Reklama

Siły zbrojne

Termowizyjne Rubiny do badania temperatury

Fot. DWOT
Fot. DWOT

W Wojskach Obrony Terytorialnej (WOT) trwają testy celowników termowizyjnych SCT Rubin pod kątem możliwości ich wykorzystania do przesiewowego badania ciepłoty ciała dużych grup osób. Informację przekazał płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.

W ostatnim czasie obserwujemy w Polsce stabilizowanie się sytuacji kryzysowej związanej z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Częściowo znoszone są dotychczasowe ograniczenia i uwalniane kolejne sektory gospodarki. Zagrożenie jednak nie znika, wszystko wskazuje na to, że z koronawirusem będziemy zmuszeni nauczyć się żyć dużo dłuższej niż wyobrażaliśmy to sobie jeszcze na początku fazy narastania zachorowań, podkreśla płk Marek Pietrzak. 

Zmieniająca się sytuacja epidemiologiczna rodzi konieczność elastycznego dostosowywania form wsparcia realizowanych przez Wojska Obrony Terytorialnej. W wyniku analizy rozwoju sytuacji, w tym potencjalnych potrzeb wsparcia kolejnych uwalnianych sektorów gospodarki, w dowództwie WOT powstał pomysł wykorzystania, będących na wyposażeniu formacji, celowników termowizyjnych SCT Rubin. Urządzenia mogą zostać wykorzystane do zdalnego pomiaru temperatury w dużych skupiskach osób. Celem takich działań byłoby identyfikowanie zagrożeń we wczesnej fazie, co dawałoby możliwość gaszenia pojedynczych ognisk koronawirusa, nie pozwalając mu na masową ekspansję. Tego typu działania mogłyby być prowadzone w węzłach komunikacyjnych takich jak terminale lotnicze, dworce, czy centra handlowe.

Jak wskazano, aby celowniki SCT Rubin mogły być wykorzystane do powyższych celów niezbędna była ich modyfikacja. Oprogramowanie urządzenia musiało zostać dodatkowo rozszerzone, przy czym zachowano właściwości urządzeń zgodne z ich dotychczasowym przeznaczeniem. Pierwsze dwa celowniki dostosowane do nowych zadań przez producenta – PCO SA, są obecnie testowane przez żołnierzy 6 Mazowieckiej Brygady OT oraz 13 Śląskiej Brygady OT. Po pozytywnym przejściu testów dowództwo WOT zamierza skierować po jednym zmodyfikowanym urządzeniu do każdej z brygad OT.

Zmodyfikowane celowniki nie określają dokładnej temperatury badanych osób, a jedynie wskazują czy jest ona wyższa czy niższa od wcześniej wprowadzonej do urządzenia, przyjętej jako punkt odniesienia. Badania tego typu można będzie traktować jako wstępne, których wynik będzie musiał zostać poddany dokładnej weryfikacji.

WOT

Komentarze (5)

 1. Mnie nie zbywa

  Jak dopytywalem czy nie mozna teoretycznie strzelac pociskiem takim lub innym do innego celu to powiedziano ze za to sa konsekwencje a zizycie jest nieracjonalne i nie rergulaminowe, czy kamere za dziesiatki segki tys pln mozna uzywac jak termometru za kilkanascie pln i jaki jest czas eksploatacji urzadzenia,ile godzin pracy, czy nie jest to jak latanie za 100k usd za godzine lotu, kiedy mozna patrzec przez lornetke lub drona, lub radar, czy nam potrzebne sa bryzy czy bezpilotowce i ile bezpilotowcow powinno kupic WP do rozpoznania , artyleri czy kazdego pojazdu i druzyny

 2. Medicos

  Termometry na podczerwien za,50pln Po co ta,SZOPKA?

  1. Marek

   Podczerwień do termowizji ma się nijak. Miałeś na nosie podczerwień i bawiłeś się termowizją dla porównania?

 3. Afganczyk

  Jak byly potrzebne w Afganistanie to trzeba było latac do amerykanow CO ŁASKA TAKA TO BYLA,ŻENADA a dowództwo siedzieli w bazie bo nie mieli gaci NIEPALNYCH do rosomakow FARSA

 4. Marek

  Pomysł nie jest wcale głupi. Tylko, że to mało. Skoro smartfon dla budowlańców potrafi wykrywać mostki termiczne, nie wydaje mi się wielką sprawą dla WB, Teleststem-Mesko czy PCO zrobienie mniejszego i tańszego od Rubina urządzenia, które potrafiłoby wykrywać ludzi z temperaturą.

  1. Stefan 1

   Sam smartfon nie pokaże, chyba że ma odpowiednią kamerę. Takie kamerki można podłączyć do smartfona przez USB, czyli gniazdo ładowarki. Koszt to około 300 zł wzwyż.

  2. Gal

   Smartfony budowlane np firmy CAT mają wbudowaną kamerę na podczerwień.

  3. Filip

   Przecież marek pisze o mostkach, ma na myśli termiczne, matryca termowizyjna.

 5. w

  chinczycy maja przemysł i nie maja z takimi urzadzeniami problemu. My przemyslu nie mamy wiec kombinujemy jak kon pod gore. I cieszymy sie jak mały kazio