Siły zbrojne

Amerykańskie okręty na Morzu Czarnym

Zdj. ilustracyjne: USS Porter and USS Mount Whitney na Morzu Czarnym w 2018 roku, fot. Justin Stumberg/US Navy/Flickr
Zdj. ilustracyjne: USS Porter and USS Mount Whitney na Morzu Czarnym w 2018 roku, fot. Justin Stumberg/US Navy/Flickr

Władze USA poinformowały Turcję, że w sytuacji gdy Rosja zwiększyła swoje siły zbrojne na wschodniej granicy Ukrainy, dwa amerykańskie okręty wojenne przepłyną przez cieśniny tureckie i zostaną rozmieszczone na Morzu Czarnym do 4 maja.

"15 dni temu wysłano nam powiadomienie kanałami dyplomatycznymi, że dwa amerykańskie okręty wojenne wpłyną na Morze Czarne zgodnie z konwencją z Montreux. Jednostki pozostaną na Morzu Czarnym do 4 maja" – poinformowało w piątek ministerstwo spraw zagranicznych Turcji.

Porozumienie z Montreux z 1936 r. daje Turcji kontrolę nad cieśninami Bosfor i Dardanele, ogranicza dostęp okrętów wojennych i reguluje ruch zagranicznych statków towarowych.

W reakcji rosyjski wiceminister spraw zagranicznych Aleksandr Gruszko wyraził w piątek zaniepokojenie wzmożoną aktywnością na Morzu Czarnym rządów państw, które nie graniczą z jego wodami – podała agencja Interfax.

Gruszko podkreślił, że wszystkie ruchy okrętów wojennych na Morzu Czarnym muszą być zgodne z Konwencją z Montreux.

Niedawno w ukraińskim regionie Donbasu, gdzie w lipcu 2020 roku weszło w życie zawieszenie broni, wybuchły starcia między wojskami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję tzw. separatystami. Niemcy zwróciły się do Rosji o wycofanie wojsk, a Moskwa oskarżyła Kijów o prowokacje. Od początku roku zginęło na tych terenach ponad 25 ukraińskich żołnierzy.

Reklama
Reklama

Od pewnego czasu przy granicy z Ukrainą trwa koncentracja wojsk rosyjskich, dodatkowe jednostki rozlokowywane są też na zaanektowanym Krymie.

Zaniepokojenie z powodu koncentracji wojsk wyrażają Stany Zjednoczone. Władze USA poinformowały, że Rosja rozmieściła najwięcej wojsk w pobliżu granic Ukrainy od 2014 roku. Kanclerz Angela Merkel w rozmowie z Władimirem Putinem zażądała redukcji liczebności sił stacjonujących w pobliżu Ukrainy. Informacje o koncentracji rosyjskich wojsk potwierdzane są przez niezależnych analityków. 

Trwające od 2014 roku walki między siłami ukraińskimi a wspieranymi przez Rosję rebeliantami na wschodzie Ukrainy pochłonęły – jak się ocenia – ponad 13 tys. ofiar śmiertelnych.

PAP/Defence24.pl

Komentarze