Reklama

Siły zbrojne

Błaszczak: Pułk w Suwałkach będzie odbudowany. Jakie uzbrojenie? [KOMENTARZ]

Strzelanie rakietą Malutka na ćwiczeniach Hunter-16. Fot. st. kpr. Michał Jasionowski.
Strzelanie rakietą Malutka na ćwiczeniach Hunter-16. Fot. st. kpr. Michał Jasionowski.

Szef MON Mariusz Błaszczak poinformował, że podjął decyzję o odbudowie pułku Wojska Polskiego w Suwałkach. Na razie w tym garnizonie stacjonuje dywizjon artylerii przeciwpancernej, a jego ukompletowanie ma być wzmacniane.

Jak podaje MON za pośrednictwem portalu społecznościowego, szef resortu zapowiedział wzmocnienie garnizonu w Suwałkach: Podjąłem decyzję o odbudowie pułku w Suwałkach. Bezpieczeństwo jest jednym z naszych priorytetów. W ciągu najbliższych miesięcy zostanie liczebnie zwiększona jednostka obecnie operująca w Suwałkach – stwierdził.

Zapowiedź ministra padła podczas dnia otwartych koszar, realizowanego w ramach kampanii „Zostań żołnierzem”, mającej zachęcać do wstępowania do zawodowej służby wojskowej. Obok etatowego sprzętu jednostki demonstrowano w jego trakcie np. haubice samobieżne Krab, czołgi PT-91 i Leopard 2A5, a także moździerze Rak i transportery Rosomak w wersji medycznej.

Obecnie w Suwałkach stacjonuje 14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej, podporządkowany 11 Pułkowi Artylerii. Uzbrojenie tej jednostki stanowią wozy 9P133 Malutka-P, czyli samobieżne wyrzutnie rakiet przeciwpancernych Malutka na bazie transportera BRDM-2. Do 2010 roku funkcjonował tam pułk, czyli nieco większa jednostka. Jednakże, po wycofaniu bez wprowadzenia następcy nowocześniejszych od Malutek zestawów 9P148 Konkurs, również na podwoziu BRDM-2, pułk przeformowano w dywizjon. Teraz – jeżeli słowa ministra o „odbudowie” pułku – a więc jednostki o tym samym przeznaczeniu interpretować dosłownie – ten ruch może zostać odwrócony.

Jeżeli tak by się stało, należałoby oczekiwać wprowadzenia do Wojska Polskiego systemu funkcjonalnie zastępującego przestarzałe wozy 9P133 – pojazdów, których głównym przeznaczeniem jest zwalczanie broni pancernej przeciwnika, między innymi za pomocą wyrzutni przeciwpancernych pocisków kierowanych. Choć prowadzono prace analityczne w tym kierunku (np. program Barakuda), to żaden projekt nie został sfinalizowany. Otwarte pozostaje więc pytanie, jaki sprzęt powinien trafić do jednostki w Suwałkach.

Po wejściu Polski do NATO wzmocnienie obrony przeciwpancernej skupiało się na wprowadzeniu przenośnych wyrzutni ppk Spike-LR. Trwają też przygotowania do zintegrowania z wyrzutniami Spike-LR KTO Rosomak – zarówno istniejących z wieżami Hitfist-30, jak i nowo wprowadzanych, które mają otrzymać wieże bezzałogowe ZSSW-30 opracowywane przez HSW i WB Electronics. Tak skonfigurowane Rosomaki po wprowadzeniu będą jednak stanowić wyposażenie pododdziałów piechoty zmechanizowanej, ewentualnie rozpoznawczych, a nie artylerii przeciwpancernej. MON prowadził też prace analityczne nad pozyskaniem lekkiego pocisku przeciwpancernego Pustelnik i ciężkiego Karabela, ale nie ma informacji o ich rezultatach.

Odtworzenie pułku w Suwałkach w pierwotnym charakterze wymagałoby więc realizacji nowego programu modernizacyjnego, choć być może na bazie istniejących prac analitycznych. Gdyby tak się stało, byłoby to korzystne wzmocnienie obrony przeciwpancernej we wschodnich regionach kraju. Dedykowane pododdziały ppanc. wyposażone w samobieżne wyrzutnie są rozwijane w niektórych jednostkach sił zbrojnych USA (np. w piechocie morskiej), a także – nawet na szerszą skalę – w Rosji czy w Turcji. Należy dodać, że 14 dywizjon cały czas realizuje zadania szkoleniowe. W 2016 roku wykonywano strzelania podczas ćwiczeń Hunter-16 na Litwie, współdziałając z siłami zbrojnymi innych państw NATO.

