Reklama

Siły zbrojne

Airshow China: Debiut chińskiego myśliwca 5 generacji [wideo]

Samolot 5-tej generacji J-31. Fot. www.migflug.com
Samolot 5-tej generacji J-31. Fot. www.migflug.com

Pierwszy prototyp chińskiego myśliwca 5 generacji Shenyang J-31 ma zadebiutować przed szeroką publicznością podczas pokazów lotniczych Airshow China w Zhuhai koło Hong-Kongu. Zamieszczone w Internecie wideo pokazuje samolot przygotowujący się do udziału w tym wydarzeniu. 

Reklama

Shenyang J-31 nazywany również Gyrfalcon (pol. Białozór–ptak z rodziny sokołowatych) to po Chengdu J-20 drugi oblatany chiński myśliwiec 5 generacji. Pierwszy lot tego samolotu miał miejsce 31 października 2012 roku i do tej pory zbudowano tylko jeden prototyp. Program rozwoju maszyny jest utrzymywany w tajemnicy.

W zeszłym roku admirał Zhang Zhaozhong z Narodowego Uniwersytetu Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej powiedział dziennikarzom, że produkcja J-31 jest przewidziana wyłącznie z myślą o eksporcie samolotu a siły zbrojne Państwa Środka nie są nim zainteresowane. Potwierdzałoby to wcześniejsze przecieki mówiące o tym, że samolot został stworzony jako prywatna inicjatywa zakładów w Shenyang. Promocji konstrukcji wśród klientów zagranicznych mogłaby też służyć zapowiadana prezentacja publiczna. Nie można jednak także wykluczyć, że J-31 jest tylko demonstratorem technologii a docelowy samolot będzie bazował na jego rozwiązaniach technicznych. Konstrukcja tak zaawansowanego prototypu to doskonały poligon doświadczalny dla coraz liczniejszej kadry chińskich inżynierów lotniczych. Przy jego budowie korzystali oni najprawdopodobniej z wykradzionej przez hakerów dokumentacji amerykańskiego myśliwca F-35.

Prototyp J-31 jest wyposażony w dwa silniki RD-33, te same które napędzają chińsko-pakistański samolot FC-1/JF-17. Kolejne maszyny mają otrzymać chińskie silniki Guizhou WS-13. Według nieoficjalnych informacji J-31 ma przenosić więcej uzbrojenia niż uważany za jego amerykański odpowiednik F-35. Samolot mierzący 16, 9 m jest o ok. półtora metra dłuższy od F-35, a rozpiętość jego skrzydeł 11,5 metra jest większa od rozpiętości skrzydeł F-35 w wersjach A i B (10,7 m), ale nie od operującego z lotniskowców F-35C (13,1 m).

China International Aviation & Aerospace Exhibition znana też pod nazwą Airshow China to największe chińskie targi oraz wystawa wojskowego i cywilnego sprzętu lotniczego, która odbywa się co dwa lata od 1996 roku w mieście Zhuhai. W 2012 roku w targach brało udział 650 firm z 39 krajów i odwiedziło je ok. 350 tys. zwiedzających.

Andrzej Hładij

Reklama
Reklama

Komentarze (16)

 1. aurel

  Tomasz??a podaj jeden przykład współczesnej myśli technicznej Chińczyków...? bo jak na razie to albo wala bez licencyjne kopie ( za wyjątkiem Su27)a reszta??? kradzione projekty..tak tumanie-kradzione...lotnictwo,motoryzacja ,przemysł elektroniczny..wszystko zaj..ali -no ale są durnie których to podnieca i jara

  1. andrzej

   A ciebie pacanie co jara? Odpowiedzieć kulturalnie nie potrafiszm za to zwyzywac innych jak najbardziej. Czytać ze zrozumieniem tez nie umiesz, bo to co napisałeś do wypowiedzi Tomasza mają się nijak. Podjaraj się może jakaś polska superprodukcją, pośmiejemy się chociaż.

  2. strit

   Odpowiem ci za Tomasza : Cwoku , a o najszybszym komputerze na swiecie zbudowanym przez Chinczykow - slyszales ? W tak newralgicznej i prestizowej dziedzinie przescigneli nawet Amerykanow. A to ze kradna , wszyscy kradna glabie.

