Reklama

Siły zbrojne

Amerykańscy instruktorzy już na Tajwanie

Tajwańscy żołnierze w czasie ćwiczeń
Tajwańscy żołnierze w czasie ćwiczeń
Autor. The Republic of China Army (ROCA)/Facebook

Jak przekazały tajwańskie media powołujące się na źródła w armii, na Tajwanie stacjonuje już obecnie około 200 instruktorów z USA, którzy będą pomagać w szkoleniu personelu wojskowego – informuje Focus Taiwan.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na tajwańskiej ziemi ma już stacjonować około 200 amerykańskich instruktorów, rozlokowanych w bazach na całym Tajwanie jak przekazało źródło w armii dla CNA. Pentagon odmówił komentarza, ale potwierdził swoje wsparcie dla Tajpej. Z kolei tajwańskie Ministerstwo Obrony Narodowej powiedziało, że z zadowoleniem przyjmuje trwające wysiłki Stanów Zjednoczonych, aby pomóc krajowi szkolić żołnierzy tajwańskich. Jak pisze Focus Taiwan lokalne media zaczęły informować o obecności amerykańskich doradców już 27 marca w bazie w mieście Kaohsiung's .

Czytaj też

Tajwański żołnierze w czasie ćwiczeń ze strzelania
Tajwański żołnierze w czasie ćwiczeń ze strzelania
Autor. The Republic of China Army (ROCA)/Facebook

Według tajwańskich mediów instruktorzy są przydzieleni do ośrodków szkoleniowych i brygad rezerwowych, aby obserwować tajwańskie protokoły i udzielać praktycznych konsultacji na temat metod szkoleniowych i w razie czego dokonać ich poprawy. Jak przekazują media wysłani instruktorzy posiadają doświadczenie bojowe. Przekazana wiedza o ma pomóc tajwańskim oficerom w ulepszeniu szkoleń, gdy obowiązkowa służba wojskowa zostanie przedłużona z obecnych czterech miesięcy do jednego roku w 2024 roku. Jak dodał Taiwan News w drugiej połowie tego roku instruktorzy armii amerykańskiej przedstawią pełny raport na temat ulepszeń brygady rezerwowej i nowego centrum szkoleniowego. Przed przybyciem amerykańskich instruktorów piloci i pozostały personel tajwańskich sił powietrznych przeszedł szereg szkoleń w bazie Sił Powietrznych Luke w Arizonie.

Reklama
Tajwańscy żołnierze
Tajwańscy żołnierze
Autor. The Republic of China Army (ROCA)/Facebook

Czytaj też

Serwis Dimsum Daily przekazał, że instruktorzy mieli dokonać na początku kwietnia przeglądu bazy sił powietrznych Chiashan w prowincji Hualien, aby ocenić lokację i bezpieczeństwo tych budynków oraz w jakich warunkach są przechowywane samoloty bojowe i amunicja. Mieli także sprawdzić, czy satelity będą mogły wykryć amunicję przechowywaną na otwartej przestrzeni oraz obszar, na którym mieszczą się samoloty. Następnie zaproponowali metody wzmocnienia zabezpieczeń bunkrów w celu zmniejszenia zniszczeń spowodowanych przez ewentualny atak.

Czytaj też

The Wall Street Journal po raz pierwszy poinformował w lutym bieżącego roku, że USA planują rozmieścić na Tajwanie od 100 do 200 żołnierzy. Wcześniej USA miały na wyspie tylko około 30 żołnierzy. Niewielka obecność wojsk amerykańskich na Tajwanie, nigdy nie została oficjalnie potwierdzona aż do 2021 roku, kiedy to prezydent Tsai Ing-wen przyznał, że wojska amerykańskie są na wyspie od 1979 roku.

Reklama

Komentarze (1)

  1. młodygrzyb

    No to koniec wojny na ukrainie bliższy niż się komukolwiek wydaje. Niestety happy endu dla ukraińców w takim razie nie będzie. Z drugiej strony poza dotychczasową granicą z okręgiem Kaliningradzkim ruscy nie staną u innych naszych granic.

Reklama