Wcześniej występowały jednak plany zmiany charakteru dywizjonu, na jednostkę artylerii lufowej i/lub rakietowej, wyposażoną w haubice 155 mm i wieloprowadnicowe systemy rakietowe Homar. Mówił o tym w kwietniu 2015 roku w Sejmie ówczesny pierwszy zastępca Szefa Sztabu Generalnego WP gen. Anatol Wojtan: „Chciałbym powiedzieć, że suwalski Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej posiada w tej chwili praktycznie stare wyposażenie. Jest w składzie 11. Pułku. Wprowadzenie „Krabów” i „Homarów” będzie wymuszało zmianę struktury tego Pułku. Te środki, które w tej chwili są w Dywizjonie praktycznie wyjdą z użycia. Będzie tam wprowadzone nowe uzbrojenie. Będzie to takie uzbrojenie, jakie będzie posiadał 11. Pułk, czyli armato-haubice 155 mm i Homary”.

W takiej sytuacji dywizjon z Suwałk pozostałby jednak w składzie 11. Pułku, natomiast minister Błaszczak mówił o odtworzeniu jednostki wielkości pułku (można by ją podporządkować np. bezpośrednio dowódcy dywizji). Teoretycznie możliwe jest również stworzenie jednostki o innym charakterze, np. w ramach wzmacniania struktur 16 Dywizji o szeroko pojmowane siły wsparcia. Na razie szczegóły planu odtwarzania pułku w garnizonie suwalskim nie są znane. Możliwe, że więcej informacji zawartych zostanie w nowym programie rozwoju Sił Zbrojnych na lata 2017-26, a stosowne elementy modernizacji – w Planie Modernizacji Technicznej na tę perspektywę.

Reklama

Komentarze (43)

 1. Eli

  Czy ktoś może mi wytłumaczyć, dlaczego zostawili Malutką A wycofali nowoczesniejszego Konkursa?

  1. kris

   brak czesci zamiennych i samych zestawów

 2. PRS

  To nowomowa w którą doskonale wpisali się obecni rządzący. Papierowe brygady w sile realnych dwóch batalionów (połowa normalnego pułku) ale dowodzone przez... Generała Brygady. 11 Mazurski to tak naprawdę batalion ale zwie się pułkiem i tak dalej. Stanowiska i uposażenia a potem szybkie emerytury. Czy w Suwałkach jest miejsce dla ,,prawdziwego" pułku? Raczej dla silnego batalionu. Od granicy z FR i Litwą aż do Augustowa mamy teren przeorany przez lodowiec. Dalej na południe aż do Narwi teren bagienny/podmokły. Kombinowane plutony na pojazdach terenowych potrafiących bezwzględnie pływać. Tu BRDMa bym nie skreślał a zmodernizował. I uzupełnił nowoczesnymi pojazdami 4 x 4. Uzbrojenie to ppk na pojazdach, ppk wynośne klasy CG M-3/M-4 https://www.defence24.pl/amerykanie-testuja-nowa-generacje-granatnika-carl-gustaf do tego na każdym pojeździe ,,szuflada" z dronem Warmate od WB, duże nasycenie wielkokalibrowymi karabinami przeciwsprzętowymi i granatnikami RGP-40. Jedna kompania BWP Wilk oraz jedna wyspecjalizowana do zwalczania dronów z naciskiem na wyposażenie w mobilny sprzęt do zagłuszania sygnału, pluton do minowania narzutowego, pluton saperów oraz dwa plutony przeciwlotnicze. Działanie w zasadzce z wykorzystaniem ukształtowania terenu jako klasyczne ,,osy".

 3. NEWWRIA

  Dziwny to pomysł, nie mający nic wspólnego z militarną logiką współczesnego pola walki. W NATO nie spotyka się oddziałów artylerii przeciwpancernej, środki ppanc to domena wojsk ogólnowojskowych. W Suwałkach powinien powstać pułk ale artylerii polowej, a nie przeciwpancernej, jako organiczny pułk artylerii nowotworzonej 18. "Żelaznej" DZ. Co innego to nasycenie pododdziałów ogólnowojskowych, wojsk specjalnych, a teraz również WOT w różne kategorie i rodzaje środków ppanc. Zresztą tzw. ODWODY PPANC w minionej epoce traktowano jako pododdziały jednorazowego użytku z uwagi na ich małą odporność na oddziaływanie przeciwnika. Co więcej, współczesna walka z czołgami to wykorzystanie 155 mm artyleryjskich pocisków przeciwpancernych, które je zwalczają formowaną wiązką kumulacyjną. Więc ...???

