Reklama

Siły zbrojne

Brytyjska marynarka kupuje lodołamacz

Brytyjczycy kupili lodołamacz oceaniczny HMS „Protector” – fot. www.allaboutipswich.com
Brytyjczycy kupili lodołamacz oceaniczny HMS „Protector” – fot. www.allaboutipswich.com

Brytyjskie ministerstwo obrony kupiło od norweskiej firmy GC Rieber Shipping lodołamacz HMS „Protector”.

Wcześniej, od wiosny 2011 r., lodołamacz HMS „Protector” był tylko czarterowany. Brytyjskie ministerstwo obrony jest od 2011 r. stałym klientem firmy GC Rieber Shipping. Przy czym do działań na południowym Atlantyku i w pobliżu Antarktydy wykorzystywało zarówno lodołamacze należące do tej firmy, jak i okręty patrolowe. Z usług GC Rieber Shipping korzysta również brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych oraz brytyjskie biuro antarktyczne (British Antarctic Survey).

Za HMS „Protector” Brytyjczycy zapłacili 485 milionów norweskich koron (ok. 80 milionów dolarów). Jest to druga jednostka, która była najpierw czarterowana a później kupiona. Pierwszą był wyczarterowany w 1991 r. lodołamacz HMS „Polar Circle”, który po kupieniu prze Royal Navy zmienił nazwę na HMS „Endurance”.

HMS „Protector” (ex „Polarbjørn”) był zbudowany w 2001 r. jako oceaniczny lodołamacz, głównie z przeznaczeniem do działań na wodach antarktycznych. Obecny kontakt przewiduje, że firma GC Rieber Shipping jeszcze przez rok zabezpieczy wsparcie logistyczne przekazanej Brytyjczykom jednostki.

Reklama

Komentarze

    Reklama