Reklama

Siły zbrojne

Bułgarski parlament wyraża ostatecznie zgodę na zakup F-16

Bułgarski F-16
Wizja bułgarskiego F-16
Autor. Lockheed Martin

Bułgarski parlament ostatecznie przyjął w piątek umowę o zakupie w USA ośmiu myśliwców F-16 Block 70. Kontrakt jest wart 2,2 mld lewów (1,29 mld dolarów). Pierwsze samoloty zostaną dostarczone w 2027 r. Rząd planuje też kupić lub wypożyczyć maszyny, które do czasu dostarczenia pierwszych F-16 zastąpią MiG-i 29. Rosyjskie myśliwce mają zostać wycofane ze służby w 2023 r.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Bułgarski parlament przegłosował w piątek zgodę na transakcję podczas drugiego czytania zatwierdzającej je ustawy. 4 listopada głosowano projekt po pierwszym czytaniu.

Jest to kolejne porozumienie z amerykańskim koncernem Lockheed Martin. Pierwszą umowę, również na dostarczenie ośmiu myśliwców tego samego typu podpisano w 2019 r. Samoloty miały być dostarczone w 2023 r., lecz wiosną br. koncern poinformował o opóźnieniu; samoloty mają trafić do Bułgarii w 2025 r. Po otrzymaniu całości zamówionych samolotów Bułgaria będzie dysponować całą eskadrą myśliwców.

Reklama

Czytaj też

Minister obrony Dymitar Stojanow poinformował, że przyjęta w piątek umowa jest znacznie pełniejsza od tej podpisanej w 2019 r., przewiduje nie tylko zakup samych maszyn i szkolenie pilotów, lecz również uzbrojenie w tym rakiety powietrze–ziemia, co pozwoli na pełne wykorzystanie możliwości myśliwców.

Stojanow przekazał też, że ponieważ w przyszłym roku mają zostać wycofane ze służby użytkowane obecnie przez bułgarskie lotnictwo samoloty MiG-29, konieczne jest zakupienie lub wynajęcie używanych myśliwców, co ma umożliwić Bułgarii pełnienie misji Air Policing. Dodał, że prowadzone są negocjacje z Szwecją w sprawie myśliwców Gripen i Francją, dotyczące maszyn Rafale.

Czytaj też

Tymczasowy rząd premiera Gyłyba Donewa złożył w parlamencie sześciopunktowy projekt całościowej modernizacji sił zbrojnych na okres do 2032 r. Przewidziano w nim m.in. zakup radarów, okrętów podwodnych, bojowych wozów piechoty i innego sprzętu za łącznie ponad 3,5 mld euro. Każdy zakup ma być rozpatrywany i zatwierdzany przez parlament oddzielnie.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (5)

 1. Filemon19

  Podsumowując 1,28 mld USD za 8 sztuk wtym koszty infrastruktury.

  1. Bellcross

   I co podsumowales?

 2. Kalrin

  Dobrze dla Bułgarii nie dobrze dla Polski. Czemu ? Bo zwiększa się kolejka czekania jakbyśmy chcieli dokupić kolejne dla siebie. W zasadzie w tym momencie przynajmniej jeśli patrzymy na czas dostawy w grze zostaje tylko F-15 i Typhoon. No chyba że KF-21 jakoś szybko trafi do produkcji bo byłby najlepszą opcją.

 3. Reo

  Bułgarski parlament wyraził już chyba trzeci raz zgodę na to samo. Bułgarska demokracja musi być chyba na jakimś wyższym poziomie

 4. Ogame

  Bułgaria 16 F16. Polska 48 starej wersji + 32 F35 do 2030roku.

 5. easyrider

  Świetnie. Sojusz musi uwolnić się całkowicie od resztek kacapskiego uzbrojenia. Nie ma potrzeby kupowania od nich czegokolwiek.

Reklama