Reklama

Siły zbrojne

Francja: utrzymanie możliwości produkcji haubic Caesar 155 mm

Fot. www.nexter-group.fr
Fot. www.nexter-group.fr

Firma Nexter Systems poinformowała o utrzymaniu możliwości produkcyjnych haubicy samobieżnej Caesar kalibru 155 mm - dzięki temu możliwa jest produkcja seryjna na eksport i ewentualna realizacja kolejnych zamówień na ten typ broni ze strony armii francuskiej, obecnie wykorzystującej 72 egzemplarze tej haubicy.

Frima Nexter Systems poinformowała o utrzymaniu zdolności produkcyjnej haubicy samobieżnej Caesar 155 mm. Jest to możliwe dzięki niedawnemu zamówieniu dla armii duńskiej i potencjalnym przyszłym kontraktom - producent ma negocjować umowy z państwami z rejonu Azji Południowo-Wschodniej.

Obecnie broń ta znajduje się na wyposażeniu sił zbrojnych Francji, Arabii Saudyjskiej, Indonezji, Libanu i Tajlandii, sprawdzono ją bojowo podczas walk w Afganistanie, Mali i w Iraku.

W siłach zbrojnych Arabii Saudyjskiej znajdują się ogółem 132 egzemplarze tych haubic, zamówionych w dwóch oddzielnych seriach. Dostawy ostatnich egzemplarzy miano zakończyć rok temu.

Siły zbrojne Indonezji posiadają 37 haubic Caesar 155 mm, dodatkowo w lutym 2017 r. Indonezja złożyła zamówienie na kolejne 18 egzemplarzy.

W 2015 r. zaprezentowano nową wersję haubicy osadzoną na podwoziu Tatra Т815 8X8 i wyposażoną w całkowicie nowy system automatycznego ładowania. Pierwszym użytkownikiem Caesarów w tej wersji będzie Dania, która w maju 2017 r.  podpisała umowę z producentem, zgodnie z którą otrzyma 15 haubic z opcją na sześć kolejnych.

Zainteresowanie nową wersją haubicy wyraziła również armia francuska, planująca zakupić ok. 30 systemów w wersji 8x8, mających w perspektywie roku 2030 zastąpić część haubic starszej wersji.

Reklama

Komentarze (1)

  1. zaxio

    niby automatyczne a jednak pol automat bo trzaba na podajnik umiescic pocisk. co nie zmienia faktu ze olaks w krylu powinna wziasc licencje na ten pol-automat.

    1. artilleryman

      Lepsze to niż totalnie manualny Kryl. Poza tym Kryla do tej wersji Cesara dzielą lata świetlne.

Reklama