Reklama

Siły zbrojne

Brygada "Ironhorse" z dowództwem w Żaganiu

Fot. US Army/Flickr
Fot. US Army/Flickr

1. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa „Ironhorse” 1. Dywizji Kawalerii stacjonująca w Fort Hood w stanie Teksasas zostanie przemieszczona do Europy. Jej dowództwo znajdzie się w Żaganiu, o czym poinformował Defence24.pl Master Sgt. Nathan Hoskins, rzecznik prasowy amerykańskiego Elementu Dowództwa Misji w Poznaniu. 

Zgodnie z informacjami pozyskanymi przez Defence24.pl dowództwo 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej "Iron Horse" zostanie rozmieszczone w Żaganiu, a więc tak samo jak podczas poprzednich rotacji. Dowództwo będzie odpowiedzialne za działania podległych mu jednostek w ramach Operacji Atlantic Resolve na całej flance wschodniej, w tym wspólne treningi i ćwiczenia oraz budowanie interoperacyjności z wojskami innych krajów NATO. Najprawdopodobniej duża część współnych ćwiczeń odbędzie się w Polsce m.in. w ramach  Anakondy-18. 

Podczas aktualnej rotacji do Europy ma trafić cała brygada, a więc około 3,5-4 tys. żołnierzy wraz ze sprzętem. Podstawę wyposażenia amerykańskich brygad pancernych w standardowej strukturze stanowi około 90 czołgów M1A2 SEP Abrams, około 140 BWP i BWR Bradley, jak i dywizjon 18 haubic samobieżnych Paladin - wspierane przez szereg innych systemów uzbrojenia i różne typy pojazdów wsparcia. 

Czytaj też: Pancerna kawaleria jedzie do Polski [WIDEO]

Jednocześnie Master Sgt. Nathan Hoskins poinformował także o rozmieszczeniu dowództwa 4. Brygady Lotnictwa Bojowego US Army, stacjonująca w Fort Carson (Kolorado) w Illesheim (Bawaria) w Niemczech. Śmigłowce podobnie jak te należące do 1 Brygady Lotnictwa Kawalerii, która będzie teraz wycofywana, zostaną rozmieszczone m.in. w Lievarde na Łotwie oraz w Konstancy w Rumunii.  Także 4. Brygada Lotnictwa Bojowego ma wziąć udział w licznych ćwiczeniach na flance wschodniej w związku z udziałem w Operacji Atlantic Resolve. Jednostka trafi do Europy na 9 miesięcy. 

1 Brygada Lotnictwa Kawalerii z Teksasu w Europie stacjonuje w Europie od jesieniu 2017 roku i pozostanie na Starym Kontynencie do sierpnia br. W sumie w jej ramach na  wschodniej flance rozmieszczono 1900 zołnierzy US Army i 89 śmigłowców: 12 CH-47 Chinook, 38 UH-60 Black Hawk, 15 HH-60 Black Hawk (wersja MEDEVAC), 24 AH-64 Apache. Zgodnie z oficjalnymi komunikatami, w Powidzu w Polsce miało stacjonować ok. 100 z nich, wyposażonych w 4 UH-60 i 4 AH-64.

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. AAK

  Właśnie oglądam film \" POTOP z 1974r. na TVN7 i tam pokazane jak ludność i wojska obce ze sobą współpracują - jak szlachta między sobą walczy o w pływy - czy to może przypadkiem obecny czas , powinien być porównywalny ? Donosy za donosami i jeszcze raz donosy ! Walka w sejmie i na partyjnych salonach ???? Tak można nadal przytaczać naszą sytuację - konflikt tu nad naszymi głowami może się rozegrać ! I tyle będziemy mieli do powiedzenia ??? Może dla jednych to brednie a dla innych troska ? Tu POLSKA i Polacy - demokracja ma kilka obliczy - zależy kto i gdzie ją wprowadza ?

  1. ryszard56

   bardzo trafne spostrzeżenie ,od Potopu nic sie nie zmieniło,szlacheckie sejmiki ,liberum veto ,to funkcjonuje do dziś ,polak polakowi wróg i wrogowie to wiedzą i wykorzystują na maksa ,a gdybyśmy wyciągnęli wnioski i dzialali tak jak Żydzi ,to dziś byśmy mieli Armię i gospodarkę,i bysmy się w ŚWIECIE liczyli a tak to mamy dialogi i analizy czyli sposób na wyciąganie Naszej kasy do prywatnych kieszeni ,,SZLACHTY\"KARA ŚMIERCI specjalnie zniesiono pod plaszczykiem praw człowieka,żadnej odpowiedzialność, i oto mamy efekty,zmarnowano tyle czasu od stanu wojennego,pozdrawiam

 2. JP2GMD

  Zamiast na czołgi lepiej wydać pieniążki na straż pożarną.

  1. Marek1

   JP2GMD - jasne, a potem bronić kraju wozami gaśniczymi. Brawo ty ...

  2. Antypeło

   Od razu ręce do góry i gasimy zgliszcza..

  3. Marek

   Jak uczy doświadczenie, Rosjanie mają w zwyczaju strzelać zarówno do ambulansów jak i samochodów strażackich. Z tym tylko, że takie pojazdy nie mają z czego im odpowiedzeć.

 3. tak tylko...(Michał Rakowski)

  Rosjanie się ośmieszają starając się wmówić Polakom, że bezpieczni będą tylko osamotnieni i pozbawieni realnego wsparcia przez sojuszników. Daremne popiskiwanie...

 4. gnago

  W świetle przyjęcia bezprawnej ustawy o mieniu po polskich obywatelach zamordowanych przez Niemców w czasie II wojny światowej nalezy rozważyć ich wyproszenie ,przynajmniej na razie werbalne

  1. Nieździwiony

   Albo olać tą ich ustawę 447. A dlaczego? Bo nasze prawo i nawet amerykańskie nie zma takich pojęć prawnych jakie są zawarte w tej ustawie. Pytanie tylko cz tzw. \"dobra zmiana\" się odważy na taki krok

 5. AAK

  PRL - ciąg dalszy ...??? Kiedyś ( 30 lat temu ) CCCP - obecnie USA ....??? Chichot czasu !? Jak szybko wpływ zmienia się na rządy ...??? A referendum zapomniano - przeprowadzić ...co o tym myślą Polacy ...? Cóż obywatel to tylko śmieć w tych sprawach !!! Jest kasa - to płać i tyle i tylko tyle ????

  1. JASSM 158AGM

   AAK zachowaj swoje brednie dla takich samych mądrych jak ty sam skoro CCCP porównujesz do aktualnych sił amerykańskich w Polsce, bo widocznie jeszcze z PRL się nie wybudziłeś, zachęcam do przeczytania po Poznaniu naszego alfabetu nie tego z wschodniej granicy.

  2. Maciek

   Referendum nie jest potrzebne. Są badania opinii w których przytłaczająca większość ocenia pozytywnie obecność wojsk NATO w Polsce. A sytuacja obecna nie ma analogii z PRL. Amerykanów zaprosiliśmy, ruscy zaprosili się sami i było ich 50 tys. Zajmowali mnóstwo terenu za co płacili grosze. A jak ci się nie podoba to proszę przedstaw propozycje alternatywne jak mamy się bronić przed sowietami bez pomocy USA i NATO.

  3. Czesio

   Zapewniam cię, że zdecydowana większość Polaków jest za obecnością Amerykanów w Polsce.

Reklama