Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Kolumny US Army w Polsce. Jak zachować się na drodze?

Fot. Sgt. William A. Tanner/US Army
Fot. Sgt. William A. Tanner/US Army

Dzisiaj pojawią się w Polsce pierwsze kolumny wojsk amerykańskich biorących udział w największym do tej poru ćwiczeniu Defender Europe 20, mającym na celu przerzut dziesiątek tysięcy żołnierzy i jednostek sprzętu. Organizatorzy ćwiczenia informują, jak powinni zachować się kierowcy na drodze w przypadku ich napotkania.

Pierwszy i ostatni pojazd jadący w kolumnie ma zamontowaną pomarańczową tablicę. Ponadto poruszające się w kolumnie pojazdy mogą mieć zamontowane od strony kierowcy chorągiewki koloru niebieskiego i zielonego (ostatni pojazd). Dodatkowo pojazdy jadące w takiej kolumnie mogą mieć włączone światła błyskowe.

image
Rys. Defender Europe 2020

Jak długa może być kolumna pojazdów wojskowych?

Przepisy Prawa o ruchu drogowym nie określają długości kolumny pojazdów wojskowych, wskazują jedynie, że w kolumnie może poruszać się maksymalnie 20 pojazdów, a odległość między przemieszczającymi się kolumnami nie może być mniejsza niż 500 metrów.

Jakie prawa ma kolumna pojazdów wojskowych?

image
Rys. Defender Europe 2020

Kolumna pojazdów wojskowych musi stosować się do przepisów Prawa o ruchu drogowym. Jeżeli na początku i końcu kolumny porusza się pojazd uprzywilejowany, czyli z włączonymi sygnałami świetlnymi i dźwiękowymi, kolumna jest uprzywilejowana i każdy uczestnik ruchu drogowego obowiązany jest ułatwić jej przejazd.

Jak powinna włączać się do ruchu kolumna pojazdów wojskowych?

image
Rys. Defender Europe 2020

Pojazdy wojskowe jadące w kolumnie obowiązane są stosować się do przepisów Prawa o ruchu drogowym, chyba że skrzyżowanie zabezpieczają żołnierze Żandarmerii Wojskowej lub pododdziałów regulacji ruchu drogowego.

Wyjątek stanowi uprzywilejowana kolumna pojazdów wojskowych. 

Czy można wyprzedzać kolumnę pojazdów wojskowych?

image
Rys. Defender Europe 2020

Można, jednak podczas wyprzedzania należy zachować szczególną ostrożność, manewr wykonać w sposób nieprzerwany i stosować się do zakazu wjeżdżania między pojazdy jadące w kolumnie.

W praktyce oznacza to, że manewr wyprzedzania można wykonywać przede wszystkim na autostradach i drogach ekspresowych (lub innych drogach dwujezdniowych) dostosowanych do szybkiego ruchu. 

Jak zachować się w przypadku spotkania kolumny pojazdów wojskowych?

Wszyscy uczestnicy ruchu drogowego, zarówno kierowcy jaki i piesi, powinni zachować szczególną czujność i ostrożność oraz stosować się do poleceń osób zabezpieczających przejazd kolumn. Takie zachowanie zapewni bezpieczeństwo cywilnych i wojskowych użytkowników dróg. Przedstawiciele GDDKiA podkreślają i apelują do kierowców, przypominając że podczas poruszania w pobliżu kolumn wojskowych należy skupić się na bezpiecznej i zgodnej z przepisami jeździe, nie rozpraszając się wykonywaniem innych czynności (np. robieniem zdjęć kolumny). Trzeba też pamiętać, że w skład kolumn mogą wchodzić pojazdy ponadnormatywne i inne, zapewniające ich kierowcom ograniczoną widoczność i dostosować sposób jazdy do przepisów i warunków.

DE/SZP

Reklama

Komentarze (12)

 1. Robert

  Mam pytanie kto ich tu zaprosił na czyim utrzymaniu oni tu będą i czy ci żołnierze są przebadani na obecność korona wirusa i czy znają przynajmniej w 30% język Polski i przepisy a nie tylko przyjadą drogi rozwalą ruch utrudnią powybrzydzają że cebulka im nie w smak.

