Siły zbrojne
BALTOPS 18: "Moja broń to łączność, moją amunicją jest informacja"
Moja broń to łączność, moją amunicją jest informacja – mówi kmdr Robert Aguilar, dowódca USS Mount Whitney, okrętu, który jest stanowiskiem dowodzenia ćwiczenia Baltops-18.
"Główna broń tego okrętu to łączność. Anteny to mój system uzbrojenia, a moją amunicją jest informacja" – powiedział kmdr Aguilar na pokładzie okrętu zapewniającego łączność siłom ćwiczącym na Bałtyku.
"Umożliwiam dowódcy - w tym przypadku dowódcy Morskich Sił Uderzeniowych i Wsparcia NATO – STRIKFORNATO – łączność z jego jednostkami na morzu. Może rozmawiać dosłownie z każdym marynarzem, żołnierzem, żołnierzem piechoty morskiej na lądzie, z sojuszniczymi samolotami, z cywilnymi przywódcami w kraju" – dodał.
Jak powiedział, główne zadanie okrętu to zapewnienie niezawodnej, bezpiecznej łączności w każdym miejscu na świecie. "Jak długo mogę się zaopatrzyć w paliwo i żywność, mogę pozostać na morzu i zapewniać dowódcy łączność".
"W dniu, kiedy przejąłem dowodzenie, powiedziałem załodze, że najtrudniejszą rzeczą, jaką będziemy robić, jest łączność. Nie tylko strategiczna, ale i interpersonalna" – mówił.
Zaznaczył, że w ćwiczeniu uczestniczy ponad 20 krajów, wykorzystujących różne systemy łączności, a Mount Whitney musi zapewnić dowódcy ćwiczenia łączność z każdą jednostką.
Zwrócił też uwagę, że ok. 300-osobowa załoga składa się w połowie z personelu wojskowego, w połowie z cywili.
Okręt, zaprojektowany jako platforma dowodzenia operacjami desantu morskiego, został oddany do służby w 1971 r., a po modernizacji, którą przeszedł tak jak siostrzana jednostka Blue Ridge, ma pozostać w służbie do 2039 roku.
"Zastąpiliśmy ponad 200 ton stali, wypruliśmy całą sieć komputerową, zwiększyliśmy wytwarzania energii elektrycznej, zmodernizowaliśmy mostek, poprawiliśmy warunki zakwaterowania" – wyliczał. "Zamiast mnóstwa serwerów mamy teraz wirtualne serwery; informacje tajne i nieklauzulowane są przekazywane w tym samym systemie, ale są od siebie oddzielone" – powiedział.
Dodał, że generatory mogą wytwarzać 12 MW energii elektrycznej, a przy obecnych zdolnościach przesyłu danych ograniczeniem są satelity, "okręt ma większe możliwości pod względem łączności niż lotniskowiec".
USS Mount Whitney jest flagowym okrętem dowódcy 6. Floty; jej dowódca, wiceadm. Lisa Franchetti dowodzi też Morskimi Siłami Uderzeniowymi i Wsparcia NATO (STRIKFORNATO), które organizują ćwiczenie Baltops-18.
Czytaj też: Dowódca morskich sił uderzeniowych NATO: "Baltops to demonstracja naszego zaangażowania w regionie"
To cykliczne ćwiczenie, największe na Bałtyku, odbywa się po raz 46. W tym roku bierze w nim udział 22 krajów – 20 państw NATO i dwa kraje partnerskie sojuszu; 16 państw wydzieliło siły – łącznie blisko 5 tys. żołnierzy, ok. 40 okrętów i 60 statków powietrznych. Polska uczestniczy w ćwiczeniach Baltops od 1993 r.