Reklama

Siły zbrojne

Centralne obchody Święta Lotnictwa Polskiego rozpoczęte

Fot. Archiwum 2. SLT
Fot. Archiwum 2. SLT

W Poznaniu rozpoczęły się uroczystości związane z centralnymi obchodami Święta Lotnictwa Polskiego. Pierwszy dzień został poświęcony kultywowaniu tradycji i pamięci poległych pilotów.

Jak podaje Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, w czwartkowe przedpołudnie o godzinie 11:00 na skwerze przy starym Porcie Ławica odsłonięto 15 tablic upamiętniających wielkopolskich lotników zamordowanych w Katyniu. Przy każdej z tablic posadzono już wcześniej dęby pamięci, które wpisują się w ideę zapoczątkowaną przez Prezydenta RP. Uhonorowani to oficerowie wywodzący się z Wielkopolski i związani z lotnictwem wojskowym, którzy na tej ziemi zaczynali swoją służbę dla Ojczyzny. Poznań to kolebka wojskowego lotnictwa. Wśród upamiętnionych jest podporucznik Janina Lewandowska, jedyna kobieta zamordowana w Katyniu, córka dowódcy Powstania Wielkopolskiego generała Dowbora-Muśnickiego. To wyjątkowe miejsce powstało z inicjatywy Stowarzyszenia Rodzin Katyńskich oraz dzięki zaangażowaniu przedstawicieli portu lotniczego Ławica a także władz wojewódzkich i samorządowych.

Podczas uroczystości gen. bryg. pil. Dariusz Malinowski został odznaczony przez Stowarzyszenie Rodzin Katyńskich w Poznaniu medalem za Zasługi Dla Utrwalania Pamięci o zbrodni katyńskiej.

Czytaj także: Współpraca armii z sektorem prywatnym – szansa na usprawnienie systemu szkolenia na samolotach F-16

Na uroczystość przybyli przedstawiciele wszystkich służb mundurowych, kombatanci i weterani, władze Poznania z Wojewodą Wielkopolskim -  Zbigniewem Hoffmannem, rodziny upamiętnionych oficerów, harcerze oraz mieszkańcy Poznania. Uroczystą oprawę zapewniła kompania reprezentacyjna oraz orkiestra Sił Powietrznych.

Po południu, w 31. Bazie Lotnictwa Taktycznego, odbyła się uroczystość przywitania prochów kapitana pilota Kazimierza Spornego, który po kilkudziesięciu latach powrócił z Wielkiej Brytanii, gdzie był pochowany na londyńskim cmentarzu. Zgodnie z jego ostatnia wolą został pochowany w Poznaniu.

Na uroczystość przybyli m.in.: reprezentujący Ministra Obrony Narodowej - Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji Kultury i Dziedzictwa Pan Michał Wiater, Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak oraz bratanek kapitana Spornego - Zygmunt Sporny z rodziną. Na uroczystości obecny był Dowódca 2. Skrzydła Lotnictwa Taktycznego gen. bryg. pil Dariusz Malinowski wraz z żołnierzami dowództwa i 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego z płk. dr pil. Grzegorzem Ślusarzem na czele.

Czytaj także: Awaria agregatu przyczyną pożaru polskiego MiG-29

Uroczystą oprawę zapewniła kompania reprezentacyjna oraz orkiestra Sił Powietrznych. Po okolicznościowych przemówieniach, nad lotniskiem w Krzesinach przeleciało ugrupowanie sześciu myśliwców F-16 oddając w ten sposób hołd legendarnemu pilotowi.

Kapitan pilot Sporny spoczął w Kwaterze Lotników na Miłostowie. Podczas uroczystości nad nekropolią przeleciały Iskry, rozpościerając za sobą biało-czerwona smugę. Ceremonia miała bardzo doniosły charakter.

Sprowadzenie prochów kpt. pil Kazimierza Spornego udało się to zrealizować dzięki współpracy różnych środowisk, a przede wszystkim zaangażowaniu Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej. 

Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (1)

  1. armata

    Co jak co ale uroczystości z udziałem wojska umiemy przygotowywać najlepiej. Gorzej z zakupem nowoczesnego sprzętu dla armmi

Reklama