Reklama

Siły zbrojne

Chilijscy Marines dostaną pojazdy taktyczne z Korei

KIA KLTV 181.
KIA KLTV 181.
Autor. KIA

Na początku grudnia w terminalu portowym DP World San Antonio w regionie Valparaíso wyładowano transport lekkich wielozadaniowych pojazdów KIA KLTV 181 przeznaczonych dla chilijskich jednostek piechoty morskiej.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pojazdy KLTV zostały nabyte w celu wyposażenia jednostek chilijskiej piechoty morskiej operujących w prowincjach Arauco i Biobío w lekkie pojazdy wielozadaniowe . Spowodowane jest to powtarzającymi się w tych regionach aktami przemocy i atakami o charakterze terrorystycznym. Zakupione pojazdy to KLTV181, które mają zastąpić dotychczas użytkowane nieopancerzone Kia KM420. Samochody tego producenta od dekad znajdują się w służbie tej formacji, wypełniając wiele zadań, od łącznikowych poprzez transportowe (Kia KM450) do nośników dział bezodrzutowych (Kia KM414).

Czytaj też

Kia KLTV 181
Kia KLTV 181
Autor. Kia

KIA KLTV 181 to lekki wielozadaniowy pojazd taktyczny pozwalający na przewożenie do 4 osób wraz z kierową oraz do 1000 kg wyposażenia w przestrzeni ładunkowej dzięki dodatkowemu dedykowanemu segmentowi montowanemu w tyle pojazdu. Jest on napędzany przez turbodoładowany silnik wysokoprężny Euro 5 model S2 o pojemności 2959 cm3, którego moc wynosi 225 KM przy 3200 obr./min. Połączony jest on z 8-biegową automatyczną skrzynią biegów.

Reklama

Wóz posiada niezależne zawieszenie oraz napęd na wszystkie koła, zaś opony są wyposażone w system Run Flat pozwalającym na dalszą jazdę mimo ich przebicia np. przez pociski z broni automatycznej. Maksymalna prędkość KLTV181 wynosi 130 km/h, a zasięg to 640 km. Poziom ochrony jaki zapewnia opancerzenie pojazdu jest zgodny ze Stanag 4569.

Czytaj też

YouTube cover video
Reklama

Komentarze (6)

 1. bc

  To jest właśnie to czego brakuje u nas w WOT i obu Brygadom aeromobilnym.

 2. ΚrzysiekS

  My nie jesteśmy jakąś bananową republiką i nie będziemy wozić naszych żołnierzy lekkimi, zwrotnymi pojazdami 4x4. Zamiast tego mamy silnie opancerzone Cougary z napędem 6x6. Co prawda są zużyte wieloletnią służbą ekspedycyjną ale za to były projektowane do patrolowania Highway One w Afganistanie i ze względu na wysoką wagę oraz brak mobilności nijak nie nadają się do walk w Kaszubach, na Mazurach albo na Podlasiu.

 3. Filemon66

  Prawdziwym przebojem jest wersja K153C konkurent dla hiszpańskiego uro vamtac którego mbda sprzedaje w wersji Poprad czyli 4x mistral 3 Uro golas to propozycja za 500$ tys

 4. Filemon66

  Podsumowując kltv181 to 200$ tys sztuka Doskonały wybór jako platforma dla SPIKE ER Dla L3Harris opto kierowany system vampire 70mm Dla Poprada i radary AESA eln 2106NG Dla radarów pola walki Beagle z Węgier

 5. Daro73

  My za to mamy piękne, błyszczące fordy rangery oraz dziki, żubry i inne równie udane konstrukcje.

 6. KPS1

  Fajne, u nas też by się przydały.

Reklama