Reklama

Siły zbrojne

Cargotec dostarczy wojsku kolejne systemy samozaładowcze

Jelcz 862 z systemem samozaładowczym. fot. M.Dura
Jelcz 862 z systemem samozaładowczym. fot. M.Dura

Inspektorat Uzbrojenia wybrał dostawcę dodatkowych 27 systemów samozaładowczych, które będą instalowane na samochodach ciężarowych Jelcz 862 i przyczepach PK2-24-t. Będą one używane do przewozu i obsługi ładunków skonteneryzowanych.

Ogłoszenie o planach dokonania tego zakupu pojawiło się jeszcze w lutym 2018 roku i początkowo planowano wydać na ten cel nieco ponad 89,5 mln PLN. Ostatecznie zwyciężyła jednak oferta fińskiej firmy Cargotec Poland Sp. z o.o. o wartości niemal 95 mln PLN i dotycząca prawdopodobnie zestawów Multilift MK IV. Stało się tak, pomimo że kryterium ceny zostało określone za najważniejsze podczas prowadzenia postępowania.

Kluczowa okazała się historia zamówień jakie Siły Zbrojne RP składały w firmie dostawcy do tej pory i szerokie wykorzystanie jej wyrobów. Jak dotąd od Cargotec na potrzeby Sił Zbrojnych RP zostało zakupionych 201 zestawów samozaładowczych Multilift MK IV do przewozu kontenerów na samochodzie Jelcz 862 i przyczepie do transportu kontenerów PK 2-24-t. Równocześnie podwozia tych pojazdów eksploatowane są jako podwozia bazowe pod specjalistyczne zabudowy (około 280 egzemplarzy).

Jak argumentuje Inspektorat Uzbrojenia, "zmiana wykonawcy spowodowałaby pozyskanie zestawów różniących się technicznie od dotychczasowych, w tym także pojazdów innej marki, czego konsekwencją byłaby konieczność tworzenia nowego systemu zabezpieczenia eksploatacji, zgromadzenia technicznych środków materiałowych, zakupu innych urządzeń diagnostycznych, warsztatowych, oprzyrządowania, narzędzi do obsługi i naprawy zestawów. Dodatkowo wymagałoby to przeszkolenia na nowo osób realizujących obsługi i naprawy przedmiotowego sprzętu. […]".

Cargotec jest m.in. właścicielem marki Multilift używanej do wyrobów związanych z techniką samochodową. Firma ta dokonała też wielu bezpośrednich inwestycji w Polsce i ma fabryki w Obornikach, Ożarowie Mazowieckim i Regionalnym Stragardzkim Parku Wysokich Technologii, gdzie w 2009 r. zainwestowała jednocześnie niemal 65 mln EUR. Zestawy samozaładowcze przeznaczone są do eksploatacji w Siłach Zbrojnych RP w okresie nie krótszym niż 20 lat.

Reklama

Komentarze (3)

  1. biały

    tutaj ładnie napisali że wybór jest dokonany aby było ujednolicenie a jak kupujemy samochody czy śmigłowce to dosłownie żal mamy ponad 10 rodzajów śmigłowców w naszych formacjach

  2. Qlty

    A to jeszcze jeszcze finska firma czy polska?

  3. Wojciech

    I taki sprzęt warto kupować. Firma sprawdzona, inwestuje w Polsce chociaż prywatna :-)

Reklama