Reklama

Siły zbrojne

Brytyjskie wojsko odbiera pierwszy zdalnie sterowany wóz inżynieryjny

W ramach programu BAE dostarczy  sześćdziesiąt pojazdów, zbudowanych w zakładach w Newcastle fot. BAE
W ramach programu BAE dostarczy sześćdziesiąt pojazdów, zbudowanych w zakładach w Newcastle fot. BAE

Wóz inżynieryjny BAE Systems Terrier został oficjalnie przyjęty do służby przez wojska lądowe Wielkiej Brytanii. To pierwszy wóz bojowy, który wchodzi do służby z zaprojektowaną od początku zintegrowaną architekturą wyposażenia elektronicznego, obejmującą układ „drive-by-wire” i funkcję zdalnego kierowania.



Terrier to pierwszy wóz bojowy wyposażony w technologię „drive-by-wire” i specjalnie przystosowane  do wykonywanych zadań komputery, które zarządzają odpowiednio układem jezdnym i wyposażeniem inżynierskim, umożliwiając przesyłanie sygnałów elektronicznych z komputerów pojazdu w celu działania poszczególnych funkcji.

Więcej: Polski Holding Obronny i BAE Systems opracują wspólnie czołg?

 

W celu zapewnienia bezpieczeństwa i przeżywalności pozostawiono układy mechaniczne pomiędzy kierowcą i układem jezdnym, ale pojazd może być kierowany wyłącznie za pośrednictwem joysticka dowódcy przy pomocy układu „drive-by-wire”, natomiast instalacje hydrauliczne przedniego lemiesza i ramienia koparki są całkowicie sterowane przy pomocy szyn danych.

Wóz może być sterowany bezprzewodowo z odległości do 1 km dzięki wykorzystaniu kamer oraz panelu sterowania znanego z gier komputerowych. Interfejs panelu zdalnego sterowania będzie intuicyjny w obsłudze dla gracza komputerowego, dzięki czemu powinien być łatwy w nauce dla przyszłych żołnierzy.

Więcej: Porozumienie BAE Systems i WZL-1 w sprawie przetargu na samolot szkoleniowy AJT

Przy masie 32 ton, która umożliwia przewożenie go na pokładzie samolotu transportowego A400M, Terrier nie tylko może być przerzucany przy pomocy strategicznego transportu lotniczego, ale jest mobilny na lądzie, rozwijając prędkość do 70 km/h i dysponując zasięgiem 600 km na drodze.

W ramach programu dostarczonych zostanie sześćdziesiąt pojazdów, zbudowanych w zakładach w Newcastle. Ostatni pojazd będzie przekazany wojskom lądowym Wielkiej Brytanii w styczniu 2014, pięć miesięcy przed zakładanym terminem.

(JG)
Reklama

Komentarze (1)

  1. GDS

    Polska armia również takie odbiera w wersjach pomniejszonych ku uciesze znudzonych ciężką pracą w sztabie jenerałów.

Reklama