Reklama

Siły zbrojne

Bezzałogowe ciężarówki US Army przeszły udane testy miejskie (Video)

Amerykańskie ciężarówki bez załogi? -fot. Lockheed Martin
Amerykańskie ciężarówki bez załogi? -fot. Lockheed Martin

Już niebawem bezzałogowe konwoje mogą wozić zaopatrzenie dla US Army. W styczniu przeprowadzono test systemu Autonomous Mobility Appliqué System (AMAS) firmy Lockheed. Podczas nich konwój pojazdów bezzałogowych poruszał się samodzielnie po terenie zurbanizowanym, unikając przypadkowych przeszkód i poruszających się pojazdów. 

Na poligonie Ford Hood w Teksasie, US Army Tank-Automotive Research, Development and Engineering Center (TARDEC) i firma Lockheed przeprowadziły wspólnie test demonstratora możliwości projektu Autonomous Mobility Appliqué System (AMAS). W ramach kontraktu o wartości 11 mln dolarów podpisanego w 2012 roku, koncern Lockheed Martin miał opracować prosty i tani system umożliwiający standardowym pojazdom US Army i US Marines możliwość autonomicznego działania w konwojach poruszających się w każdym terenie.

Lockheed Martin zapewnia że system AMAS umożliwia nie tylko zdalne kierowanie lub poruszanie się pojazdów po wcześniej zaplanowanych trasach, ale też możliwość wykrywania zagrożeń i omijania przeszkód, w tym również innych poruszających się tymi samymi drogami pojazdów.

Podczas testu w Ford Hood konwój pojazdów wyposażonych w Autonomous Mobility Appliqué System przemieszczał się po drogach w terenie zurbanizowanym, omijając stojące i poruszające się pojazdy oraz unikając kolizji z losowo rozmieszczonymi przeszkodami, krawężnikami, poruszając się zgodnie z zasadami po skrzyżowaniach i rondach. 

Zarówno sprzęt jak i oprogramowanie AMAS CAD działały zgodnie z projektem i poradziły sobie z prawdziwymi przeszkodami jakie może napotkać prawdziwy konwój.

oświadczył David Simon, menadżer programu AMAS w Lockheed Martin Missiles and Fire Control

AMAS faktycznie jest obecnie najbardziej zaawansowanym programem tego typu i test miejski udowodnił jego potencjał. Unmanned Mission Module tego systemu, umożliwiający samodzielne poruszanie się,  może być łatwo zainstalowany w dowolnym pojeździe wojskowym. Najważniejsze elementy to LIDAR (laserowy radar), dodatkowy moduł GPS i moduł sterujący z odpowiednim oprogramowaniem. Podczas testów wykorzystano wyposażone w ten moduł standardowe ciężarówki M915 i pojazdy Palletized Loading System (PLS) frmy Oshkosh. 

Z resztą firma Oshkosh również pracuje nad podobnym programem wraz z US Marines i nosi on oznaczenie TerraMax UGV (Unmanned Ground Vehicle). Wszystkie tego typu programy umożliwiające autonomiczne lub zdalne działania systemów wojskowych stanowią element wprowadzanej przez Pentagon doktryny, która ma umożliwić prowadzenie działań z dystansu i zmniejszyć ogólną liczebność sił zbrojnych. 

Reklama

Komentarze

    Reklama