Reklama

Siły zbrojne

Białoruś: próby BM-21B BelGrad-2 na finiszu

Fot. Państwowy Komitet Wojskowo-Przemysłowy Republiki Białorusi
Fot. Państwowy Komitet Wojskowo-Przemysłowy Republiki Białorusi

Jak donoszą lokalne media, obecnie prowadzone są próby zmodernizowanej wersji wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej BM-21 oznaczonej BM-21B BelGrad-2. Mają one zakończyć się już wkrótce, a następnie ma zostać podjęta decyzja o wdrożeniu tego systemu do służby liniowej w białoruskiej armii.

Według informacji przekazanych przez Państwowy Komitet Wojskowo-Przemysłowy Republiki Białorusi badania i testy prototypu rozpoczęły się 1 czerwca i mają zakończyć się 18 czerwca. W czasie ich trwania konstrukcja ta ma zostać kompleksowo przetestowana w rękach białoruskich żołnierzy na poligonie wojskowym w celu sprawdzenia jej wymaganych charakterystyk. Ostatnio system ten był prezentowany na międzynarodowych targach zbrojeniowych MILEX 2021.

BM-21B BelGrad-2 to najnowsza modernizacja BM-21 Grad opracowana w ostatnim czasie przez białoruski przemysł zbrojeniowy na rzecz rodzimej armii. W ramach modyfikacji wprowadzony miał zostać nowy mechanizm stabilizacji i poziomowania wyrzutni rakietowej, który pozwala na precyzyjne prowadzenia ognia w każdym terenie. Zainstalowano także nowy system łączności i transmisji danych. Dzięki wydłużeniu długości podwozia możliwe jest przewożenie zapasu amunicji w liczbie od 40 do 60 pocisków rakietowych kal. 122 mm jako zapas dla wyrzutni. Zasięg skuteczny ognia tego systemu ma wynosić od 35 do 40 km.

image
Reklama

Co warte podkreślenia to już druga białoruska modernizacja tego systemu. Pierwsza z nich oznaczona jako BM-21A BelGrad była rozwijana od połowy lat 90. Wtedy to dotychczasowy nośnik w postaci wojskowego samochodu ciężarowego Ural-375D 6 × 6 został zastąpiony przez lokalnie produkowany odpowiednik w postaci MAZ-631705 6 × 6. Dzięki temu radykalnie wzrosła mobilność tego systemu, a dodatkowo mógł on przewozić pomiędzy kabiną załogi, a wyrzutnią rakiet zapas amunicji w postaci pakietu 40 pocisków rakietowych kal. 122 mm. Część białoruskich Gradów została zmodernizowana do tego standardu na początku XXI wieku.

Obecnie białoruskie wojska lądowe mają na swoim uzbrojeniu aż cztery różne typy wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Wśród nich wymienić można poradzieckie BM-21 Grad (126 egzemplarzy), BM-27 Uragan (72 egzemplarze) oraz BM-30 Smiercz (36 egzemplarzy). Pierwsze dwa z nich zostały częściowo zmodernizowane do standardów BM-21A BelGrad oraz BM-27 Uragan-M. Dodatkowo w ostatnim czasie do służby zaczął trafiać pierwszy rodzimy system tego typu o nazwie Polonez opracowany we współpracy z chińską zbrojeniówką na podstawie systemu A200. Wprowadzenie do służby liniowej nowej zmodernizowanej wersji BM-21B BelGrad pozwoli na znaczące zwiększenie zdolności bojowych białoruskich wojsk rakietowych.

Reklama

Komentarze

    Reklama