Siły zbrojne
BAE Systems wesprze łotewskie wozy bojowe. Udział krajowego przemysłu
BAE Systems podpisało porozumienie (Memorandum of Understanding) z Federacją Przemysłu Obronnego i Bezpieczeństwa (FSDI) Łotwy. Jego celem jest znalezienie potencjalnych partnerów, którzy zajmą się wsparciem nowych łotewskich bojowych wozów rozpoznawczych CVR (T).
Jak zaznaczył Agris Dundars, przewodniczący łotewskiej izby przemysłu obronnego i bezpieczeństwa FSDI, porozumienie to oznacza, że flota nowych CVR (T) będzie mogła "wypełniać wszystkie zadania, przynosząc Łotwie dodatkowe korzyści".
Dzięki temu porozumieniu flota łotewskich CVR (T) (...) Łotwa będzie mogła utrzymywać pojazdy w kraju, angażując do tego celu lokalnych partnerów przemysłowych.
Dostawę 123 pojazdów CVR (T) dla Łotwy ogłoszono we wrześniu 2014 roku (pochodzą z nadwyżek British Army). Pojazdy tego typu wykorzystywane były wcześniej przez Brytyjczyków podczas operacji w Bośni i Hercegowinie, Iraku i Afganistanie. Zostały one jednak wyremontowane i odnowione przez BAE Systems. Jak podkreśla firma, w wersji dla Łotwy mają one: silnik o większej mocy, wzmocnione podwozie, wieżę z napędem umożliwiającym szybsze namierzanie celów, ulepszone instalacje ogrzewania i klimatyzacji, nowy kadłub lepiej chroniący przed skutkami wybuchów min i improwizowanych ładunków wybuchowych (IED), otrzymały też inne ulepszenia związane z ochroną i mobilnością.
Część z nich ma zostać uzbrojonych w pociski kierowane Spike. Będą stanowiły znaczące wzmocnienie dla łotewskich sił zbrojnych, które w zakresie gąsienicowych pojazdów opancerzonych dysponowały dotąd jedynie trzema pozyskanymi z Polski czołgami T-55AM2.
Brytyjskie pojazdy jadą na Łotwę
Wozy CVR (T) to gama pojazdów gąsienicowych, zbudowanych w ramach wspólnego projektu, rozpoczętego w latach 60. XX wieku. Pojazdy zakupione przez Łotwę dostarczono w różnych wariantach. Są to opancerzone transportery piechoty, ambulanse, wozy zabezpieczenia technicznego oraz kierowania i dowodzenia. Pojazdy te są przystosowane do działania zarówno w trudnym terenie, jak i w środowisku miejskim.
Od rozpoczęcia produkcji ponad wozów 3500 CVR (T) zostało sprzedanych do 23 krajów. W tym czasie BAE Systems modernizowało pojazdy i utrzymywało ich zdolności operacyjne dla Wojsk Lądowych Wielkiej Brytanii (British Army), które w dalszym ciągu korzystają z pojazdów w jednostkach liniowych. CVR (T) były na dużą skalę używane w czasie kampanii w Iraku i Afganistanie. Pojazdy tej rodziny mają jednak zostać w British Army zastąpione przez wozy Scout SV.
Przedstawiciele brytyjskiego Ministerstwa Obrony uczestniczyli w ceremonii przekazania pierwszej partii pojazdów w lipcu 2016 roku, a pozostałe zostaną dostarczone Łotwie, partiami, do 2020 roku.
Roshedo
Nam też by się takie przydały do OT. Czy Brytyjczycy nie mają jeszcze czegoś na sprzedaż? Samymi Kłalachami i RPG-7 to OT może sobie z Ruskimi nie poradzić (albo z Arabo-Niemcami... cholera wie co za 10-15 lat się wydarzy)....
Marek
Do jakiego "radzenia" sobie z Rosjanami" miałyby te pojazdy w OT służyć? Przecież to są jedynie lekkie pojazdy rozpoznawcze, które mogą mieć sens, jeśli działają na korzyść ciężkich jednostek. Samodzielnie także mogą sobie radzić. Tyle, że podczas wojny z plemionami takimi jak Hutu.