Siły zbrojne Stanów Zjednoczonych zamierzają pozyskać rakietowe pociski artyleryjskie ziemia-ziemia oraz rakiety przeciwpancerne, przeznaczone dla wsparcia wzmocnionej obecności USA w Europie Środkowo-Wschodniej.
Zgodnie z projektem budżetu Pentagonu na rok fiskalny 2017 przewiduje się zakup 698 pocisków rakietowych GMLRS na potrzeby zestawów wyposażenia rozmieszczanych w teatrze działań „w celu odstraszenia potencjalnych przeciwników” oraz wsparcia obecności w Europie w ramach European Reassurance Initiative.
Zakup ma być realizowany z „operacyjnego” budżetu Pentagonu, w odróżnieniu od podstawowego funduszu, w ramach którego ma zostać pozyskanych 1068 rakiet z głowicami Alternative Warhead (przeznaczonymi do rażenia celów obszarowych). Rozmieszczenie sprzętu związane jest bowiem z prowadzonymi działaniami poza granicami USA, a te operacje nie są objęte limitami wydatków obronnych Budget Control Act i Bipartisan Budget Act.
Najprawdopodobniej więc w Europie zostaną rozlokowane wyrzutnie MLRS bądź HIMARS, przygotowane do wsparcia jednostek wojsk lądowych na kontynencie. Obecnie najcięższymi lądowymi systemami artyleryjskimi, jakimi dysponują na stałe na kontynencie Amerykanie, są holowane haubice M777 kalibru 155 mm i samobieżne M109, wchodzące m.in. w skład 2. Pułku Kawalerii i zestawu wyposażenia dla brygady pancernej (European Activity Set).
W ramach „operacyjnego” budżetu Pentagonu zostanie też zakupionych 83 pocisków przeciwpancernych Javelin oraz 815 rakiet typu TOW. Te ostatnie stanowią m.in. uzbrojenie BWP Bradley (docelowo w Europie rozlokowanych ma być w sposób ciągły ponad 200 pojazdów tego typu). W ramach podstawowego budżetu ma być zakupionych 595 rakiet.
Systemy M270 MLRS brały udział w ćwiczeniach na terenie Polski, w okresie po wejściu do NATO (Victory Strike), niemieckie wyrzutnie w wersji MARS II były obecne na szkoleniu Saber Strike. Maksymalny zasięg rażenia pocisków GMLRS określany jest na co najmniej 70 km. Pociski GMLRS są elementem oferty systemu rakietowego HIMARS, proponowanego Polsce w programie Homar.
Zakupy uzbrojenia poprzez fundusz Overseas Contingency Operations (OCO), przeznaczony na operacje zagraniczne pozwalają ominąć ograniczenia ustawy Budget Control Act, zmuszającej do zmniejszenia wydatków Pentagonu. Dotyczy to jednak tylko sił wydzielonych do misji zagranicznych, w tym np. do działań w Europie. Dlatego też Amerykanie borykają się z koniecznością zmniejszania planowych zakupów różnych typów amunicji w stosunku do pierwotnych planów, co ma negatywny wpływ na ogólną zdolność sił zbrojnych Stanów Zjednoczonych.
Czytaj więcej: Amerykanie wzmocnią obecność w Europie. „Czterokrotne zwiększenie budżetu”.
kzjsh
Jak mogliśmy pozbawic sie SCUD-ów ? Brawo my
malkontent
To zabytek z lat 60-tych. Kompletnie bezużyteczny.