Reklama

Siły zbrojne

Buława na uzbrojeniu rosyjskiej armii?

Fot. Mil.ru
Fot. Mil.ru

Agencja TASS ujawniła, że system strategiczny D-30, wykorzystujący międzykontynentalną rakietę balistyczna R-30 „Buława”, został ostatecznie zaakceptowany przez rosyjską marynarkę wojenną. Ministerstwo obrony Rosji jak na razie nie potwierdziło tej informacji.

Wiadomość o przyjęciu na uzbrojenie system D-30 miała zostać przekazana przez przedstawiciela rosyjskiego kompleksu wojskowo-przemysłowego. Sama decyzja ma być efektem ostatnich, zakończonych sukcesem, ćwiczebnych odpaleń przeprowadzonych z pokładu atomowych okrętów podwodnych – w tym przede wszystkim salwa wystrzelona 22 maja 2018 r. z zanurzonego, atomowego okrętu podwodnego projektu 855 typu Boriej-M „Jurij Dołgorukij”.

Informacja przekazana przez TASS może oznaczać, że w Rosji zakończono specjalny program weryfikacyjny, który miał potwierdzić możliwości nowego pocisku i udowodnić, że jest on niezawodny, bezpieczny i w pełni gotowy do służby operacyjnej. Możliwe było więc podpisanie dokumentów poświadczających, że rakieta „Buława” może zostać oddana do użytku.

System uzbrojenia D-30 został zbudowany z myślą o nowej generacji rosyjskich, atomowych okrętach podwodnych z rakietami balistycznymi projektu 855 typu Boriej i Boriej-M. Jego najważniejszym elementem jest trzystopniowy pocisk międzykontynentalny na paliwo stałe R-30 „Buława”, przenoszący sześć niezależnych głowic jądrowych na odległość większą niż 8 tys. km.

Program weryfikacyjny był konieczny, ponieważ wcześniej duża część prób tych rakiet kończyła się niepowodzeniem (8 na 20 testów). Ostatnie nieudane strzelanie (dwudzieste z kolei) miało miejsce 6 września 2013 r., gdy pocisk wystrzelony z okrętu podwodnego „Aleksander Newski” spadł do morza w drugiej minucie lotu.

Od tego czasu odpalono spod wody jedenaście rakiet „Buława” i wszystkie próby zakończyły się powodzeniem.

Reklama

Komentarze (21)

 1. Davien

  Panie yaro, najnowsze rosyjskie 885 i 885M sa na poziomie wyciszenia jak 688 block II wiec nie ma za duzych problemów z ich wykryciem Te jednostki były przestarzałe juz jak je wodowano:) z 955 jest troche lepiej ale dalej nie osiagaja nawet poziom Ohio, o Astute czy Virginii nawet nie mówiąc

 2. Marek

  @yaro Tych najnowszych mają tyle, co kot napłakał i nie są one wcale takie ciche jak Rosjanie twierdzą. Na dodatek jeszcze, biorąc pod uwagę milion amerykańskich okrętów myśliwskich, z rachunku prawdopodobieństwa wynika, że te najnowsze rosyjskie same wejdą im pod torpedy. Nie mówiąc już o Mark 60, które można zawczasu postawić tam, gdzie lubią kręcić się rosyjskie przyjemniaczki.

 3. Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda

  Do - maxio! ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ < ... nie wiadomo, czy rzeczywiście te buławy zostały wystrzelone ... nie widać, czy strzelanie było wykonywane ze stanowiska nawodnego czy podwodnego ... nie znamy wyników tych strzelań ... wideo jest pocięte ... nie wiadomo czy wszystkie buławy udało się wystrzelić ... cały ten hałas z buławami może być tylko rosyjską dezinformacją >. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Panie maxio, oczywiście, że nie można wykluczyć rosyjskiej dezinformacji! Od niepamiętnych już czasów, WSZYSTKIE (bez wyjątku!) ludy i państwa, stosują we wszystkich dziedzinach życia coś, co nazywamy dezinformacją. Tak jest również obecnie. To nic nowego pod Słońcem! Jednak ze swej strony, namawiam Pana do dokładnego przeszukania internetu. Myślę, że tam Pan znajdzie odpowiedzi na wszystkie, dręczące Pan pytania - dot. rosyjskiej międzykontynentalnej rakiety balistycznej R-30 <Buława>. ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ I na koniec, zapytam zupełnie prywatnie: czy Pan rzeczywiście nie ma innych problemów w życiu codziennym, poza wspomnianą wyżej <Buławą>? Jeżeli Pan nawet znajdzie odpowiedzi na - podkreślam - dręczące Pana pytania dot. <Buławy>, to czy Pańskim zdaniem, COKOLWIEK i GDZIEKOLWIEK to zmieni?

 4. Podpułkownik (Ret.) Janusz Wareda

  Do - zyg! ------------------------------------------------------------------------------------------------------------ Panie zyg, jeżeli Pan rzeczywiście dostrzega i potrafi wskazać obywateli, którzy pracują na rzecz wiadomego państwa (w domyśle: na rzecz Rosji), to proszę nie zwlekać i jak najszybciej poinformować o tym właściwe organa ścigania. W naszym własnym, dobrze pojętym interesie narodowym. W tym przypadku - czas jest bardzo ważny!

 5. d25

  Jedna taka rakieta ma większą siłę rażenia niż całą nasza armia.

