Reklama

Siły zbrojne

Batalion czołgów z 1. Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej zostanie poddany certyfikacji

1. Warszawska Brygada Pancerna / Fot. 1bpanc.wp.mil.pl
1. Warszawska Brygada Pancerna / Fot. 1bpanc.wp.mil.pl

Pierwszy z dwóch batalionów czołgów wchodzących w skład 1. Warszawskiej Brygady Pancernej z Wesołej zostanie poddany certyfikacji - poinformował PAP oficer prasowy 1. WBPanc. ppor. Artur Wróbel. 1. batalion czołgów przejdzie egzamin w listopadzie na poligonie w Nowej Dębie.

Jak poinformował PAP ppłk Wróbel blisko 700 żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej - w tym z 1. batalionu czołgów, kompanii saperów oraz sztabu - rozpocznie w listopadzie szkolenie w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie. Będą w nim uczestniczyć załogi czołgów Leopard 2A5 i 2A4, będących na wyposażeniu Brygady z Wesołej.

image
1. Warszawska Brygada Pancerna / Fot. 1bpanc.wp.mil.pl

W poniedziałek 1. Brygada rozpoczęła przemieszczenie żołnierzy i sprzętu wojskowego na poligon w Nowej Dębie. W ramach szkolenia czołgiści wykonają tam strzelania, przećwiczą kierowanie ogniem i wybrane elementy taktyki. Kolejnym elementem będzie ćwiczenie Lampart-19, podczas którego 1. batalion czołgów przejdzie certyfikację. Całe szkolenie, wraz z ćwiczeniem Lampart-19 potrwa do końca miesiąca.

image
1. Warszawska Brygada Pancerna / Fot. 1bpanc.wp.mil.pl

 Od dwóch tygodni na poligonie w Nowej Dębie pracuje już grupa żołnierzy z 1. Brygady, których zadaniem jest przygotowanie obozowiska oraz zorganizowanie zabezpieczenia logistycznego dla żołnierzy od poniedziałku przemieszczających się z Wesołej na poligon.

Ćwiczenie Lampart-19, które rozpocznie się 25 listopada będzie składać się z kilku etapów, m.in. planowania i organizacji działań, pokonywania przeszkód wodnych oraz elementów taktycznych.

image
1. Warszawska Brygada Pancerna / Fot. 1bpanc.wp.mil.pl

 "Po dwuletnim okresie szkolenia i zgrywania poszczególnych elementów batalionu, czyli plutonów i kompanii przyszedł czas na sprawdzenie batalionu. Tym samym pierwszy z naszych dwóch batalionów przejdzie certyfikację, która ma potwierdzić jego zdolności bojowe" - powiedział PAP ppor. Artur Wróbel. Jak wyjaśnił, do tej pory Brygada z Wesołej wystawiała na ćwiczenia wybrane pododdziały batalionu, ale nie cały batalion. Tak było np. podczas ćwiczenia DRAGON-19, w czerwcu tego roku. "Teraz sprawdzimy cały batalion" - dodał.

image
1. Warszawska Brygada Pancerna / Fot. 1bpanc.wp.mil.pl

Głównym celem ćwiczenia Lampart-19, będzie sprawdzenie poziomu wyszkolenia żołnierzy 1. batalionu czołgów oraz kompanii saperów 1. WBPanc., w tym sprawdzenie dowództwa i sztabu w planowaniu, organizowaniu i dowodzeniu pododdziałami w warunkach zbliżonych do działań na polu walki.

Szkolenia poligonowe odbywają się cyklicznie, jednak ocena stopnia wyszkolenia jest okresem kończącym kilkumiesięczny cykl przygotowań batalionu do wykonywania zadań zgodnie z przeznaczeniem. Jest to czas, w którym dowódca brygady mówi +sprawdzam+. Kolejnym elementem jest ocena i wyciągnięcie wniosków. To najwyższy egzamin, jaki może przejść batalion

Płk Dariusz Czekaj, zastępca dowódcy 1. WBPanc.

 W 2016 r. MON zdecydowało przezbroić 1. Warszawską Brygadę Pancerną w czołgi Leopard 2A5, należące wcześniej do 34. Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu (należącej do 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej) w celu wzmocnienia jednostek położonych bliżej wschodniej granicy. Wozy PT-91 z Wesołej, którymi dotychczas dysponowała warszawska brygada, przekazano 15. Brygadzie Zmechanizowanej w Giżycku. Do Żagania przekazano natomiast czołgi T-72, by zastąpić nimi wycofywane Leopardy. 

Źródło:PAP

Komentarze (6)

 1. Michal

  Ppor czy ppłk?

 2. Marek1

  A ja mam pytanie - czy NADAL Leoprady A5 w Wesołej sterczą pod gołym niebem(2 lata), bo ZAPOMNIANO w trakcie gwałtownej i kretyńskiej przeprowadzki, że w Wesołej NIE MA warunków bazowania sprzętu pancernego ?? Wbrew pozorom nowoczesny MBT to BARDZO delikatne ustrojstwo i NIE może w czasie pokoju moknąć "pod chmurką". Nasze "geniusze" z MON tradycyjnie już o tym NIE wiedzieli ...

  1. Andrzej polskiego brzegu

   wiesz o szczycie NATO? mam pytanie do krytyka nr1 wszystkiego i wszystkich....wymagacza dyskusji o Planach wobec...Enklawy Kaliningradu. TU na Forum. po utworzeniu batalionowej grupy bojowej - kowboje w roli nr1, w yellow malowaniu z prerii na MBT - blisko 15-tej wzmocnionej Twardymi (do tych bwp- 1 , z armatkami jak t-34/76- 80 lat temu)----TO Co ? DZIURA zostaje do Lubuskiego??? a nie zapominam o t-72M co dali do 21-szej. Daleko w Nisku i Rzeszowie

  2. kuballo

   Nadto w Wesołej nie mają poligonu także nie wiem gdzie oni na codzień "zgrywali pododdziały" .. chyba tylko "suchą zaprawę" robiu jeżdżąc po placu manewrowym czy ew. po pasie taktycznych ktory tam zjaduje się.

 3. tt

  Znaczy się co dostana ISO 9000 ??

  1. soldier

   make my day! ;)

 4. Zwiad Ogolnowojskowy

  Bardziej od NATOwskich certyfikatów czołgiści potrzebują nowoczesnej amunicji ppanc.

 5. Zwiad Ogolnowojskowy

  Naszym pancerniakom trzeba nowoczesnej amunicji ppanc. a nie certyfikatów.

 6. Gort

  A co z batalionem piechoty zmechanizowanej tej brygady? Kiedy i dlaczego tak późno?