Reklama

Siły zbrojne

Australia odświeża flotę transportowców

Wśród tegorocznych zakupów znajdzie się 32 egzemplarze rodziny C-130J Super Hercules - fot. US Navy
Wśród tegorocznych zakupów znajdzie się 32 egzemplarze rodziny C-130J Super Hercules - fot. US Navy

Departament Stanu USA zatwierdził potencjalną sprzedaż Australii 24 samolotów transportowych C-130J Super Hercules za szacunkową kwotę 6,35 mld dolarów – informuje ABC.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Władze Australii poinformowały, że zakupią 24 samoloty transportowe C-130J Super Hercules. W środę zgodę na potencjalny zakup samolotu wyraził Departament Stanu USA. Można przypuszczać, że zgoda USA nie jest przypadkowa, ponieważ USA wydało także zgodę na zakup przez Australię zakupu 20 wyrzutni HIMARS. C-130 może przenosić HIMARS, podobnie jak C-17.

Czytaj też

Tym samym przestarzała flota 12 australijskich samolotów C-130J Hercules zostanie unowocześniona. Australia odebrał dostawę swoich pierwszych C-130 Hercules wyprodukowanych przez Lockheed Martin jeszcze w 1958 roku, ale najnowsza flota Herlucesów RAAF ma ponad 20 lat. Jak pisze The Australian Financial Review umowa zakłada wycofanie przez RAAF wszystkich starszych samolotów i powiększenie floty o nowe maszyny wyprodukowane w USA. Siły australijskie użytkowały jak dotąd C-130 - A, E, H i J.  Zakup nowych 24 maszyn jest w ramach projektu AIR 7404 faza 1.

Reklama

Głównym wykonawcą będzie Lockheed Martin Corporation, Marietta, GA. Na razie nie są znane żadne umowy offsetowe proponowane w związku z tą potencjalną sprzedażą. Zakupowi C-130J Super Hercules towarzyszy także dostawa części zamiennych, systemy nawigacyjne, komunikacyjne i celownicze, sprzęt do zagłuszania i środki ochrony samolotów przed ogniem wroga, w tym system ostrzegania przed rakietami.

Czytaj też

C-130J-30, który Australia planuje kupić, to powiększona wersja C-130J. Dodane 4.57 metra do kadłuba zwiększa przestrzeń użytkową o dwie dodatkowe palety sprzętu w przedziale ładunkowym. Ma maksymalną dopuszczalną ładowność 19 958 kilogramów i zasięg 4 425 kilometrów przy 18 140 kilogramach ładunku.

Ministerstwo obrony Australii powiedziało, że zwróciło się do wielu producentów samolotów w ramach projektu rewitalizacji floty. Dodało, że nabycie nowych samolotów C-130J stanowiło jedyną opcję, która spełniała wszystkie wymagania Australii dotyczące zdolności.

Czytaj też

W 2021 roku Lockheed Martin podpisał wieloletnią umowę z firmą Quickstep z Sydney, zajmującą się obroną, na produkcję klap skrzydeł dla produkcji C-130J. W listopadzie 2021 roku, RAAF zwrócił się o szczegóły dotyczące potencjalnej dostawy sześciu samolotów KC-130J do tankowania. Oprócz floty cystern Airbusa KC-30A, KC-130J zapewniłyby możliwość tankowania 24 myśliwcom wielozadaniowym F/A-18F Super Hornet i 11, EA-18G Growler, a także sojuszniczym samolotom.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Valdi9

    Hello Australia I am back, koszt zakupu zawiera kilka koszty eksploatacji Przypomnijmy 6,35 mld USD na 24 Sztuki

Reklama