Reklama

Siły zbrojne

Afganistan otrzymał lekkie śmigłowce bojowe

fot. USAF/438th Air Expeditionary Wing
fot. USAF/438th Air Expeditionary Wing

Afgańskie siły powietrzne otrzymały od MD Helicopters pierwszych sześć z dwunastu zamówionych śmigłowców MD 530F Cayuse Warrior.

Dostawa helikopterów została zrealizowana w zaledwie w sześć miesięcy po podpisaniu kontraktu w październiku 2014 r. W sumie Afgańczycy mają otrzymać dwanaście MD 530F Cayuse Warrior. Druga partia ma trafić do Afganistanu jeszcze latem br. Po zakończeniu dostaw Afgańczycy będą wykorzystywali w sumie 17 maszyn MD 530F Cayuse Warrior.

Potrzeba posiadania większej ilości lekkich śmigłowców uderzeniowych przez siły powietrzne Afganistanu była zidentyfikowana jeszcze przez siły koalicyjne ISAF (International Security Assistance Force). Cayuse Warrior ma się bowiem bardzo dobrze nadawać do bezpośredniego wspierania afgańskich sił zbrojnych i bezpieczeństwa, co jest szczególnie potrzebne, gdy wycofano z Afganistanu większość sił sojuszniczych.

Reklama

Komentarze (3)

 1. ula2

  rzeczywiście ekspresowa dostawa, wygląda na to że przygotowali się z produkcją wcześniej bo wiedzieli z góry o przyszłym zapotrzebowaniu i wyniku przetargu/wyborze . Coś mi się zdaje, że black howk'i dla Polski też będą gotowe do przekazania na drugi dzień po otwarciu ofert

 2. Podbipięta

  Stale myślę o SW 4 w podobnej roli..Wszak Solo badają Włosi z głowicą optyczną i uzbrojeniem.Ale mam na uwadze wersje pilotowaną..Ze szesnaście by się przydało.

  1. Tyberios

   Nie ma koncepcji użycia ich w Wojsku Polskim to i nie ma zapotrzebowania, ogólnie jakoś lekkie śmigłowce są traktowane po macoszemu u nas. A mamy właśnie bardzo dobrą maszynę pod postacią SW-4 które mogła by wypełniać takie role. A tak zakupili kilkadziesiąt sztuk jedynie do szkolenia a mogły by przecież zastąpić zupełnie Mi-2.

 3. magazynier

  Bojowe z nazwy. Talibowie już się boją!

Reklama