- WIADOMOŚCI
Artylerzyści ćwiczą strzelanie z karabinów maszynowych
Artylerzyści z 5. Lubuskiego Pułku Artylerii doskonalili umiejętności ze strzelania wielkokalibrowymi karabinami maszynowymi DSzKM zamontowanymi na haubicach DANA wz. 77.
Autor. 5 Lubuski Pułk Artylerii
Czechosłowackiej produkcji haubice DANA wz.77 to sprzęt, który co prawda ma już kilka dekad służby w Wojsku Polskim, ale stale jest obecny w procesie szkolenia polskich artylerzystów. Dwa tygodnie temu o działaniach z ich wykorzystaniem informował 5. Lubuski Pułk Artylerii, w którym uczestniczyli artylerzyści z 1. Dywizjonu Artylerii Samobieżnej wyposażonego właśnie we wspomnianą artylerię.
Artylerzyści strzelali z karabinów maszynowych
W ramach ćwiczeń żołnierze trenowali swoje umiejętności ze strzelania zmodyfikowanym wielkokalibrowym karabinem maszynowym DSzKM wz. 38/46 kal. 12,7 mm. Stanowi on uzbrojenie do samoobrony pojazdu przed m.in. wrogą piechotą, chociaż możliwe jest także porażenie za jego pomocą lekko opancerzonych pojazdów. W ćwiczeniach udział wzięli także rezerwiści, co pozwoli na podtrzymanie lub też odtworzenie ich zdolności związanych ze wspomnianą artylerią (i nie tylko).
Wojsko Polskie obecnie posiada na stanie prawdopodobnie 111 egzemplarzy haubic DANA wz.77 (prawdopodobnie wszystkie podniesiono do standardu DANA-T), z czego 3 sztuki zmodyfikowano do standardu DANA-M. Pozyskanie ich naturalnego następcy zostało ustanowione poza ramy czasowe lat 2021-2035 (o ile to w ogóle nastanie).
DANA wz.77 to czechosłowackiej produkcji kołowa haubica bazująca na podwoziu samochodu ciężarowego Tatra T-815 8x8 produkowany przez ZŤS Dubnica nad Váhom, a opracowany przez Konštruktę Trenčín. Uzbrojenie główne pojazdu stanowi haubica kal. 152 mm z lufą o długości 36 kalibrów, pozwalającą (w zależności od użytej amunicji) na rażenie celów lądowych oddalonych o 18-28 km. Szybkostrzelność została określona na cztery wystrzały na minutę, zaś zapas amunicji wynosi 36 nabojów. Do samoobrony służy wielkokalibrowy karabin maszynowy DSzKM kal. 12,7 mm. Pojazd napędzany jest za pomocą silnika Tatra T2-930-34 o mocy 345 KM, co pozwala na osiągnięcie prędkości maksymalnej 80 km/h (przy masie własnej 29 ton). Obecnie tych systemów artyleryjskich używają armie takich krajów jak Polska, Ukraina, Czechy, Azerbejdżan, Libia oraz Gruzja.
Autor. MARCIN/CSBD
WIDEO: F-35 vs. JAK-130 | Fregata tonie | Kuwejt strąca F-15 - Defence24Week #151