Reklama

Siły zbrojne

Artyleria rakietowa US Army strzela w Estonii i Niemczech

Fot. rms Jarkko Martin Pukki/Eesti kaitsevägi
Fot. rms Jarkko Martin Pukki/Eesti kaitsevägi

W ostatnim czasie pododdziały 41. Brygady Artylerii Polowej „Railgunners” przeprowadziły szereg strzelań rakietowych na poligonach w Niemczech i Estonii. Co warte podkreślenia po raz pierwszy przeprowadzono szkolenie ogniowe eksperymentalnej baterii artylerii rakietowej uzbrojonej zarówno w systemy M270 MLRS jak i M142 HIMARS.

Wspomnianym pododdziałem jest bateria "A" ("Aries") 1. batalionu "Falcons First" 77. pułku artylerii polowej U.S. Army, która przeprowadziła rakietowe strzelania poligonowe w Grafenwoehr w Niemczech 29 kwietnia br. Bateria ta jako jedyna w amerykańskiej armii składa się z plutonów uzbrojonych zarówno w wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe na podwoziu kołowym HIMARS jak i gąsienicowe MLRS. Oba te systemy są w wysokim stopniu ze sobą kompatybilne, w tym wykorzystują ten sam rodzaj amunicji. Eksperyment ten ma na celu przetestowaniu koncepcji mieszanych pododdziałów amerykańskiej artylerii rakietowej w celu sprostaniu wymaganiom współczesnego pola walki na potencjalnym europejskim teatrze działań wojennych.

W związku z oficjalnym rozpoczęciem wielkich, międzynarodowych ćwiczeń wojskowych DEFENDER-Europe 21 inny pododdział wspomnianego batalionu artylerii polowej, a konkretnie bateria "B" ("Bravo") rozpoczęła intensywne szkolenie poligonowe na terenie Estonii. Pierwszym jego elementem było przeprowadzenie zmasowanego ostrzału rakietowego z wykorzystaniem posiadanych systemów M270A1 MLRS. Rozpoczynają one aktywną część tych ćwiczeń, a konkretnie pierwsze z nich pod kryptonimem "Swift Response". Strzelania te mają także stanowić demonstrację zwiększonych zdolności amerykańskiej artylerii precyzyjnej dalekiego zasięgu w efekcie prowadzonej obecnie modernizacji U.S. Army, a także wsparcia tym potencjału obronnego sojuszników w ramach NATO.

41. Brygada Artylerii Polowej (41st FAB) "Railgunners" został reaktywowany w listopadzie 2018 w związku z rozbudową potencjału bojowego U.S. Army Europe. Brygada składa się z dowództwa i baterii dowodzenia, dwóch batalionów rakietowych artylerii polowej (1st Battalion, 6th Field Artillery Regiment oraz 1st Battalion, 77th Field Artillery Regiment) oraz batalionu wsparcia i kompanii naprowadzania ognia. Brygada ta jest uzbrojona przede wszystkim w gąsienicowe wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe M270A1 MLRS ale także co najmniej kilka kołowych M142 HIMARS. Stanowi także jedyną jednostkę artylerii ralietowej armii amerykańskiej na stałe stacjonującą w Europie, która ma zapewniać wsparcie ogniowe rozlokowanym tu innym jej jednostkom.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama