Reklama

Siły zbrojne

Buława na uzbrojeniu rosyjskiej armii?

Fot. Mil.ru
Fot. Mil.ru

Agencja TASS ujawniła, że system strategiczny D-30, wykorzystujący międzykontynentalną rakietę balistyczna R-30 „Buława”, został ostatecznie zaakceptowany przez rosyjską marynarkę wojenną. Ministerstwo obrony Rosji jak na razie nie potwierdziło tej informacji.

Wiadomość o przyjęciu na uzbrojenie system D-30 miała zostać przekazana przez przedstawiciela rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego. Sama decyzja ma być efektem ostatnich, zakończonych sukcesem, ćwiczebnych odpaleń przeprowadzonych z pokładu atomowych okrętów podwodnych – w tym przede wszystkim salwa wystrzelona 22 maja 2018 r. z zanurzonego, atomowego okrętu podwodnego projektu 855 typu Boriej-M „Jurij Dołgorukij”.

Informacja przekazana przez TASS może oznaczać, że w Rosji zakończono specjalny program weryfikacyjny, który miał potwierdzić możliwości nowego pocisku i udowodnić, że jest on niezawodny, bezpieczny i w pełni gotowy do służby operacyjnej. Możliwe było więc podpisanie dokumentów poświadczających, że rakieta „Buława” może zostać oddana do użytku.

System uzbrojenia D-30 został zbudowany z myślą o nowej generacji rosyjskich, atomowych okrętach podwodnych z rakietami balistycznymi projektu 855 typu Boriej i Boriej-M. Jego najważniejszym elementem jest trzystopniowy pocisk międzykontynentalny na paliwo stałe R-30 „Buława”, przenoszący sześć niezależnych głowic jądrowych na odległość większą niż 8 tys. km.

Program weryfikacyjny był konieczny, ponieważ wcześniej duża część prób tych rakiet kończyła się niepowodzeniem (8 na 20 testów). Ostatnie nieudane strzelanie (dwudzieste z kolei) miało miejsce 6 września 2013 r., gdy pocisk wystrzelony z okrętu podwodnego „Aleksander Newski” spadł do morza w drugiej minucie lotu.

Od tego czasu odpalono spod wody jedenaście rakiet „Buława” i wszystkie próby zakończyły się powodzeniem.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.