 4. Andrzej

  Wybory minęły. Czas na refleksję i gruntowne przemyślenie tej decyzji.

 5. anakonda

  jeśli już cos tam dozbrajac to jedynie artyleria mobilna Kryl oraz raki na rośkach , żadnych pancernych jednostek tam nie trzeba prędzej wozy ewakuacji ludności cywilnej bo w razie w kolej może zostac szybko zniszczona .Co do reszty to zajmie sie tym Homar opl i lotnictwo ( mam nadzieje na conajmniej 150 sztuk F-ów

 6. n@ti

  @Marek1- to nie ten adres, że z pułku zrobiono dywizjon. Może Siemoniak ci odpowie?

 7. Skoczek224

  9P133 Malutka-P (na podwoziu BRDM-2) -system wprowadzony do uzbrojenia Armii Czerwonej w 1969 r prędziutko stał się niepotrzebny, bo wkrótce pojawiły się wozy BWP-1 i śmigłowce MI-24 z takim samym uzbrojeniem. Info o odtwarzaniu pułku artylerii przeciw pancernej może być odebrane jako sygnał w zaniechaniu dążenia do uzbdojenia KTO ROSOMAK w ppk i szukaniu następcy/modernizacji BWP-1, gdzie bateria ppk nie jest w stanie samodzielnie stworzyć linii obrony i musi być włączona do grupy bojowej ("zonk" w WP) a pluton ROSOMAKÓW z ppk. -tak. NIE ROZUMIEM KTO WYMYŚLA JEDNOSTKI WYSPECJALIZOWANE W NISZCZENIU CZOŁGÓW, GDZIE KAŻDY PLUTON PIECH. POWINIEN TO MÓC/UMIEĆ.

 8. iras

  qwrewer - Twoja propozycja wykorzystania WOT jest tylko wodą na młyn dla przeciwników WOT. Jednostki powinny mieć swoją ochronę. Mówimy tu o czasach pokoju i w tym czasie żołnierze WOT będą smacznie spać w swoich łóżkach, podobnie jak żołnierze zawodowi. Jedyne wyjście to kilkuletnia służba kontraktowa dla szeregowych, ze stałym pobytem w jednostce, jak za czasów służby zasadniczej. Oczywiście odpowiednio płatna, aby znaleźli się kandydaci. No i broń, i amunicja dostępna pod ręką, a nie pochowana głęboko w oddalonych magazynach.

 9. zolka

  Wycofali KOnkursa pozostawiając Malutkie ze względu na brak rakiet (części zamiennych) do pierwszego i dużą ilość szrotu do Malutkiej (samych BWp1 z tymi wyrzutniami i rakietami mamy ok.1000 , do tego Mi-2, BRDM-y ppanc. Lepiej te rakiety zużyć niż zutylizować, bo tych rakiet nie brakuje

 10. Kardinalen

  moje pytanie - kiedy zostanie dokupione cokolwiek więcej dodatkowych wyrzutni Spike w wariancie przenośnym. Bo w przetargu kupiono 264 zestawy, a to na potrzeby WP jest troszeczkę mało...

 11. Marek1

  Kolejny juz szef MON puszczajacy w medialny obieg informacje kompletnie "od czapy". NIE MA sprzętu(BRDM z ppk 9P133 to juz od dawna skansen), NIE MA ludzi(ze stanu pułku zrobiono dywizjon), NIE MA nawet potwierdzonej koncepcji umiejscowienia suwalskiej jednostki w strukturze WP, ale p. minister juz zapowiada, ze bedzie ... pułk. Idą wybory, wiec produkcja medialnych pierdoletów dla elektoratu nasila sie znaczaco. PS. Ciekawe czy kiedykolwiek w Polsce politycy zaczną choćby trochę odpowiadać za słowa, które wypowiadają ...

 12. n@ti

  @Gts twoja teza nie trzyma się kupy. Nie chcesz dopisać, że obecni rządzący zdają sobie sprawę z konsekwencji korupcji i z tego, że nikt wiecznie nie rządzi, o czym byli POlitycy: zapomnieli, nie chcieli wiedzieć lub sądzili, że są nieśmiertelni.

 13. Ernst Junger

  Dodam tylko, że Korea za nieznaną liczbę wyrzutni i 67 pocisków Nlos zapłaciła 43 mln dolarów, więc nie jest to tania zabawa. Możnaby jeszcze rozważyć spike er 2, ale tutaj zasięg spadnie do 10 km (do niszczenia czołgów dobre, ale zbyt mały zasięg na haubicę Msta.

