Reklama

Siły zbrojne

Ataki na ukraińską infrastrukturę krytyczną. Celem elektrownie

Autor. Dmitri Tovstonog/Wikimedia/CC BY-SA 4.0

Rosyjskie wojsko bierze na swój cel ukraińskie elektrownie. W pierwszy dzień inwazji pojawiły się doniesienia odnoszące się do przejęcia i ataku na tego typu infrastrukturę krytyczną na Dnieprze.

Reklama

Kryzys ukraiński - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Najpierw pojawiły się doniesienia o przelotach rosyjskich śmigłowców szturmowych w pobliżu elektrowni wodnej Kachowska na Dnieprze, około 65 kilometrów od przejętego w 2014 roku przez Rosjan Krymu. Zauważono tamże formację złożoną z Mi-24/35M oraz Mi-28N, przelatujących nisko nad Dnieprem.

YouTube cover video

Elektrownia ta jest położona w Obwodzie Chersońskim, w dolinie Dniepru i zezwala na wytwarzanie 1,4 terawatogodziny energii elektrycznej w ciągu roku, dzięki sześciu turbinom o mocy 60 MW.

Reklama

Obiekt w niekrótkim czasie został zajęty przez rosyjskie wojsko.

Drugi obiekt energetyczny, w przeciwieństwie do pierwszego z frontu chersońskiego, nie miał tyle szczęścia i został zbombardowany lub trafiony pociskami, być może manewrującymi celem przeprowadzenia precyzyjnego uderzenia. Rosjanie atakowali położoną 40 kilometrów na południe od centrum Kijowa, również nad Dnieprem trypolską elektrociepłownię. Dodajmy też, że nieopodal placówki według doniesień rozbił ukraiński samolot transportowy An-26. Inne źródła mówią, że według do zdarzenia doszło pod Żukowicami (ob. tarnopolski).

Reklama

Komentarze (2)

 1. Falcon

  To jest cenna, którą się ponosi kiedy nie ma się OPL. Proponuje naszym decydentom takie i podobne wiadomości z Ukrainy wydrukować i powiesić sobie nad łóżkiem. 7 lat zastanawiania się jaką OPL krótkiego zasięgu potrzebujemy- swoisty rekord świata. Teraz słyszymy, że już wybrali ale poczekamy następne lata zanim pojawi się w linii. Tak to można się bawić jeśli się jest w położeniu np. takiej Portugalii a nie kiedy ma się koło siebie agresywnego i dobrze uzbrojonego sąsiada. Czas się obudzić inaczej historia opisze was jako nieudaczników, którzy przyczynili się do porażki własnego kraju. Zanim pojawi się ta "Narew" trzeba niezwłocznie zakupić z półki coś co będzie bronić naszej infrastruktury wrażliwej. Nie mamy czasu żeby czekać. Władimir nie będzie czekał następne 7 lat aż się uzbroimy.

 2. DA(łn)VIEN

  To jest cena tych kilku statków latających. Mieli mieć rzeczywiste obrazowanie satelitarne od USA i co? Zostawili elektrownie bez osłony? Gratulować kunsztu obrony kraju.

  1. carl fath

   "statków"...

  2. Tani35

   Statek jest poprawnie bo samoloty i helikoptery.

Reklama