 6. yaro

  @Marek wszystkich nie przypilnują a to dlatego, że tych najnowszych nawet nie potrafią wykryć a wystarczy jeden by już nie mieli Ci pilnujący gdzie wracać ...

 7. ryszard56

  a Myjaka Buławą możemy się pochwalić??

 8. maxio co nie widzi

  @maxio jak zwykle niedoinformowany, całe strzelanie jest dostepne do obejrzenia, wynik podało MO FR -- wszystkie głowice trafiły w cele przygotowane na poligonie ... na filmie widac wszystko tylko trzeba patrzeć a nie miec klapki na oczach ...

 9. maxio

  Z opublikowanego przez rosjan video ze strzelań buław nie wiadomo, czy rzeczywiście te buławy zostały wystrzelone z Boreja. Mało tego, nie widać, czy strzelanie było wykonywane ze stanowiska nawodnego, czy podwodnego. Po drugie nie znamy wyników tych strzelań. Wideo jest pocięte, więc nie wiadomo też, czy wszystkie buławy udało się wystrzelić. Więc cały ten hałas z buławami może być też rosyjską dezinformacją.

 10. Rain Harper

  Rosjanie będą się trzymać każdego symbolu przypominającego o zdechłym Sojuzie.

 11. Marek

  \"A o ostatnim udanym coś cichutko tak ? Bo cały zachód zadrżał z wrażenie kiedy wystrzelono 4 na raz. No ale o tym to już nie piszemy bo nieładnie dać do zrozumienia, że amerykańskie OP tak nie potrafią.\" @yaro Może nie potrafią, ale jest ich tyle, że skutecznie przypilnują każdego z ruskich przyjemniaczków.

 12. zyg

  Kilka miesięcy temu World Health Organization ONZ zorganizowała konferencję w Genewie dotyczącą \"Epidemii HIV w Azji Centralnej\" Pod tą nazwą chodziło głównie o Rosję. Ale Rosjanie mają mniej lub bardziej funkcjonującą \"Buławę\" :)))

 13. zgred ojczyżniany

  Jednak siła Rosji powiększa się - czy retoryka zimnowojenna nadal będzie królować nad naszymi możliwościami ??? Nie powinno podważać się / że słaba Rosja to nasz atut ! Gdyż sami pozostajemy w tyle / ot taki chichot HISTORII / ??? Sojusz zawarty z kimkolwiek nie da nam przewagi - gdyż sami nic nie mamy ! Polityka rozumna- z kimś kto nas okupował przez 70 lat na nie wiele jest korzystna już dla samej POLSKI nasza Historia pokazuje iż zawsze byliśmy komuś na DRODZE ...... Nie docenianie samej Rosji przez zachód - daje przewagę jej samej .... O tym przekonał się nawet BONAPARTE ///// Dziś EKONOMIA poplątana z POLITYKĄ - daje dila ?????

 14. zyg

  widzę że niektórzy obywatele wiadomego państwa czy też pracujący na jego rzecz doznają ekstazji z każdym udanym odpaleniem tzw Buławy? Tak bardzo zle życzą Polsce i Europie? Niech się łudzą ale nawet na Buławy jest już sposób ... opracowany znacznie szybciej niż mogła odpowiedzieć skostniała objęta sankcjami gospodarka moskiewska..?

 15. Qwas

  Klasa borej to okręty projektu 955, nie 855 Pewnie taka literówka związana z okretami projektu 885 (jasień).

 16. dk.

  11 rakiet razy 8 głowic i ponad 80 miast czy obiektów przemysłowych \"już nie ma\". My w tym czasie zajmujemy się mudurami Straży Marszałkowskiej, uroczystymi akademiami, niekończącym się przelewaniem z pustego w próżne. A pewnie tak z 80% faktycznie dysponowanych na modernizację pieniędzy wydamy na system bojowego kota w worku, który kiedyś ma powstać. Bez jego technologii, faktycznie pozostający w gestii obcego mocarstwa przy tym z zablokowaną możliwością naszych własnych modernizacji. - Czy to może tylko zły sen ? Ruskie mogą, ale my nic nie możemy ? Przecież to jakaś horrendalna bzdura, nigdy tak jeszcze bezsilnie intelektualnie nie było ?

 17. Rosyjski Emeryt

  Jaki jestem szczęśliwy i dumny !!!!

 18. Grzyb

  Nie straszna nam Buława kiedy mamy uzbrojonego po zęby Ślązaka. I te strategicznie nieocenione holowniki. Możemy spać spokojnie.

 19. As

  Czekam na wypowiedzi znawców jaka ta rakieta zawodna. Pewnie jak Sborna w porównaniu z naszymi orłami.

 20. bubu

  teraz będzie 9 faili pod rząd

 21. yaro

  Program weryfikacyjny był konieczny, ponieważ wcześniej duża część prób tych rakiet kończyła się niepowodzeniem (8 na 20 testów). Ostatnie nieudane strzelanie (dwudzieste z kolei) miało miejsce 6 września 2013 r., gdy pocisk wystrzelony z okrętu podwodnego „Aleksander Newski” spadł do morza w drugiej minucie lotu. ------------------ A o ostatnim udanym coś cichutko tak ? Bo cały zachód zadrżał z wrażenie kiedy wystrzelono 4 na raz. No ale o tym to już nie piszemy bo nieładnie dać do zrozumienia, że amerykańskie OP tak nie potrafią.

Reklama