Reklama

Siły zbrojne

Atak talibów na bazę USA w Bagram

 • Gdański naftoport. Fot. naftoport.pl
  Gdański naftoport. Fot. naftoport.pl

Talibowie wzięli na siebie odpowiedzialność za potężną eksplozję w sobotę rano w amerykańskiej lotniczej bazie w Bagram, położonej na północ od stolicy afgańskiej stolicy, Kabulu. Zginęły w niej co najmniej cztery osoby, a 14 zostało rannych - podały źródła NATO. 

Do wybuchu doszło w pobliżu kantyny tej największej amerykańskiej bazy w Afganistanie.

Afgańskie ministerstwo obrony podało, że wybuch miał miejsce w bazie lotniczej chwilę po godzinie 5.30 (2 godzina czasu polskiego).

Rzecznik talibów Zabihullah Mudżahid przyznał się na Twitterze, że jego ugrupowanie stoi za zamachem w bazie Bagram. Baza ta jest regularnie atakowana przez talibów. W grudniu ubiegłego roku jadący na motocyklu kamikadze wysadził się w powietrze w pobliżu bazy, zabijając sześciu amerykańskich żołnierzy.

Talibowie opanowali znaczne obszary Afganistanu po zakończeniu głównej misji NATO w tym kraju w 2014 roku; obecnie kontrolują więcej terytorium niż kiedykolwiek od obalenia ich reżimu przez wojska USA w 2001 roku.

Mapa: Defence24.pl

PAP - mini

Reklama

Komentarze (3)

 1. patriota

  Na talibow i is jest lekarstwo ! - Donald Trump , a do wszystkich ktorzy trzesa sie z w razie czego USA na nie obroni , przypomnijce sobie jaute ! , chcemy byc wolnym krajem musimy miec silna armie nie 100tys ale conajmniej 400tys , mysliwcow nie 48 a 480 (mig29isuk nie livcze bo to zlom) , a przede wszystkim powinnismy miec bron jadrowa !

  1. Realia

   Myślę że malo wiesz na temat miga 29 ;) druga sprawa, fajna bajka ale jak na bajkę przystało nie ma wiele wspólnego z realiami. Daj pieniądze na to cyferki, ciekawi mnie z kim chcesz walczyć ?... no i ta broń jądrową...

  2. pk79

   Zapomniałeś dodać o obyciu z bronią strzelecką przez obywateli... a jak to osiągnąć? zliberalizować dostęp do broni palnej przez obywateli RP. Dodam ,że w rosji już od 2015 prawie każdy może mieć broń do obrony siebie i rodziny. W Rosji...panowie...a u nas, hm cóż....strach przed uzbrojonym narodem nas zniszczy. Kukiz 15 złożył projekt ( bardzo dobry zresztą...) i zobaczymy czy PIS jest patriotycznym rządem, czy stwarza tylko pozory... Jak poprze to będzie pierwszy patriotyczny rząd który JEST NASZ...

 2. stefan słodzi

  widać przepisy o nawożeniu makowin wydane przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego nie przypadły do gustu "rolnikom"

 3. kij

  Jak widać i słychać gorzkie są owoce siania d#mokr@cji w regionach opanowanych przez sandałowców. Oni mają po prostu więcej ikry niż europejczycy.

Reklama