Reklama

Siły zbrojne

Bayraktary wylądują w Mirosławcu

Polski Bayraktar TB2
Polski Bayraktar TB2 na MSPO 2022
Autor. Maciej Szopa/Defence24

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że jutro oficjalnie zostanie odebrany pierwszy z czterech zamówionych zestawów bezzałogowców taktycznych Bayraktar TB2. Jak się okazuje, każdy z nich poza sześcioma aparatami latającymi będzie posiadał trzy stacje kontroli. Oznacza to, że tak naprawdę kupujemy nie cztery, ale 12 zestawów, każdy z dwoma statkami powietrznymi.

Reklama

Umowę na dostawę dla Sił Zbrojnych RP czterech zestawów bezzałogowych systemów powietrznych (BSP) klasy MALE Bayraktar TB2 podpisano w maju ubiegłego roku.  Jak poinformowało MON pierwszy z zestawów dotarł i obejmuje m.in. sześć bezzałogowych statków powietrznych wraz z trzema mobilnymi stacjami kontroli. Wydaje się, że w związku z tym każdy z zestawów może zostać rozśrodkowany i operować w trzech miejscach jednocześnie przy wykorzystaniu dwóch aparatów latających.

Reklama

Pierwsza partia dostaw zakontraktowanego sprzętu wojskowego obejmuje również m.in. elementy wsparcia naziemnego systemu, urządzenia diagnostyczne, części zamienne.

Systemy wejdą wkrótce do służby, bowiem w ostatnich miesiącach, na terenie Turcji, zrealizowano również szkolenia pierwszych instruktorów i użytkowników systemu z 12 Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych w Mirosławcu oraz z Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego w Dęblinie. Obecnie pzostały jeszcze testy odbioru końcowego, które zostaną zrealizowane „w najbliższych tygodniach".

Reklama

Czytaj też

W skład każdego zestawu wchodzi 6 uzbrojonych dronów Bayraktar TB2. Łącznie na stan Sił Zbrojnych RP wejdą 24 BSP. Jak donosi MON kontrakt obejmuje także dostawę m.in. mobilnych stacji kontroli, radarów SAR, symulatorów oraz zapas części zamiennych. Umowa przewiduje także dostarczenie naprowadzanych laserowo kierowanych pocisków typu MAM-L i MAM–C, które umożliwią realizację pełnego spektrum zadań taktycznych zgodnie z operacyjnym przeznaczeniem systemu oraz amunicji szkolnej.

W ramach kontraktu zapewniona zostanie 24-miesięczna gwarancja, pakiet szkoleniowy i logistyczny, a także transfer technologii zapewniający możliwość serwisowania i naprawy m.in. silników, naziemnych stacji kontroli oraz kamer.

Czytaj też

Bayraktar TB2 to taktyczny bezzałogowy system powietrzny (BSP) klasy MALE zdolny do prowadzenia zadań obserwacyjnych i rozpoznawczych (ISR) oraz misji bojowych za pomocą kierowanych pocisków przenoszonych na czterech punktach podwieszeń pod skrzydłami. Bayraktar TB2 został wyposażony w system awioniki umożliwiający w pełni autonomiczne kołowanie, start, lądowanie i przelot. Dron ma 6,5 metra długości oraz 12 metrów rozpiętości. Osiąga długotrwałość lotu do 27 godzin. Masa startowa drona to 650 kilogramów, a maksymalna prędkość to około 220 km/h. System był używany w konfliktach zbrojnych w Syrii, Libii, Górskim Karabachu i na Ukrainie.

Reklama

Komentarze (7)

 1. ziggi

  Logicznym ciagiem bylo by zawarcie kontraktu teraz na Akinci w tej samej ilosci dla marynarki wojennej i Dywizjonow obrony wybrzeza.

 2. Valdi

  Przypomnijmy 270 mln USD 🇺🇲🇺🇲🇺🇲 4x6 dronow 👍👍👍 czyli 4:stacje kontroli, Kontener kontroli TB2 zawiera 2:stacje👍👍👍👍2 kontenery to 🍅🍅🍅🍅 agencja uzbrojenia milczy 😱😱😱

  1. WOTowiec

   Chyba nie czytałeś artykułu, ilość stacji się nie zgadza

 3. zibi

  Wylądują czy też raczej przyjadą w jakimś kontenerze? :) Niewiele ich ale od czegoś trzeba zacząć, świat nam trochę ucieka w tej dziedzinie....

 4. Lukas

  na Ukrainie chyba za długo nie pożyły bo już dawno cisza o nich, uważam że to była pochopna decyzja z tym zakupem, można było te pieniądze przeznaczyć na coś innego

  1. GB

   Służą dalej, ale jako rozpoznawcze.

  2. Shark

   O Krabach też nie słychać, a można dotrzeć do opinii, że robią robotę. O sprzęcie słychać tyle ile przekażą dziennikarze.

  3. RAF

   Lukas@ Pewnie na tablice Mendelejewa

 5. mar1

  Lepiej mieć niz nie mieć. Chociaż ostatnio się czyta ,że to były bardziej medialne sukcesy. Niestety ruscy maja obrone plot i podobno w pierwszych tygodniaqch wiekszośc spadła.

 6. Rudy 102-

  Super mega wiadomość Mamy i my drony super silna Polska ale realia takie są 80 dronów

 7. Polak Mały

  A o orlikach zamówionych w 2017 roku w PGZ cisza. Podobno w tym roku oblatano prototyp.

  1. ziolo

   Prędzej zobaczymy F35 niż Orliki. Ktoś sobie dobrze "pożyje" za te 800mln.

  2. prawnik

   Wpisz w net Rekin nowy ukraiński bezzałogowiec rozpoznawczy

  3. Paweł P.

   Czy Ja wiem czy cisza... Na MSPO był Orlik po wszystkich metamorfozach i fix'ach i jest lepiej. Lata, ląduję będzie git, choć trwało sporo ale gdzieś napisałem, że warto było poczekać. Nawet masz materiał na D24 na YouTube (SsV9hmnakoE)

Reklama