 2. Eagle

  Haha, ale smużyyyy... :D jakby na ruskich silnikach ze wczesnych lat 80 latał... Co w sumie jest prawdziwe, bo chińskie silniki są o ruskie pomysły "oparte" ;-)

  1. nrp47

   RD-33 to te same silniki co w naszych Mig-29

 3. pp

  dokladnie tak,silnik to zerznieta jednostka napedowa z miga 29 to w takim razie to jest chinskinprototyp mysliwca generacji trzy i pół...czyli jak kazdy chinski produkt nieukradziony gowno warty.

 4. MW

  Towarzysze chińscy budują coraz ładniejsze i nowocześniejsze opakowania do wciąż nieco (chociaż coraz mniej) zapóźnionej elektroniki i rosyjskich (z konieczności bo nie radzą sobie z kopiowaniem) silników. Ale... przy ich konsekwencji oraz stale rosnącym potencjale gospodarczym i ekonomicznym za 20 lat mogą wyprzedzić Rosję i co najmniej zrównać się z USA i Europą Zachodnią w dziedzinie budowy nowoczesnych samolotów bojowych.

 5. Lucek

  Czy on jest na WĘGIEL że tak dymi ?

  1. kpt_red

   Nie ale myślę że jest przyjazny środowisku - recycling opon

  2. Riddler

   To jest silnik prosto z MiG29.

  3. apache

   hihi to są te same silniki co w naszych mig-29 zobacz sobie jak one dymią podobno to kwestia wymiany dysz na droższe...

 6. Wojmił

  Krok po kroku, konsekwentnie rosną w siłę i są coraz bardziej nowocześni... nic nie poradzą uspokajające gadanie niedowiarków, wyśmiewanie i krytyka, powątpiewanie... tak samo było kiedyś z Japonią... a oni pierdó*łkami się nie zajmują i nie tracą czasu na pomnikomanie, bzdury wierzenia itp tylko z historii wyciągnęli właściwe wnioski: o sile, poważaniu, honorze, bogactwie i pozycji w świecie decyduje nauka, technika i gospodarka.. nic innego...

  1. Tomasz

   Mądrze, ale przede wszystkim trafnie napisałeś, a raczej odpisałeś niektórym komentującym "znawcom-ekspertom". Specyficzna polska obłuda, zacietrzewienie, szyderstwo i totalny brak respektu (szacunku) wobec osiągnięć z dziedziny awiacji, techniki i sztuki prawdziwych mocarstw - to wciąż nasze cechy narodowe...

 7. xxx

  Mi ten samolot bardziej przypomina F-22 niż F-35.

 8. rozbawiony

  Rosję przerósł program PAK FA T50 a tu Chińczycy oblatują myśliwce 5 generacji!

  1. kpt_red

   Jaki 5. Jak silniki ma z 4

 9. MADE IN CZAJNA

  Pilot który leciał tym myśliwcem, zapewne cały czas trzymał ręke w pobliżu lub na samym przycisku do katapultowania się....

 10. Qba

  HAHAHA SILNIKI DYMIĄ JAK W MIG-29 NO MAŁO WYKRYWALNY

  1. muminek

   bo on jest trudnowykrywalny dla radarów ;-)

  2. Adriano

   To normalne dla Rosyjskich silników działają na reżimie pokojowym aby się nie zużywać zbyt szybko.

 11. olo

  No samolot niewykrywalny ale dym z silników większy niż ten z mojej ciepłowni w zimie :)

 12. Lucek

  To nie jest samolot V a X generacji :) Rosja nie potrafi wprowadzić V generacji mimo takiej tuby propagandowej a Chiny z LEGO poskładali myśliwiec X generacji :)

 13. aurel

  no niewykrywalny..dym z silników zasłoni wszystko

 14. szyszka

  w sumie to i latawiec tez lata co nie oznacza ze jest grozna bronia hehe. Przypominam ze chinskie obowie posiada gwarancje na jeden miesiac :)

 15. Adam

  warto dodać, że wcześniejszy J-11 jest kopią Su-27, więc mają spore doświadczenie w kopiowaniu.

 16. obiektywny

  Jeśli takie same jak FC-1/JF-17 to RD-93 a nie RD-33.

Reklama