować się w dbanie o pokój i stabilność w Eurazji, aczkolwiek jak pisaliśmy tuż po rozpoczęciu tych ćwiczeń – zależy im na zademonstrowaniu, że są gotowi do ochrony własnych interesów.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama