Reklama

Siły zbrojne

Atak hakerów na armię Litwy. „Celem” Saber Strike

Grafika: Staff Sgt. Jarad A. Denton/USAF.
Grafika: Staff Sgt. Jarad A. Denton/USAF.

Cyberprzestępcy zaatakowali stronę internetową połączonego sztabu sił zbrojnych Litwy, zamieszczając nieprawdziwe informacje o ćwiczeniu Saber Strike, realizowanym w Polsce i w krajach bałtyckich przez NATO.

Jak donosi agencja Delfi, hakerzy zdołali w środę 10 czerwca przejąć kontrolę nad stroną internetową litewskiego połączonego sztabu sił zbrojnych. Zamieścili nieprawdziwe informacje, sugerujące że manewry Saber Strike realizowane są w celu przygotowania do aneksji Obwodu Kaliningradzkiego.

Resort obrony potwierdził oficjalnie, iż na stronie połączonego sztabu 10 czerwca zostały zamieszczone nieprawdziwe informacje. Zaznaczono, że prowadzone są działania w celu ustalenia przyczyn zdarzenia, a sam serwis jest utrzymywany przez prywatny podmiot.

Atak na stronę sił zbrojnych Litwy jest prawdopodobnie kolejnym elementem aktywności hakerów z Federacji Rosyjskiej, którzy w ten sposób podejmują działania w celu zastraszenia i zdyskredytowania krajów NATO – i to w momencie prowadzenia ćwiczeń obrony kolektywnej. Przypomnijmy, że w Niemczech miał miejsce zakrojony na szeroką skalę atak na systemy Bundestagu, skutkiem którego według dostępnych informacji może okazać się konieczność wymiany wykorzystywanego sprzętu.

Reklama

Komentarze (3)

  1. pragmatyk

    To jest typowy przykład wojny przyszlości , prawda i fałsz będą sie nawzajem przeplatać aby zdezorganizować siły przeciwnika.Nikt nie będzie wiedział ktore informacje są prawdziwe ,a ktore podaje wróg aby zasiać panikę ,czy zmienić rozkazy dla pododziałow., czy większych jednostek ,to wszystko już co prawda było w poprzednich wojnach ,ale teraz z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy technologicznych i najtęższych umysłów moze dać wrogowi istotną przewagę bez uzycia siły fizycznej.

  2. Marek

    Zastraszenia? Pamiętam jak kiedyś Ronald przez "niedopatrzenie" puścił w eter tekst: "Amerykanie. Rodacy. W dniu dzisiejszym delegalizuję Związek Radziecki. Rakiety zostaną odpalone za piętnaście sekund". Oglądała to w TV cała Ameryka i jakoś NATO się nie przestraszyło.

  3. KDT

    Wysłać rebiatom tort z gratulacjami z dodatkiem pewnego pierwiastka odkrytego przez naszą Marię S...-C... i będzie po kłopocie :>

Reklama