  1. ws

   Ja jako obywatel RP

 2. DB

  A jeśli dojdzie do kolizji pojazdu US Army z cywilnym pojazdem z winy tego pierwszego.. Czy Amerykanie mają OC?

  1. alumn

   Nie mają i nie muszą. Płaci nasze MON za szkody spowodowane przez wojska sojusznicze.

 3. bryxx

  Myślę ze to raczej dzielnych amerykańskich wojaków należy nauczyć najpierw po prostu jeździć a potem nauczyć przepisów drogowych kraju w jakim będa sie poruszać, w tym wypadku naszych. Potem zapewnić minimum bezpieczeństwa własnym obywatelom poprzez zagwarantowanie sobie objecia naszą jusrysdykcja amerykańskich wojaków na naszym terenie. Potem dopiero ich wpuszczać na nasze drogi.

  1. Mirek

   Nasze sądownictwo i wojsko wyglada tak a nie inaczej więc żaden Amerykanin nigdy nie będzie podlegał pod polskie sądy oraz nie będzie podlegał polskim wojskowym.

  2. Peter

   Byłem sam świadkiem jazdy pojedynczego ciężkiego pojazdu US Army (Oshkosh 8x8) w godzinach wieczornych z załadowanymi wielkimi wojskowymi paletami. Droga krajowa nr 8 Białystok - Warszawa, jesień, ciemno, niedziela. Kierowca US nie schodził poniżej 105-110km/h. Zdarzało się, że wyprzedzał pojazdy osobowe.

 4. qrqq

  Gratuluje moderatorm cnzury i kasowania kuz opublikowanych postów. Mam od razu pytanie, co jest nieprawwda w stwierdzeniu ze skoro zapłaci MON to zapłaca faktycznie wszyscy obywatele Polski?

 5. Adamski

  Nauczony doswiadczeniem ze spotkan z " sojusznikami" w okolicach Swietoszowa, Boleslawca i Skwierzyny zalecam zorganizowaną ucieczkę.....

 6. D

  Pojazdy US Army mają ubezpieczenie oc?

  1. Nie podlegaja naszej jurysdykcji, bo na to zgodziły sie nasze władze, więc mają to gdzieś.

  2. pipo

   tak

  3. D

   A na poważnie, jak Ci hammerem przejadą po lakierze albo urwą lusterko... Kto zapłaci?

 7. Memo

  Jak zachować się? Tak jak powstańcy warszawscy traktowali wojska okupacyjne

  1. Zet

   Porównanie do "powstańców" i "wojsk okupacyjnych" dowodzi, że V kolumna nie jest wyimaginowamym bytem i jak może, szkodzi naszemu krajowi.

  2. dezerter028

   Brawo !! popieram

  3. FR technologiczne imperium

   A słyszał pan jak Rosjanie traktowali żołnierzy AK? Gorzej od SS manów

 8. Zandarm z Klonowej

  Dobrze że żandarmeria wojskowa ma lizaki i chorągiewki Szacun

 9. Strażnik Teksasu

  To prowadzący kolumnę musi uważać a nie zwykły uczestnik ruchu...

  1. tyle

   Czyli zwykły nie musi. Długo nad tym myślałeś?

  2. Wawiak

   Na drodze każdy musi uważać - tak na co dzień, a nie tylko przy przemarszach.

  3. Hektor

   Taa. Jasne. Zwykły uczestnik ruchu jak najbardziej musi uważać dla własnego bezpieczeństwa. Prawa fizyki są nieubłagane. W razie kolizji z takim np. Strykerem zwykła osobówka jest bez szans.

 10. michalspajder

  jak sie zachowac? Wiac, gdzie pieprz rosnie, najlepiej w przeciwna strone. Bo p spowodowaniu przez nich szkod nawet nie odpowiadaja przed polskim sadem, czyli z odszkodowaniem mozna sie pozegnac.

 11. zdrugiejstrony

  Ta informacja powinna być rozpowszechniona szerzej.

 12. tom

  Hej, ktoś wie czy i kiedy będą poruszać się kolumny w okolicach Poznania? Są info o Szczecinie. Znalazłem info o drogach krajowych 10 i 20 czy wojewódzkiej 175. Nie odnalazłem jednak info o ruch u w okolicach Poznania czy Biedruska

Reklama