 14. say69mat

  To smutne, że po doświadczeniach II wś, monem rządzi strategia wyczekującego dreptania w miejscu a nie elastycznego - mobilnego - reagowania na zagrożenia. Dalej jaka jest kondycja psychiczna żołnierzy, czyli potencjał bojowy jednostki, która ma świadomość, że w przypadku wojny wyparuje w kilka sekund. Bo ... jednostka nie będzie dysponowała potencjałem artyleryjskiego v/s rakietowego systemu obrony przeciwartyleryjskiej, przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Gwarantującego przynajmniej szansę na biologiczne przetrwanie w przypadku inicjacji działań wojennych. Będzie skazana na dreptanie w miejscu, wyczekując na ... pokój.

 15. Zadowolony

  Pokój przez rozbrojenie , tak odczytuję większość decyzji Pana ministra , może ktoś zdobędzie się na odwagę i powie prawdę o braku perspektyw na zbudowanie nawet zrębów realnej polityki obronnej ?

 16. qwrewer

  >>Rzyt >>...wystarczy nocny desant i baza zajęta bez wystrzalu no chyba, że Ympel >>będzie celnym ogniem razic desant z mi 35. Przeciwko takiemu desantowi jest właśnie OT + ew siły specjalne, szybkiego reagowania, itp. Nawet jeśli desant wyląduje, to dzięki OT nie wyjdzie z tego cało.

 17. iras

  Żymianin - A po co nocna szychta, jak decyzję o wydaniu broni w razie ataku będą podejmować co najmniej godzinę. O wydaniu amunicji zapomnij. To przecież niezgodne z BHP.

 18. ccc

  Dzidy, piki, proce, toporki, łuki i ciężka artyleria balisty to będzie wyposażenie tego pułku suwalskiego !

 19. Bob

  Borsuka za ppk o zasięgu 4+ (Karabela) i gotowy sprzęt do wymiany. Do tego rozpoznanie trochę dornów i moderka gotowa. Ale taka skomplikowana operacja wymaga decyzji a te w konsekwencji wymagaja pieniędzy. I tu trzeba dzwonić do Warszawy do finansów i pytać czy dacie na sprzęt czy na 4 i 5 linię metra jak wygra nasz i tak w kółko.

 20. zły

  Mariusz Błaszczak nie zrealizował jak dotąd żadnej ze swoich zapowiedzi a już składa kolejną obietnicę. Pytanie tylko czy ktoś w to jeszcze wierzy?

 21. Ernst Junger

  Na MSPO w zeszłym roku pokazano Rosomaka 6x6 z atrapą Nlos i coś takiego powinno się znaleźć na wyposażeniu. Lub opcja mniej rozrzutna, którą poszli Koreańczycy, tj. Sand Cat z Nlos na pace. U nas byłby to któryś z Pegazów, np: Hawkei plus Nlos. Inną opcją może być Brimstone, którego niedawno z powodzeniem testowano na wyrzutniach lądowych.

 22. MI6

  Bla bla bla. Kolejny który słowami i deklaracjami chce wzmacniać obronność kraju...wzmacniają obronność, wydają miliardy na modernizację tylko jakoś sprzętu nie widać...

 23. Jarek

  DO :GTS: Ok może i mądrze prawisz ... ale skoro nawet przyjmijmy chwilowo że masz rację to powinno Ci zabraknąć słów krytyki na poprzednie rządy POPSL... co jak co ale obietnicami to stało PO, "Specjaliści" od udowadniania, że po doprowadzeniu do upadku państwowego przedsiębiorstwa (bo przecież nie można nim właściwie zarządzać...) należy go czym prędzej sprzedać, bo przecież "Niemcy mają" to po co ma być u nas.... a "PIENIĘNDZY NIE MA...." Redukcja programów modernizacji Armii kosztem łatania dziury budżetowej. Armia jest zdegenerowana to siedzieli i biorą pieniądze, a jak się im podkręci wymagania to dopiero "się oburzają", lub obrażają (zresztą wg PO po co nam armia jak mamy na wschodzie samych prawdziwych przyjaciół z Carem P. na czele, to w odpowiedzi mieliśmy mieć wojska ekspedycyjne - a resztę armii "zwijali" to po co się starać...)). Na dobry przykład niech świadczy fakt uzbrojenia WOT w nowe karabiny GROT- reakcja kardy zawodowej bezcenna. Wojsko było przez lata rozkradane i likwidowane- ale mam nadzieję że to już przeszłość.

 24. bropata

  Typowy PR ministra o przelewaniu pustego w próżne.

 25. AAA

  " Trwają też przygotowania do zintegrowania z wyrzutniami Spike-LR KTO Rosomak" mój Boże, który to już rok się przygotowują do zintegrowania.... 8 chyba

Reklama