Reklama

Siły zbrojne

Błękitna Brygada ruszyła na Defendera [FOTO]

Fot. szer. Piotr Pytel (12 Brygada Zmechanizowana)
Fot. szer. Piotr Pytel (12 Brygada Zmechanizowana)

Żołnierze 12 Brygady Zmechanizowanej rozpoczęli procedurę wyjazdu sprzętu wojskowego na poligon w Drawsku Pomorskim, gdzie wezmą udział w ćwiczeniu Defender – Europe 20 Plus. Na drogi województwa zachodniopomorskiego wyjechały kolumny transporterów opancerzonych, moździerzy oraz zestawów przeciwlotniczych.

Zgodnie z informacjami zawartymi w komunikacie 12 Brygady Zmechanizowanej procedura wyjazdu sprzętu wojskowego na publiczne drogi rozpoczęła się 25 maja 2020 roku i ma potrwać przez kilka dni. W licznych wojskowych kolumnach znajdą się zarówno kołowe transportery opancerzone Rosomak, moździerze Rak, Artyleryjskie Wozy Dowodzenia, Wozy Ewakuacji Medycznej, zestawy przeciwlotnicze Hibneryt, jak i specjalistyczny sprzęt logistyczny oraz łączności.

image
Fot. szer. Piotr Pytel (12 Brygada Zmechanizowana)

Trasy i godziny przejazdów 12 Brygady zostały zaplanowane tak, aby w jak najmniejszym stopniu wpływać na ruch drogowy Pomorza Zachodniego. [...] Planowo pierwsza kolumna wyjedzie w poniedziałek o godzinie 05:30 (m. in. transportery Rosomak), druga o godzinie 06:00 (m. in. moździerze Rak, Artyleryjskie Wozy Dowodzenia, Wozy Ewakuacji Medycznej), a następne kolumny wyjadą w późniejszych godzinach. – zaznacza w komunikacie kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12BZ. Kolumny kołowe wyruszyły zarówno ze Szczecina jak i Stargardu.

image
Fot. szer. Piotr Pytel (12 Brygada Zmechanizowana)

Kolejne duże przemieszczenie odbędzie się w najbliższą środę 27 maja br. ze Stargardu, kiedy to żołnierze i sprzęt 2 batalionu piechoty zmotoryzowanej wyruszą na poligon. Kilkadziesiąt bojowych wozów piechoty BWP-1 będzie załadowane na transport operacyjny i koleją przemieści się ze Stargardu na poligon drawski.

Ćwiczenie Defender – Europe 20 jest międzynarodowym przedsięwzięciem organizowanym przez Dowództwo Sił Zbrojnych USA w Europie (USAREUR). Łącznie udział w tym ćwiczeniu miało wziąć około 37 000 żołnierzy z 18 państw. Ostatecznie jednak, z uwagi na pandemię koronawirusa, jego skala zostanie znacznie ograniczona.

Ze strony amerykańskiej weźmie w nim udział 2 Brygada Pancerna 3 Dywizji Piechoty, która przybyła do Europy jeszcze w styczniu (przed wprowadzeniem ograniczeń w poruszaniu się, związanych z pandemią), należąca do tej samej dywizji 3 Brygada Lotnictwa Bojowego oraz wysunięte dowództwo dywizyjne na bazie 1 Dywizji Kawalerii. 

Ze strony Wojska Polskiego, obok jednostek 12 Brygady, w ćwiczeniu uczestniczyć będą spadochroniarze 6 Brygady Powietrznodesantowej i czołgiści z 9 Brygady Kawalerii Pancernej z Braniewa - zapewne wraz z szerokim spektrum innych jednostek wsparcia. Równolegle do Defendera, na polskich poligonach realizowane będzie ćwiczenie Anakonda-20.

Amerykanie zapowiadają z kolei, że oprócz zrestrukturyzowanego Defendera (pod nazwą Defender Europe-20 plus) planują w nadchodzących miesiącach w rejonie Morza Bałtyckiego ćwiczenia z udziałem jednostek artylerii rakietowej, obrony przeciwlotniczej. Planowane jest również wykorzystanie zestawu wyposażenia Army Prepositioned Stock - sprzętu rozmieszczonego w zachodniej Europie. Z kolei inna instalacja APS zostanie ukończona w Powidzu.

image
Fot. szer. Piotr Pytel (12 Brygada Zmechanizowana)
Reklama

Komentarze (7)

 1. Kocham PL

  Mają praktycznie nie wykorzystaną jednostkę w Choszcznie bliziutko poligonu, to ciągają ten sprzęt przez cały Szczecin blokujac ruch nie tylko w mieście, ale i na drogach DK10 i DK20. Palą niepotrzebnie setki kilogramów paliwa, wkurzają kierowców. Mieli wyprowadzać ciężki sprzęt z dużych miast w pobliże poligonów ale po co. Kto bogatemu zabroni. Tyle kasy można by było zaoszczędzić.

  1. Ta

   Ćwiczenia.

  2. Franz

   Przemieszczanie sie w kolumnach to takze jeden z elementow cwiczen. Kierowcy transporterow musza zdobywac praktyke w bezpiecznym poruszaniu sie po wszystkich drogach. Takze sprawny za i rozladunek eszelonow ktore przewozac transporty z wojskiem moga spowodowac opoznienia w ruchu pasazerskim. Takze na drogach i ulicach miejskich zatloczonych zidiocialymi kierowcami zatroskanych o zuzycie paliwa w jednostkach wojskowych.

  3. Jastrzębiec

   Zupełnie nie masz racji, wyobraź sobie że wojsko mamy zawodowe i każdy żołnierz ma rodzinę i dom, to nie są chłopcy poborowi wyrwani z domu rodzinnego. Nowa Jednostka musiała by dać mieszkania dla rodzin żołnierzy i warunki pracy dla rodzin oraz warunki nauki dla dzieci. Stąd przewaga Szczecina.

 2. Zuczek gnojarek

  To co Braniewo prezentuje na poligon?

  1. Ze skrz. 2530

   Braniewo spuszczało wp*dol Amerykanom i Szczeciniakom na starych BWP-1. Ale scenariusz był inny to musieli przegrać.

  2. Uczestnik

   Proste myślenie bez grama wiedzy co do ćwiczenia i jego głównych założeń.

 3. no pięknie

  wyglądają te Rośki jedynie z 40mm armatką ale za to z proporczykiem. Kiedy ppk?

  1. Genowefa

   40 mm armatkę na Rosomaku to chyba w snach widziałeś.

  2. mobilnyPL

   To 30mm a ppk na nowych wozach z zssw30. Na hittfistach ich nie zobaczysz

 4. Roman

  Ale oznaczenia literowe na tablicach rejestracyjnych rosomaków i innych pojazdów wojskowych poruszających się po drogach publicznych to mogliby wymienić na inną kombinację liter. Bo te dotychczasowe budzą fatalne skojarzenia z minionym ustrojem.

 5. rob ercik

  Ups, ostatnio zagrożeniem był virus, jakoś o sojusznikach było cichutko

 6. Leon zawodowiec

  Po 2 kampanie rakow rosomakow i zlomu hibernyt

 7. Zmechu 12

  Szerokie spektrum WSPARCIA Kuchnia polska namiot harcerski kibel lobo

Reklama