Siły zbrojne

Caesary wracają do Francji

Fot. Ministère de la Défense
Fot. Ministère de la Défense

Francuskie ministerstwo obrony wydało komunikat, w którym stwierdza, że wraz z "końcem istnienia tzw. kalifatu" zmieniły się warunki prowadzenia walki z Daesh. Starcie z tzw. Państwem Islamskim nadal trwa, rozpoczęła się po jedynie jego nowa faza - faza, w której operacyjne wykorzystanie haubic samobieżnych Caesar jest niezbyt prawdopodobne. W związku z tym podjęto decyzję o sprowadzeniu ich, po blisko 3 latach, z powrotem do Francji.

Francuski resort obrony przypomina, że artylerzyści z Task Force Wagram odegrali jedną z kluczowych ról w trakcie starć z bojownikami samozwańczego kalifatu. Brali udział we wszystkich większych starciach tego konfliktu, a szczególną rolę odegrali podczas bitwy o Mosul i w czasie przejmowania ostatniego bastionu islamistów, miejscowości Al-Baghuz Fawqani.

W trakcie działań bojowych przeciwko siłom Daesh francuscy artylerzyści wykorzystali m.in. kierowaną amunicję przeciwpancerną Bonus, używając jej do zniszczenia pojazdów islamistów w trakcie walk w rejonie miejscowoścji Hajin.

Pozostałe siły francuskie biorące udział w walkach z islamistami nadal będą kontynuować swoje zadania w ramach koalicji - dotyczy to w szczególności francuskiego lotnictwa i francuskich instruktorów wojskowych, szkolących od 2015 r. oddziały irackie - łącznie szkolenia takie ukończyło ponad 20 tys. irackich żołnierzy.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.