Reklama

Siły zbrojne

Air Fair 2017: Sokoły z PZL Świdnik [FOTO]

W-3PL Głuszec prezentowany na Air Fair 2017 - fot. J. Sabak
W-3PL Głuszec prezentowany na Air Fair 2017 - fot. J. Sabak

Podczas salonu lotniczego Air Fair 2017 w Bydgoszczy firma PZL Świdnk zaprezentowała śmigłowiec PZL W-3PL Głuszec. Natomiast na ekspozycji Sił Zbrojnych RP można było zobaczyć specjalną wersję Sokoła przeznaczoną do przewozów VIP. Maszyną tego samego typu na Air Fair dotarł wiceminister obrony Bartosz Kownacki. 

Maszyna W-3PL Głuszec to najnowsza pod względem awioniki, ucyfrowiona wersja śmigłowca Sokół, po gruntownej modernizacji do standardu wsparcia bojowego. Cztery pierwsze Głuszce dostarczono Wojskom Lądowym w grudniu 2010 roku. Następnie podpisano drugą umowę na modernizację kolejnych czterech śmigłowców Sokół do wersji W-3PL z których ostatni dostarczono w 2016 roku. Zakłady w Świdniku pracują obecnie nad uzyskaniem certyfikatu dla zmodernizowanych, kompozytowych łopat wirnika głównego które znacznie poprawiają osiągi tej maszyny. Proponowane jest zastosowanie nowych łopat w śmigłowcach Wojska Polskiego realizowane w ramach wymaganych remontów.

W-3P VIP Air Fair 2017
Awionika śmigłowca W-3P VIP nie jest tak nowoczesna jak w W-3PL Głuszec - fot. J.Sabak

Czytaj też: Przeciwpancerny Głuszec

Na ekspozycji Sił Zbrojnych można było zobaczyć jeszcze jeden śmigłowcie z rodziny W-3 Sokół. Była to specjalna wersja maszyny przeznaczona do przewozów VIP i eksploatowana przez 1. Bazę Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Jest to W-3P VIP Sokół o podwyższonym standardzie, stosowany do przewozu członków rządu, prezydenta i innych najważniejszych osób w państwie. W służbie jest obecnie 5 maszyn tego typu. 

W-3P VIP Air Fair 2017
Śmigłowiec W-3P VIP prezentowany podczas Air Fair 2017 - fot. J.Sabak

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.