Siły zbrojne
Bombowce B-52 ćwiczą wykonywanie misji rozpoznawczych
Amerykańskie siły powietrzne przeprowadziły ćwiczenie, w ramach którego bombowiec B-52 wykonywał działania z zakresu rozpoznania, wywiadu i nadzoru nad obszarem Kanału Panamskiego.
W trakcie manewrów PANAMAX 2014 bombowiec B-52 prowadził rozpoznanie rejonu Kanału Panamskiego. Łączna długość jego misji wyniosła ponad 15 godzin. Samolot wystartował z bazy Ellsworth w stanie Dakota Południowa i zakończył lot w bazie Barksdale w stanie Luizjana. W ćwiczeniach organizowanych przez US Southern Command brało udział 17 krajów partnerskich. W trakcie PANAMAX 2014 w szerokim zakresie wykorzystywano systemy symulacyjne.
Przedstawiciele USAF podkreślają, że maszyny typu B-52 mogą być bardzo użyteczne do realizacji zadań z zakresu rozpoznania, nadzoru i wywiadu ze względu na możliwość przenoszenia dodatkowego wyposażenia, a także dużą długotrwałość lotu. Amerykańskie ciężkie bombowce mogą także brać udział między innymi w rozpoznaniu obszarów morskich. Warto przy tym pamiętać, że w celu spełnienia wymogów traktatu New START 30 bombowców B-52 ma zostać pozbawionych możliwości przenoszenia broni jądrowej, co zwiększa prawdopodobieństwo wykorzystania ich do innych zadań (w tym działań rozpoznawczych).
Siły powietrzne Stanów Zjednoczonych wykorzystują bombowce typu B-52 od połowy lat 50. XX wieku. Eksploatowane obecnie maszyny w wersji B-52H zostały wprowadzone do służby na początku lat 60. XX wieku. Podlegają one stopniowym modernizacjom, między innymi w celu umożliwienia przenoszenia nowych typów broni precyzyjnego rażenia czy wykorzystania nowych systemów łączności, pozwalających na operowanie w warunkach sieciocentrycznego pola walki. Według dostępnych informacji maszyny tego typu mają pozostać w służbie co najmniej do 2040 roku.