Siły zbrojne

Szwedzkie granatniki dla US Army

Granatnik bezodrzutowy Carl Gustaf M4 / Fot. Saab Group
Granatnik bezodrzutowy Carl Gustaf M4 / Fot. Saab Group

Saab i US Army podpisały umowę ramową na dostawę granatników Carl Gustaf M4 (w USA funkcjonującego pod oznaczeniem M3E1). Pierwsze zamówienie opiewa na kwotę 19 mln USD, a dostawy przewidziane są jeszcze w tym roku.

Umowa będzie obowiązywać przez 3 lata i daje US Army możliwość złożenia zamówień na systemy Carl-Gustaf M4 o łącznej wartości około 41 mln USD. Carl-Gustaf 84 mm to granatnik bezodrzutowy, zdolny do działania w warunkach, współczesnego pola walki.

Ta umowa jest wynikiem wieloletniej, owocnej współpracy Saaba z rządem Stanów Zjednoczonych. To wyraźny dowód zaufania klienta, dotyczący możliwości systemu Carl-Gustaf i pozycji Saaba jako dostawcy

szef działu Dynamics w Saab, Görgen Johansson

 Od czasu wprowadzenia do służby w 1948 r., system Carl Gustaf był wielokrotnie używany na całym świecie do wsparcia działań piechoty. Najnowsza wersja Carl0Gustaf M4 cechuje się licznymi modyfikacjami, m.in. obniżono jej masę (z ok. 10 kg do 7 kg - uzyskano to przez wykonanie konstrukcji z tworzywa wzmocnionego włóknem węglowym z gwintowaną wkładką tytanową w miejsce stalowej wkładki  wzmocnionej włóknem szklanym),  zadbano też o kompatybilność z przyszłymi inteligentnymi systemami obserwacji i programowalną amunicją. Granatnik jest w pełni kompatybilny ze wszystkimi, dotychczas stosowanymi, typami amunicji.

Carl-Gustaf jest już od wielu lat bronią wsparcia dla amerykańskich sił specjalnych. System jest obecnie na wyposażeniu jednostek lekkiej piechoty i piechoty morskiej na różnych teatrach działań. Dzięki swoim możliwościom i elastyczności zapewnianej przez zdolność użycia różnych typów amunicji, przyniesie jeszcze więcej korzyści dla amerykańskich żołnierzy

Prezes Saab Defense and Security USA, Erik Smith

Komentarze