Reklama

Siły zbrojne

Fot. UAC

Armia-2020: Pierwsze seryjne myśliwce MiG-35UB

Podczas Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego „Armia-2020” w Moskwie po raz pierwszy publicznie zaprezentowano seryjne egzemplarze dwumiejscowych maszyn MiG-35UB służących w rosyjskich siłach powietrzno-kosmicznych. Pochodzą one z pierwszej partii 6 samolotów zamówionych przez rosyjskie siły zbrojne w 2018 roku, po zakończeniu testów państwowych.

Łącznie z okazji forum Armia-2020 na podmoskiewskim lotnisku w Kubince wyladowały cztery maszyny MiG-35: prototypy wersji jednomiejscowej MiG-35S i dwumiejscowej MiG-35UB wykorzystane do testów w 2017 roku oraz dwa seryjne MiGi-35UB, które dostarczono na początku 2020 roku i była to ich pierwsza publiczna prezentacja. Łącznie zamówienie z 2018 roku obejmuje dostawę zaledwie 6 maszyn seryjnych do 2023 roku. Jest to ilość wskazująca na niewielkie zainteresowanie tym typem samolotu, ale jednocześnie wspierająca ich eksport ze względu na oficjalne wprowadzenie na uzbrojenie.

Możliwe iż rosyjskie MiGi-35 trafią do jednego z zespołów akrobacyjnych lub będą wykorzystywane przede wszystkim do promocji i udziału w pokazach lotniczych. W ostatnim czasie pojawiły się informacje o rozpoczęciu przez Rosję prac nad nowym lekkim samolotem wielozadaniowym, bliższym raczej koncepcji Gripena czy F-16. Maszyny taniej i łatwej w eksploatacji oraz trudnej do wykrycia.

MiG-35 jest kolejną wersją rozwojową samolotu MiG-29M/M2 kwalifikowanego przez producenta jako myśliwiec generacji 4++. W jego konstrukcji korzystano też z doświadczeń związanych z powstaniem MiGa-29SMT oraz rozwojem pokładowego MiG-29K. Pierwsza publiczna prezentacja MIGa-35 odbyła się na wystawie lotniczej Aero India 2007, gdyż projekt ten pierwotnie powstał na rynek Indyjski. Samolot otrzymał nową awionikę cyfrową ze sterowaniem fly-by-wire i wielofunkcyjnymi ekranami, nowy radar i system kierowania ogniem. Uzbrojenie o masie do 7 ton może być przenoszone na 9 węzłach podwieszenia i obejmuje szeroką gamę rosyjskich pocisków i bomb kierowanych. Napęd zapewniają dwa zmodernizowane silniki RD-33K, pozwalające MiGowi-35 osiągnąć prędkość 2,25 Macha i zasięg 2400 km.  

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze

    Reklama