Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie strzelają z niemieckich Patriotów

Fot. Bundeswehr/Dominik Fischer
Fot. Bundeswehr/Dominik Fischer

Armia amerykańska wzięła udział w ćwiczeniach, obejmujących strzelania z zestawów Patriot na Krecie. Co ciekawe, żołnierze US Army wykonywali je wykorzystując niemieckie wyrzutnie Patriot.

Ćwiczenia ze strzelaniem pocisków Patriot na poligonie NAMFI (Nato Missile Firing Installation) odbywają się corocznie, ale w tym roku, po trzech latach przerwy wzięły w nich udział jednostki amerykańskie. Chodzi o żołnierzy 5-7 batalionu Patriot, stacjonującego w Niemczech. Oprócz nich w ćwiczeniu wzięli udział Niemcy (organizujący tegoroczne strzelania), wspierająca ich Holandia oraz Grecy, pełniący rolę państwa przyjmującego i również wykorzystujący Patrioty.

W trakcie manewrów wystrzelono ponad 20 pocisków Patriot. Choć komunikaty nie precyzują tego jednoznacznie, najprawdopodobniej były to głównie lub wyłącznie pociski w wersji PAC-2/GEM-T (strzelania ćwiczebne pociskami PAC-3 MSE odbywają się wyłącznie w USA). Podczas ćwiczeń wykorzystywano łączność w ramach Link 16.

Co ciekawe, w tym roku Amerykanie wykonali cztery strzelania wykorzystując niemieckie wyrzutnie Patriot. Ćwiczenie było więc okazją, ale i dowodem na wysoki stopień interoperacyjności sił zbrojnych wykorzystujących ten system. W komunikacie podkreślono również znaczenie wymiany informacji i dzielenia się nimi w kontekście różnych procedur i podejścia do zwalczania zagrożeń w poszczególnych armiach.

Tegoroczne ćwiczenie realizowano z uwzględnieniem obostrzeń wynikających z pandemii koronawirusa. Pozwoliło ono certyfikować niemieckie Patrioty do działań w ramach NATO. Należy nadmienić, że poligon na Krecie istnieje od lat 60. ubiegłego wieku, a zanim zagościły tam Patrioty, w szkoleniach uczestniczyły starsze systemy MIM-14 Nike Hercules i MIM-23 Hawk (nie jest jasne, czy te ostatnie wciąż służą w Grecji).

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama