Siły zbrojne
Akcja CBA w Wojskowych Oddziałach Gospodarczych
Siedem osób zatrzymanych, to efekt śledztwa w sprawie zmowy przetargowej i działania na szkodę interesów ekonomicznych jednostek wojskowych.
Śledztwo prowadzone jest pod nadzorem 8. Wydziału Wojskowego Prokuratury Okręgowej w Krakowie. W działania zaangażowani są funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Krakowie współpracujący z Inspektoratem Służby Kontrwywiadu Wojskowego w Krakowie. Cała sprawa dotyczy korupcji i ustawiania przetargów organizowanych przez Wojskowe Oddziały Gospodarcze. Zatrzymane dotychczas osoby nie tylko ustalały warunki, treści i ceny w przetargach dla jednostek wojskowych w cały kraju ale nawet unieważniały już zawarte. Narażając tym samym jednostki na ponoszenie większych kosztów oraz skutecznie udaremniając wybranie najkorzystniejszej oferty.
Czytaj też
Zatrzymani reprezentowali podmioty gospodarcze specjalizujące się w realizacji usług związanych z obsługą infrastruktury paliw ciekłych oraz urządzeń MPS na rzecz wojska. Zabezpieczono dokumentację przetargową w 17 jednostkach wojskowych (WOG), w tym urządzenia elektroniczne oraz materiały dotyczące współpracy pomiędzy podejrzanymi a wojskiem. Działania śledczych były prowadzone w woj. pomorskim, wielkopolskim, mazowieckim i łódzkim. Łącznie podejrzanym postawiono 84 zarzuty związane z procederem zmowy przetargowej, a także wręczania korzyści majątkowych, podżegania do poświadczenia nieprawdy w dokumentach oraz składania fałszywych zeznań w postępowaniu sądowym.
Funkcjonariusze @CBAgovPL zatrzymali przedsiębiorców realizujących wyspecjalizowane usługi na rzecz Wojskowych Oddziałów Gospodarczych. To efekt śledztwa w sprawie zmowy przetargowej i działania na szkodę interesów ekonomicznych jednostek wojskowych. Śledztwo, pod nadzorem 8…
— CBA (@CBAgovPL) December 3, 2024
Z uwagi na postawę podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci: poręczenia majątkowego w łącznej kwocie 530 tys. złotych, dozoru policji, zakazu opuszczania kraju połączonego z zatrzymaniem paszportu, zakazu kontaktowania się z określonymi osobami oraz zakazu ujawniania informacji z postępowania. Śledztwo jest rozwojowe, w związku z tym CBA informuje w swoim komunikacie, że osoby, które dały się uwikłać w proceder korupcyjny i wręczyły korzyść majątkową, mają możliwość skorzystania z tzw. klauzuli niekaralności.
Źródło: komunikat CBA
Granat
Ten kontrakt na czołg K2PL też powinni prześwietlić bo to jest niemożliwe żeby takie badziewie kosztowało dwa razy tyle co Abram 1a2v3. Przecież koszta produkcji już są wliczone w cenę czołgu.
szczebelek
Funkcjonariusze CBA walczą o stanowiska w innych agencjach.
xdx
Płotki , może czas piętro wyżej odczarować?
Jędrzej
Tyle ostatnio akcji CBA że wygląda to jakby chcieli jak najwięcej zrobić zanim stanie sprawa zamknięcia tej agencji.