Siły zbrojne

Białoruś: rosyjskie myśliwce zamiast bazy

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Białoruś podjęła decyzję o kupnie rosyjskich myśliwców zamiast rozmieszczania u siebie rosyjskiej bazy – powiedział sekretarz białoruskiej Rady Bezpieczeństwa Stanisłau Zaś. W 2015 r. Mińsk odrzucił propozycję Moskwy ws. utworzenia na Białorusi bazy lotniczej Rosji.

W środę dwa pierwsze kupione od Rosji myśliwce Su-30SM przyleciały na lotnisko w Baranowiczach.Maszyny, które mają trafić na Białoruś, to modernizowane Su-30SM, w których zwiększono zasięg wykrywania i rozpoznawania celów w powietrzu. Oprócz tego, jak pisał portal Naviny.by, samoloty te można wyposażyć w bardziej precyzyjne rodzaje broni, które mogą razić cele w powietrzu, na ziemi i wodzie na odległości kilkuset kilometrów.

O podpisaniu kontraktu na zakup przez Mińsk 12 rosyjskich myśliwców poinformowano 20 czerwca 2017 r. Rosyjski dziennik „Wiedomosti” twierdził, że ich cena to ok. 600 mln dol., a zakup ma zostać sfinansowany dzięki rosyjskiemu kredytowi.

Początkowo próbowaliśmy porozumieć się z Rosją, by pomogła nam w realizacji tego trudnego zadania (kupnie samolotów bojowych). W odpowiedzi zaproponowano nam utworzenie rosyjskiej bazy lotniczej (...) To nie jest to samo. Rozmieszczenie u nas bazy nie rozwiązuje kwestii rozwoju naszego własnego lotnictwa wojskowego (...) Odpowiednie sumy już dawno zarezerwowano na ten cel na kontach ministerstwa obrony

Stanisłau Zaś, sekretarz białoruskiej Rady Bezpieczeństwa, dla telewizji państwowej STV

W 2015 r. rosyjski rząd wystąpił z propozycją utworzenia na Białorusi bazy lotniczej Rosji, która miałaby „sprzyjać organizacji wspólnej ochrony granic państwa związkowego (Białorusi i Rosji) (…) i utworzeniu wspólnego systemu ochrony przeciwlotniczej”. Prezydent Alaksandr Łukaszenka odmówił, oświadczając, że Białoruś rosyjskiej bazy nie potrzebuje.

Na Białorusi funkcjonują dwa rosyjskie obiekty wojskowe: stacja radiolokacyjna w Hancewiczach w obwodzie brzeskim i punkt łączności z rosyjskimi okrętami podwodnymi w Wilejce w obwodzie mińskim. Od tamtej pory przedstawiciele białoruskich władz wielokrotnie wskazywali, że budowa bazy nie jest konieczna i nie ma uzasadnienia militarnego, ponieważ w razie zagrożenia rosyjskie samoloty wojskowe mogą w ciągu „kilku minut” dotrzeć na Białoruś.

Źródło:
PAP

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.