Siły zbrojne

Su-30SM dla Armenii

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Pod koniec tego roku lub najpóźniej w ciągu pierwszych dwóch miesięcy roku 2020 armeńskie siły powietrzne wejdą w posiadanie myśliwców Su-30SM – powiedział minister obrony tego kraju Davit Tonojan.

Armeński minister nie podaje liczby planowanych do pozyskanie samolotów, jednak wcześniejsze doniesienia mówiły o czterech egzemplarzach. Nawet tak mała liczba będzie znaczącym wzmocnieniem potencjału lotnictwa tego państwa - szczególnie biorąc pod uwagę dotychczasowe jego możliwości. Jak dotąd Armenia dysponowała bowiem 11 samolotami szturmowymi Su-25 i 15 śmigłowcami Mi-24/Mi-35. Dwumiejscowe, wielozadaniowe Su-30SM rozszerzą wachlarz zadań, jakie będzie mogło prowadzić lotnictwo Armenii, m.in. o wywalczanie przewagi w powietrzu i dokonywania głębokich ataków na zaplecze przeciwnika. To także istotna przeciwwaga dla sił powietrznych Azerbejdżanu, z którym Armeńczycy mają konflikt terytorialny o Górski Karabach. Azerowie dysponują bowiem jedną eskadra myśliwców MiG-29 (13 egzemplarzy) wspartych przez kilka MiG-ów-21 i lotnictwem szturmowym o podobnym potencjale co lotnictwo armeńskie.

Su-30SM jest uważany za samolot generacji 4+; wysoce manewrowy i zdolny do przenoszenia do ośmiu ton uzbrojenia na 12 punkach podwieszeń, w tym precyzyjnego uzbrojenia powietrze-ziemia i powietrze-woda, co czyni z niego maszynę wielozadaniową.

Komentarze (5)

 1. bender

  Ciekawe co i od kogo będą chcieli kupić Azerowie w odpowiedzi. Na amerykańskie i europejskie samoloty nie mają za bardzo szans, ale konstrukcje rosyjskie czy chińskie są w ich zasięgu.

  1. bender

   Myślałem o tym, ale co niby mogliby kupić od Turków, żeby zrównoważyć Su-30SM?

 2. WALDI

  Ruskie były znane z tego że robili pomysłowo i prosto np. T-34 miał pochyłe płyty pancerza... a teraz np. SU-30 zamiast ukształtować tak by zasłonić przed radarem łopaty sprężarki woleli plazmowo nakładać powłoki RAM

  1. prawieanonim

   Faktycznie jestem znudzony twoją propagandą. Skoro byli tam "po cywilnemu" to jak ich zidentyfikowano? I to jeszcze z samolotu.

  2. Davien

   Taak, i dlatego RCS dla Su-30 jest kilka razy większy niz dla B-1B:))

  3. bender

   "Plazmowo nakładać powłoki RAM" to nie jest proste, a w Rosji nawet raczej niemożliwe.

 3. Kapustin

  Ruski znowu buduje konflikt

 4. AMF

  O ile coś się ostatnio nie zmieniło to numerem dwa (a preferencjami nawet jeden) dla Azerów jest Turcja. No i oczywiście niezawodny I... ;-] Pytanie czy potrzebują odpowiedzi (nie propagandowej), bo mają niezłą OPL, kilkoma maszynami to Ormianie mogą co najwyżej przestrzeń patrolować.

 5. Niuniu

  To Armenia będzie mogła jednorazowo podnieść w powietrze porównywalną liczbę maszyn bojowych jak My.