Reklama

Siły zbrojne

Błaszczak: dobrowolna ZSW to jeden z elementów budowania siły Wojska Polskiego

Autor. 18 DZ/Twitter

Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to jeden z elementów budowania siły Wojska Polskiego. Miesięczne uposażenie w tej służbie to ponad 4,5 tys. zł. Można też zdobyć np. patent nurka czy skoczka spadochronowego – powiedział w niedzielę w Chełmie (woj. lubelskie) szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama

Wicepremier i minister obrony narodowej podczas uroczystej przysięgi żołnierzy dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej 19 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej w Chełmie pogratulował składającym przysięgę i podziękował za podjęcie służby w Wojsku Polskim.

Reklama

"Większość z was po skończeniu kursu podstawowego, po złożeniu przysięgi zostaje na kursie specjalistycznym, a więc zostanie żołnierzami zawodowymi. To bardzo dobrze, to znaczy, że Wojsko Polskie rozrasta się, jest coraz silniejsze i to znaczy, że Polska jest bardziej bezpieczna" – podkreślił Błaszczak.

"Budujemy silne Wojsko Polskie, a jednym z elementów budowy siły Wojska Polskiego jest właśnie dobrowolna zasadnicza służba wojskowa. Ten nowy rodzaj służby powstał na podstawie ustawy o obronie ojczyzny" – przypomniał Błaszczak.

Reklama

Czytaj też

Stwierdził, że polscy żołnierze są wyposażeni w nowoczesną broń i ćwiczą z żołnierzami państw sojuszniczych. "Wspólnie dbamy o bezpieczeństwo Polski, państw położonych na wschodniej flance NATO" – dodał.

Podkreślał też, że do polskiego wojska trafia i będzie trafiać nowoczesne uzbrojenie. "Już w tym roku pierwsze baterie Patriot trafią na wyposażenia Wojska Polskiego, więcej, już trafiły pierwsze elementy, oczekujemy kolejnego uzbrojenia. Jeszcze w tym roku trafią na wyposażenie Wojska Polskiego koreańskie czołgi, umowę w sprawie dostarczenia tych czołgów zawarliśmy trzy dni temu, również (trafią do WP – PAP) armatohaubice" – mówił szef MON.

Dodał, że to broń, która sprawdza się w wojnie na Ukrainie. "Wyciągamy wnioski z tego, w jaki sposób atakuje Rosja, wyciągamy te wnioski, uzbrajając Wojsko Polskie w taką broń, a więc nie przypadkiem jestem tu w dywizjonie artylerii, ten dywizjon będzie rozwijany, będzie wyposażany w nowoczesne uzbrojenie, dlatego że widzimy, że na polu walki artyleria odgrywa rolę kluczową. A więc będziemy rozwijać ten właśnie rodzaj wojska" – zaznaczył MON.

Czytaj też

Przypomniał, że 19 Dywizjon Artylerii Samobieżnej w Chełmie wchodzi w skład 19 Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej, która działa w ramach 18 Dywizji Zmechanizowanej. "Ten dywizjon artylerii będzie rozwijany, również będzie wyposażany w nowoczesne uzbrojenie, dlatego że widzimy, że na polu walki artyleria odgrywa rolę kluczową" – podał.

Zapowiadając zwiększanie liczebności Wojska Polskiego, powiedział, że w tym roku MON i Wojsko Polskie jest gotowe przeszkolić 15 tys. ochotników w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Zachęcając do podjęcia dobrowolnej służby, wskazywał, że otrzymuje się w niej 4560 zł miesięcznie, a ponadto można m.in. zdobyć uprawnienia np. operatora maszyn, zrobić prawo jazdy czy tez patent nurka lub skoczka spadochronowego.

Dowódca 19 Dywizjonu Artylerii Samobieżnej mjr Mariusz Duda, przemawiając do żołnierzy, podkreślił, że złożona przez nich przysięga zobowiązuje do największych poświęceń wobec ojczyzny i służenia własnemu narodowi. "Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa jest niezbędnym elementem na drodze do zawodowej służby wojskowej, którą to drogą, mam nadzieję, część z was podąży" – stwierdził.

Czytaj też

Jednym ze składających przysięgę był szeregowy Kamil Piwko, który powiedział dziennikarzom, że wstąpił do wojska, żeby spełniać marzenia z dzieciństwa i realizować się zawodowo. "Sytuacja za wschodnią granicą popchnęła mnie do realizacji tego marzenia" – stwierdził. Jego zdaniem miesięczne szkolenie, które odbył, wystarczy, żeby doszlifować charakter, ukształtować poglądy i wyrobić nawyki.

Szeregową Karolinę Lubańską do wstąpienia do wojska skłonił patriotyzm i poczucie pełnienia ważnej funkcji w społeczeństwie. "To nie jest łatwa praca, to służba 24-godzinna" – powiedziała. Przyznała, że podczas szkolenia stresujący był pierwszy kontakt z bronią. "Teraz mi się to podoba" – dodała.

Centrum Operacyjne MON podało, że przysięgę dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej złożyło w niedzielę w Chełmie 89 żołnierzy. W całej Polsce przysięgać będzie 800 ochotników, którzy ukończyli 28-dniowe szkolenie podstawowe obejmujące m.in. ćwiczenie musztry, naukę regulaminów wojskowych i szkolenie z bronią. Po złożeniu przysięgi żołnierze mogą przejść do szkolenia specjalistycznego, które potrwa 11 miesięcy i będzie połączone z wykonywaniem obowiązków w jednostce wojskowej.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama