Siły zbrojne

Amerykańskie śmigłowce ruszają do Europy. Cel: wsparcie wschodniej flanki

Fot. Staff Sgt. Rodrigo Rocha
Fot. Staff Sgt. Rodrigo Rocha

Departament Obrony USA ogłosił, że 4 Brygada Lotnictwa Bojowego, stacjonująca w Fort Carson, zostanie latem 2018 roku rozmieszczona w Europie. Celem jest zapewnienie wsparcia powietrznego dla jednostek stacjonujących w Europie.

Wchodząca w skład 4 Dywizji Piechoty jednostka zastąpi na kontynencie siły 1 Brygady Lotnictwa Kawalerii, które stacjonować będą w Europie przez 9 miesięcy. Rozlokowanie śmigłowców uderzeniowych w Europie prowadzone jest w ramach Operacji Atlantic Resolve, której celem jest wzmocnienie wschodniej flanki NATO w obliczu agresywnych działań Rosji na Ukrainie. 

Jak zaznaczył dowódca jednostki, Col. Scott Gallaway, jest ona gotowa na rozmieszczenie w Europie i „bliską współpracę z natowskimi i regionalnymi partnerami”. Amerykańscy żołnierze na pewno wezmą udział w organizowanych na kontynencie ćwiczeniach. Pojawią się najprawdopodobniej na manewrach w Polsce, krajach bałtyckich, Węgrzech, Rumunii czy Niemczech. Na razie nie podano, gdzie dokładnie zostanie rozlokowane dowództwo brygady.  

1 Brygady Lotnictwa Kawalerii z Teksasu w Europie zjawiła się jesienią 2017 roku. Około 1900 amerykańskich żołnierzy misję na Starym Kontynencie pełnić będzie do sierpnia 2018 roku. Razem z nimi przez Atlantyk przetransportowano 89 maszyn: 12 CH-47 Chinook, 38 UH-60 Black Hawk, 15 HH-60 Black Hawk (wersja MEDEVAC), 24 AH-64 Apache. 

Większość wchodzących w skład jednostki żołnierzy rozlokowanych zostało w Niemczech, ale część trafiła na Łotwę, Rumunię oraz do Polski. Zgodnie z oficjalnymi komunikatami, w Powidzu miało stacjonować ok. 100 z nich, wyposażonych w 4 maszyny UH-60 i 4 maszyny AH-64.

Jesienią 2017 roku rozpoczęła się druga rotacja brygady lotnictwa bojowego w ramach operacji Atlantic Resolve, pierwszą wystawiała 10 Brygada Lotnictwa Bojowego. Działania te mają na celu utrzymanie na teatrze europejskim ciągłej obecności dodatkowej brygady lotnictwa wojsk lądowych przygotowanej do ewentualnego użycia w wypadku zagrożenia. Są one realizowane na podobnej zasadzie, jak zaangażowanie brygad pancernych czy jednostek logistycznych.

Na razie nie wiadomo dokładnie w jakiej sile oraz z jakim sprzętem w Europie pojawi się 4 Brygada Lotnictwa Bojowego. W poprzednich rotacjach brygady dysponowały jednak na ogół ok. 24 śmigłowcami Apache, 12 maszynami Chinook, i ok. 50 wiropłatami Black Hawk, w tym w wersji ewakuacji medycznej.

Ostatnie rozmieszczenie Brygady miało miejsce w 2015 roku, kiedy służyła ona przez 9 miesięcy w Afganistanie. Jej elementy pojawiły się tam również w zeszłym roku. Będzie to jednak pierwsza jej misja w Europie Wschodniej, w ramach operacji Atlantic Resolve.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.