Reklama

Siły zbrojne

Amerykanie i Izraelczycy ćwiczą obronę przeciwrakietową

Fot. U.S. Army
Fot. U.S. Army

Armia Izraela poinformowała o rozpoczęciu jeszcze w lutym tego roku wspólnych manewrów wojskowych z oddziałami ze Stanów Zjednoczonych. Manewry mają kryptonim „Juniper Cobra”, a ich celem jest przećwiczenie działań związanych obroną przeciwrakietową.

Ćwiczenie tego rodzaju ma miejsce co dwa lata, przygotowuje ono oddziały wojskowe obu uczestniczących w nim państw do wspólnych działań związanych z obroną przeciwrakietową. Armia izraelska nie podała na razie żadnych szczegółów dotyczących planu tegorocznego ćwiczenia, wiadomo jednak, że wzorem poprzednich manewrów, tegoroczne także potrwają pięć dni, a ćwiczone elementy związane będą ze zwalczaniem pocisków rakietowych wystrzelonych z terytorium Iranu.

Pierwsze manewry "Juniper Cobra" miały miejsce w 2011 r., powtarzane są one w cyklu dwuletnim. Z manewrów zrezygnowano w roku 2012, by nie eskalować napięcia w stosunkach z Iranem.

Ze strony amerykańskiej w ćwiczeniu biorą żołnierze i personel z U.S. European Command - w czasie Juniper Cobra 2011 było to, ogółem, ponad 6000 Amerykanów, w tym 700 żołnierzy ćwiczących bezpośrednio z żołnierzami izraelskimi. 1300 kolejnych żołnierzy amerykańskich brało udział w tych manewrach na terenie Europy i Stanów Zjednoczonych.

Izraelski system obrony przeciwrakietowej wykorzystuje, oprócz zestawów bardzo krótkiego zasięgu, systemy MIM-23 Hawk, MIM-104 Patriot, Arrow-2/3 oraz Żelazna Kopuła (Iron Dome). Według wcześniejszych informacji system David's Sling (Proca Dawida) ma osiągnąć gotowość bojową w tym roku.

Czytaj też: Izrael modernizuje Żelazną Kopułę.

Czytaj też: Amerykanie zwiększą finansowanie izraelskiej tarczy?

 

Reklama

Komentarze (1)

  1. trer

    Przed kim ćwiczą ? kogo się obawiają ?

    1. rty

      A kogo obawia się Rosja?

Reklama